Free Porn manotobet takbet betcart betboro megapari mahbet betforward 1xbet

Autentické príbehy, nadčasové témy

Vedeli ste, že Slováci a Česi behajú najčastejšie po práci?

- Reklama -

Najviac ich behá v prvej polovici roka – vyplýva z dát hodiniek Amazfit.

Obuť si tenisky a zabehať si, nech už ste kdekoľvek. Doma, na dovolenke, v prírode alebo v meste. Beh je praktickou aktivitou, ktorú si posledných rokoch obľubuje viac a viac ľudí. Zástupcovia spoločnosti Amazfit, poprednej svetovej značky nositeľnej elektroniky, pripravili medzi svojimi užívateľmi analýzu dát o behaní. Čísla ukázali, že obyvatelia Čiech a Slovenska behajú predovšetkým v jarných mesiacoch a priemerne 41 minút. Pravidelní bežci dosahujú aj lepší spánok a kvalitnejšiu regeneráciu. Prečo je behanie stále populárnejšie a akí sme vlastne bežci?

Spôsob, ako sa zbaviť stresu

Pravidelný beh znižuje hladinu stresu v tele. Tú majú žiaľ Česi so Slovákmi všeobecne vysokú, čo dokazujú aj dáta Amazfit, podľa ktorých sa na rebríčku úrovne stresu nachádzame, rovnako ako Česi, na piatom mieste v Európe. Viac sa stresujú napríklad v Taliansku či Španielsku, najmenej potom v Turecku a Holandsku. Obuť tenisky a vydať sa do prírody na aspoň polhodinový beh zaženie, podľa prepočtov smart hodiniek, stres a zlepší spánok.

Ten je lepší u ľudí, ktorí pravidelne behajú ako u tých, ktorí tento šport nepraktizujú. Dokazuje to tzv. Sleep score, čo je škála od čísla 1 po číslo 100, podľa ktorej sa hodnotí kvalita spánku. Výsledné číslo je kombináciou dvoch faktorov: miery regenerácie a dĺžky spánku.

Ani ranné vtáčatá, ani nočné sovy

Analýza odhalila, že Česi a Slováci sú najmä poobednými bežcami, najradšej totiž kilometre zdolávajú medzi 12. a 18. hodinou popoludní. Týchto bežcov je až dvakrát viac ako tých, ktorí si zvyknú zabehať radšej ráno či predpoludním. Behanie teda pravdepodobne pre mnohých slúži ako nástroj na odreagovanie sa od pracovných starostí. Ako konkrétne vyzerá rozloženie bežcov podľa častí dňa? Popoludní behá 50,9 % bežcov, predpoludním 28,7 %, večer 16,5 % a v iných časoch len 3,9 % (skoro ráno alebo v noci). Údaje vychádzajú z dát spoločnosti Zepp Health a na základe vzorky športovej aktivity realizovaných 1 667 680 behov, ktoré boli namerané cez smart hodinky Amazfit v roku 2021.

Najobľúbenejšie je behanie na jar

Čísla tiež ukázali, že obyvatelia Čiech a Slovenska začínajú častejšie behať v januári až v marci. Počas jari a začínajúceho leta, práve v aktuálnom druhom štvrťroku, nastáva vrchol bežeckej sezóny, respektíve možno v exteriéri vidieť najväčšie množstvo ľudí, ktorí sa behom vydávajú na svoje obľúbené trasy. Dôvodom je pravdepodobne teplejšie a priaznivejšie počasie, rovnako tak to, že sa blíži letná sezóna, kedy mnohí odchádzajú na dovolenku. Športovci ale nezaháľajú ani v ďalších častiach roka, konkrétne na jeseň a v zime, keď na bežeckých trasách behá iba o tretinu menej ľudí ako v prvej polovici roka. V prvom kvartáli aktívne behá 28,6 % bežcov, v druhom kvartáli je ich 28,8 %, v treťom 24,7 % a v štvrtom kvartáli 17,9 %. Údaje vychádzajú z dát spoločnosti Zepp Health, na základe bežeckej aktivity vzorky najvyššie dosiahnutého štvrťročného počtu 96 494 bežcov, ktorí cez smart hodinky Amazfit v roku 2021 použili bežecký športový mód.

Priemerne v našom regióne obyvatelia behajú 41 minút a spália necelých 420 kilokalórií. Tento údaj je však veľmi individuálny, záleží totiž na každom jedincovi, jeho tempe, váhe, kondícii a ďalších premenlivých faktoroch. Spaľovanie kalórií býva, podľa všeobecných údajov zo smart hodiniek, najefektívnejšie medzi 30-tou a 60-tou minútou behu. Tento údaj sa však opäť líši pri každom bežcovi.

Zdroj: Amazfit

Šport ako súčasť zdravého životného štýlu

Okrem behania Slováci a Česi vyznávajú aj ďalšie športy, na predné priečky rebríčkov sa zaraďujú napríklad prechádzky, jazda na bicykli či plávanie. Obľúbené je aj cvičenie v posilňovni. Všetky tieto aktivity, rovnako ako akýkoľvek iný pohyb, sú samozrejme prínosom pre naše zdravie, udržujú nás v kondícii a slúžia ako prevencia pred mnohými civilizačnými chorobami.

Stále viac ľudí sleduje pokrok vo svojich športových výkonoch pomocou funkcií šikovných hodiniek. Tie od značky Amazfit majú viac ako 150 športových režimov, monitorujú spánok, mieru stresu alebo napríklad menštruačný cyklus u žien. Ich ďalšou výhodou je aj skvelá výdrž batérie, nadčasový a elegantný dizajn. Vziať si ich teda môžete do prírody alebo do fitness centra, ale aj do kancelárie a na stretnutia. Hodinky sa stávajú každodenným pomocníkom pri väčšine vašich aktivít, pokiaľ sa však chystáte zabehať si, oceníte ich ešte o niečo viac.

Behanie je skvelým spôsobom, ako zmobilizovať svoje telo, oddýchnuť si od každodenných starostí, prípadne schudnúť či zlepšiť si svoju kondíciu. Samozrejme to však nie je šport pre každého. Dôležité je, aby si každý našiel pohyb, ktorý mu bude robiť radosť a pomocou ktorého bude udržiavať svoj zdravý životný štýl.

Zdroj: Amazfit

Redakciu Milliard Sun informoval Braňo Zajaček

Titulná fotografia – ilustračná, zdroj: Unsplash/Jenny Hill

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -