Autentické príbehy, nadčasové témy

V čom sú si Slovensko a Francúzsko podobné?

0

Delegácia zástupcov slovenských samosprávnych krajov sa 11. a 12. júna zúčastnila na Konferencii o decentralizovanej spolupráci, ktorá sa tento rok konala vo Francúzsku, v mestečku Saint Lary na úpätí Pyrenejí. Na konferencii boli prítomní nielen zástupcovia z Bratislavy, ale aj z Košíc, Nitry, Žiliny, Levoče,…

Som presvedčený, že naši slovenskí priatelia sa v tomto hornatom francúzskom kraji, ktorý nápadne pripomína Tatry, cítili ako doma. Francúzsko ako aj Slovensko sú krajinami s bohatou vegetáciou a prirodzene kladú dôraz na ochranu svojich prírodných parkov. U vás ako aj u nás má ekológia svoje miesto. V Saint Lary sme hovorili o problematike vôd, o protipovodňovej ochrane na Dunaji, o optimalizácii riečnej siete v Pyrenejách.

My všetci, Slováci i Francúzi načúvame „hlasu Zeme“, vnímame svoje korene, hrady či ich zrúcaniny a správame sa v duchu Voltairovej filozofie, podstatou ktorej je „obrábať si svoj kus poľa“, vážiť si svoje životné prostredie a byť vďačný za to, čo máme. To je návod na šťastie.

Neprekvapuje nás, že film „Home“ francúzskeho režiséra Yanna Arthusa Bertranda premietaný 5. júna na Hlavnom námestí v Bratislave, mal rovnako veľký ohlas u slovenských ako aj francúzskych divákov. Film je výpoveďou o potrebe chrániť našu planétu a svet, ktoré raz zanecháme našim deťom.

V blízkom okolí Saint Lary mala slovenská delegácia možnosť navštíviť starú mangánovú baňu (paralela s históriou banských miest na Slovensku), vyjsť na najvyšší štít Pyrenejí Pic du Midi, tak ako sa chodí na Lomnický štít, navštíviť svetoznáme pútnické mesto Lurdy podobné Levoči, ktorú 5. júla navštívi lyonský kardinál.

Vo francúzskom Saint Lary rovnako ako v slovenskom Klenovci sa často hovorí o medveďoch, ktoré z času na čas prekvapia svojou návštevou miestnych obyvateľov. Je dôležité, aby si Európska únia uchovala vedúce postavenie v boji za ochranu životného prostredia a kontrolu nad poľnohospodárstvom, aby v oblasti potravinárstva nemusela čeliť tak závažnej závislosti akou trpí v oblasti energetiky.

Cestovanie Slovákov do Francúzska a naopak Francúzov na Slovensko je azda najlepší spôsob, ako sa priblížiť Európskej únii. Únia, to nie je Brusel. Únia, to sú naše krajiny a ich infraštruktúry, ktoré Európska únia financuje a ktoré sú potrebné na rozvoj jednotlivých krajov. Európska únia a jej spoločná poľnohospodárska politika  sú každodennou súčasťou nášho života. Rovnako ako v oblasti energetiky, kde v prípade Slovenska a Francúzska je spoločným menovateľom jadrová energia.

Nadišiel čas prázdnin… nájdime si aj my čas na vzájomné spoznávanie, aby sme tomuto strategicky dôležitému a zároveň ojedinelému partnerstvu, ktoré bolo podpísané 17. septembra 2008 p. prezidentom Sarkozym a p. premiérom Ficom, vdýchli dušu. Toto partnerstvo je zavŕšením vývinu francúzsko-slovenských vzťahov, ku ktorému došlo v poslednom období a ktorý je v Elyzejskom paláci vnímaný ako pozoruhodný.

A čo keby sme sa našli v odraze zrkadla toho druhého?

Words: Henry CUNY

Photos: Francúzske veľvyslanectvo v SR