Autentické príbehy, nadčasové témy

V znamení automobilov a módy

0

Autá a móda. Tak znie motto blížiacej sa parížskej motoshow. V metropole Francúzska sa medzi 4. a 19. októbrom uskutoční prehliadka najhorúcejších štvorkolesových noviniek a tiež ikonických značiek motoristického sveta. Bude veľkolepá show aj tentoraz korunovaná úspechom?


Predstavenie výnimočných noviniek

Rýchle autá a móda? Kombinácia, ktorá môže priniesť zopár pozitívnych prekvapení. Organizátori parížskej show si sľubujú úspech a o ten by sa malo postarať množstvo predvádzaných modelov, pestrý program a hromada zaujímavých akcií. Načo sa môžu fanúšikovia nablýskaných tátošov tešiť? Napríklad na niekoľko starších, ale najmä novších, túžobne očakávaných automobilov. Debut si okrem iných odkrútia modely Mercedes AMG GT, Jaguar XE a Fiat 500X. Návštevníci budú môcť v Paríži vzhliadnuť aj vozy budúcej generácie. V uvedenej kategórii zažiaria predovšetkým Volvo XC90, Mk2 Audi R8 a Mazda MX-5. Na show dostanú priestor aj tzv. koncept – autá, ktoré reprezentujú technologický know-how, potenciálne možnosti i rôzne pripravované vylepšenia v štýle a dizajne. No a napokon fanúšikov rýchlych kolies navnadí séria modelov s faceliftom. Spomedzi nich vyčnievajú hlavne chuťovky v podobe Mercedesu triedy B, Fordu C-Max a Audi A1.


Oslava histórie a technologického pokroku

Aktuálne motto parížskej show nebolo zvolené náhodou. Tak ako móda i automobily zažili rozmach v období industrializácie. Postupne sa vyvíjali, vylepšovali, až kým spoločne nevstúpili do dnešnej modernej doby. A s patričným úspechom. Hoci sa na to prvý pohľad nezdá, ale svet automobilov má so svetom módy veľa spoločného. Zmysel pre eleganciu, nápaditosť v dizajne i dôraz na výber línií, tvarov a farieb. Organizátori parížskej motoshow v spolupráci s Francúzskym národným audiovizuálnym inštitútom sa snažili poukázať práve na tieto spoločné črty. Oslavou bohatej histórie a technologického pokroku bude vzácna exhibícia modelov, ktoré sa stali ikonickými v určitom časovom období. Ktovie, možno práve vás očarí predvojnová éra nazvaná Haute Couture and Concours d’élégance. Alebo sa vaše srdce rozbúcha pri pohľade na krásne „oldtimery“, ktoré si to pohodlne šinuli cestami v povojnovom období. Táto kategória dostala príznačný názov „Automobilový sen“.


Pop art, luxus a ekológia

Máte radi pop art? Tento netradičný smer totiž udával tón nielen v umení, ale aj v oblasti automobilizmu. Jeho najväčšie skvosty si budete môcť pozrieť v Paríži v plnej paráde. Ďalšie zaujímavé exhibície vás prevedú obdobím 70-tych a 80-tych rokov. V tom čase niektoré vozidlá pútali pozornosť futuristickým dizajnom, ktorý sa navyše podarilo skombinovať s dnes už legendárnymi reklamami. Na záver nasleduje súčasnosť a predstavenie modelov áut šetrných k životnému prostrediu. Myslím, že nie som ďaleko od pravdy, keď poviem, že každá éra ponúka niečo svojské, dostatočne nápadité a inovatívne. Mimochodom, najstarší exemplár automobilu očakávaný na prezentácii pochádza ešte z roku 1897. Podobne ako v minulých ročníkoch aj tentoraz sa predvádzací pavilón 2/1 premení na testovacie centrum pre elektrické a hybridné vozy. Účasť na skúšobných jazdách prisľúbil už tucet renomovaných výrobcov, medzi inými BMW, Mercedes, Nissan a Renault. Prvotriedny luxus budú v hlavnom meste Francúzska zastupovať legendárne značky Bentley, Rolls Royce a Ferrari.         


Show, ktorá je synonymom úspechu

Parížska motoshow, mimochodom najväčšia svojho druhu, absolvovala premiéru v roku 1898. Doposiaľ najviac návštevníkov pritiahla pred štyrmi rokmi. Vtedy sa počas niekoľkých dní premlelo v predvádzacích pavilónoch neuveriteľných 1 263 467 ľudí! 90% z magického čísla tvorila verejnosť, zvyšok dopĺňali špecialisti z oblasti automobilového priemyslu, predovšetkým výskumníci, distributéri a servisní zamestnanci. Ďalšia kuriozitka a zároveň dôkaz dôležitosti i obľúbenosti podujatia – do čarovnej metropoly Francúzska si to vtedy namierilo až 13 000 novinárov zo 103 krajín sveta. Parížska motoristická prehliadka sa koná raz za dva roky v Place de la Porte de Versailles.

Marcel Letko                                                                                       Photos: PRESS

www.mondial-automobile.com