Autentické príbehy, nadčasové témy

V nádhernom exotickom raji

0

V nádhernom exotickom raji

Príjemná dovolenka vo februári? Prečo nie.  Aj v chladnom, zimnom období je možné prežiť niekoľko fantastických dní v objatí pôvabnej exotiky, oddýchnuť si, zabaviť sa, prípadne venovať čas obľúbenému športu. Napríklad thajský Phuket ponúka nádhernú scenériu i úžasné podmienky pre rozmanité rekreačné aktivity a odreagovanie sa.

Pokiaľ sa vyberiete do Phuketu práve počas zimných mesiacov (január-február), ktoré sa vo všeobecnosti odporúčajú pre dôkladnú regeneráciu a odpočinok, nájdete tam síce horúce, ale aspoň stabilné a nie príliš vlhké počasie. Presne také totiž panuje v oblasti v období od mája do októbra, keď veľmi často prší.

Fanúšikov prírodného prostredia istotne poteší fakt, že až 70% ostrova tvorí lesný porast. Žiaľ kvôli zvyšujúcej sa ľudskej aktivite sa jeho rozloha postupne zmenšuje. Aj napriek tejto negatívnej skutočnosti ostáva Phuket i naďalej ideálnym miestom pre milovníkov tropického raja. Turistom sa napríklad núka možnosť navštíviť vzácnu motýliu, či orchideovú farmu alebo obdivovať tzv. sloniu dedinku. Unikátne obrazy miestnej prírody dokážu fascinovať tisícky zvedavých ľudí.

Prostrediu v thajskom Phukete nechýba charakteristický šarm a jedinečnosť, čo je však rovnako dôležité, ani všestrannosť pre uskutočnovanie voľnočasových a rekreačných aktivít. Mnoho ľudí nachádza potešenie v potápaní, či plávaní, alebo aj v obyčajnom čľapkaní sa vo smaragdových vodách zálivu Phang Nga známom vďaka zvláštnym vápencovým utvarom. Ostrov Phi-Phi, vzdialený 40 kilometrov od Phuketu púta prezmenu pozornosť zaujímavým príbehom. V roku 2000 totiž výborne poslúžil účelom filmárov, ktorí na mieste nakrúcali známu hollywoodsku snímku Pláž. Leonardo di Caprio, ale aj ostatní účinkujúci a členovia štábu si so sebou odniesli domov skutočne krásne spomienky. Čistá, priezračná voda a fascinujúci terén poslúžili ako dokonalá pastva pre oči.

Práve nádherné pláže zvyknú byť prvotným dôvodom k návšteve východoázijského tropického raja. Západné a východné pobrežie je nimi doslova posiate a našťastie ľudia k nim pristupujú s patričnou starostlivosťou. Najfrekventovanejšou je tri kilometre dlhá biela pláž Patong s urastenými, vo vetre sa kolembajúcimi palmami. Medzi cestovateľmi sa teší skutočne veľkej obľube, veď kedysi tiché a pomerne mĺkve miesto dokázali časom premeniť na oázu života, smiechu a radosti. Turistika mala na rozvoj ostrova celkovo veľmi priaznivý dopad, rozbehla sa masívna urbanizácia, postupne pribúdali nové hotely, apartmány i obydlia. Phuket, nachádzajúci sa približne 867 kilometrov južne od thajského Bangkoku má v súčasnosti veľmi vyspelú infraštruktúru. Podľa renomovaného magazínu Fortune ostrov patrí dokonca k piatim najobľúbenejším odpočinkovým a rekreačným destináciám na svete.

Čo ešte Phuket ponúka? Veľa ďalších pozoruhodností. Ľudia sa napríklad radi zastavujú pri Wat Chalongu, jednom z najdôležitejších budhistických chrámov v oblasti. Je zasvätený dvojici ušľachtilých mníchov, ktorých vedomosti z herbálnej medicíny veľmi pomohli pri liečení zranených počas vzbury uskutočnenej v roku 1876. V hlavnom, rovnomennom meste krajiny Phukete sa nachádza aj zaujímavé Múzeum mušlí, pamätník venovaný ťažbe cínu ako aj názorný model typickej thajskej dedinky, v ktorej akoby zastal čas. Unikátna miestna kultúra a tradície sa v nej nezmenili ani v priebehu niekoľkých storočí. Návštevníci tak môžu získať veľmi reálny obraz ako sa kedysi žilo v oblasti.
Na ostrove je taktiež situovaná maličká perlová farma, ryžové a ananásové polia, ale aj gumovníkové, kokosové a kakaové plantáže. Cestovatelia môžu vidieť i olivové háje a niekoľko stromov s plodmi orecha kešu.

Phuket istotne poteší aj fanúšikov nočného života. Zábava, vzrušenie a zvýšená aktivita, to všetko je na obľúbenom thajskom ostrove prítomné. Väčšina hotelov a exotických trhov sa nachádza v Patongu, prípadne plážových oblastiach Karon a Kata. Nechýbajú ani rušné nočné bary a kluby, ktoré v súčasnosti dokážu vyhovieť už aj tým najnáročnejším predstavám a požiadavkám. Veľa luxusných budov ponúkajúcich ľuďom zábavu je situovaných na Bang La Road Street, častokrát zablokovanej v neskorších hodinách.
Hoci Phuket je miestom vhodným pre športovanie, odpočinok a zábavu, predsa len sa spája aj s negatívnymi udalosťami. V decembri roku 2004 vyčíňala v oblasti obrovská vlna tsunami, ktorej následkom bolo mnoho ľudských i materiálnych škôd. Napriek tejto závažnej a dostatočne negatívnej skutočnosti sa život v Phukete rýchlo vrátil do normálu a hotely začali zaznamenávať podobnú aktivitu ako predtým. Okolo novembra 2005 sa situácia ustálila natoľko, že úroveň turizmu sa vrátila do stavu pred vyčíňaním nebezpečného prírodného živlu.

Marcel Letko                                             Photos: ISIFA

www.phuket.com