Autentické príbehy, nadčasové témy

Veľké módne divadelné predstavenie / INTERVIEW

0

Lýdia Eckhardt patrí k stáliciam na slovenskej „módnej scéne“. Svoju popularitu si získala profesionálnym prístupom k práci, príjemným vystupovaním a, samozrejme, kreativitou. Práve tvorivý talent ju vyniesol medzi špičku. Na začiatku novembra absolvovala sériu módnych show s kolekciou Zima 2009. Na konci minulého roka som pani Eckhardt oslovil, aby nám odhalila zaujímavé momenty zo zákulisia, ktoré bežný návštevník módnej prehliadky nemá možnosť sledovať.

Pani Eckhardt, patríte k tým šťastným ľuďom, pre ktorých práca je zároveň aj záľubou. Pohybujete sa vo svete módy, organizujete populárne módne show, kde majú diváci možnosť sledovať iba výsledné dielo vašej práce. Mohli by ste však predstaviť čo to o zákulisí módnej prehliadky?
Na úvod by som chcela spomenúť, že už devätnásť rokov pripravujem tieto módne eventy. Nepochybne, za také obdobie človek získa množstvo skúseností. Na aj napriek tomu si myslím, že čím dlhšie na sebe pracujem, pociťujem stále väčší rešpekt, pretože ľudia očakávajú vždy zaujímavejšie a lepšie predstavenie.

Ale vráťme sa k samotnej organizácii poslednej módnej prehliadky Zima 2009. Celú kolekciu som sa snažila pripraviť ako divadelné predstavenie. Musím však vysvetliť, že prehliadku organizujem pre moje zákazníčky, čiže nemám záujem prezentovať sa prehliadkou á la Paríž, kde sa vo väčšine prípadov na móle objavujú nenositeľné modely. Nepochybne máme k dispozícii aj takéto výstrelky, aby sa návštevníci mali možnosť presvedčiť, že dokážeme navrhnúť aj podobné veci. Všetky modely ktoré sledovali na móle, sú pripravené pre konkrétneho klienta. Snažím sa urobiť kolekciu tak, aby bola vyvážená – vyvážená znamená to, aby som dokázala osloviť veselú osemnástku, ktorá ide na stužkovú, alebo dámu, ktorá ide na ples, i tridsiatničku, či moju mamu, ktorá má sedemdesiat rokov. Jednoducho mám záujem o tom, aby na mojich modeloch objavilo publikum vždy nejaké prvky, ktoré ho oslovia. Ak si každý človek vyberie iba jeden model, tak som zvíťazila, lebo som ho oslovila.

Čo je najpodstatnejšie pri módnej prehliadke a čo všetko musíte urobiť preto, aby bola úspešná?
Prehliadka musí mať svoje tempo, čomu napomáha aj vhodný výber hudby, ktorý dokáže ľudí osloviť, vtiahnuť do atmosféry. Samotná príprava vyzerá tak, že sa celý salón zavrie na dva mesiace, niekedy aj na dlhšiu dobu, hlavne počas príprav zimnej kolekcie, pretože je výpravnejšia. Zimnú kolekciu pripravovalo pätnásť ľudí, pričom sme predstavili okolo 100 modelov. Na úvod si určím témy a celú kolekciu, aby bola zaujímavá, rozdelím do blokov. Väčšinou si zvolíme osem blokov, kde každý blok vyjadruje určitú tému, ktorú podfarbíme hudbou. Tentoraz sme predstavili kolekciu – hravú – plnú veselých tónov, metalickú – v kovových farbách, energickú – s červenými farbami. Poslednou bola kolekcia Alo Diamonds, vytvorená v spolupráci s veľmi významnou firmou Alo Diamonds.
Témy si určím už na začiatku kreovania kolekcie a v priebehu tvorby napĺňam tematické bloky až pokým nevznikne kompletná kolekcia. K nej patria, samozrejme, aj rôzne doplnky. Spolupracujeme s firmou Dana Voda, ktorá k modelom vytvára veľmi pekné úpletové kombinácie. Topánky pripravujeme s firmou FIORANGELO, tento rok to bola spoločnosť Baťa . Takisto so šperkárkou Peťou Toth, ktorá vytvorila ku kolekciám šperky. Musím spomenúť aj taliansku firmu Ibici, ako aj štúdio Medical Beauty, ktoré kreatívne doladilo vizáž modeliek. Módna prehliadka tak predstavuje náročný proces, kde rozhoduje aj ten najdrobnejší detail.

Mohli by ste vyskladať skladačku s názvom módna show?
Asi dva dni pred prehliadkou si s kolegyňou sadneme a pripravíme presné poradie modelov, čo je mimoriadne dôležité, pretože za 50 minúť musíme predviesť sto modelov. Pokiaľ by ste vstúpili do zákulisia, objavili by ste zaujímavý svet. Určite by ste si všimli trinásť stojanov, trinásť stoličiek, trinásť obliekačiek, aby každá modelka, ktorá príde z móla bola schopná vyzliecť sa, navliecť si nový model. Celý proces nesmie trvať viac ako 2-3 minúty. Okrem toho máme k dispozícii dvoch chlapcov – modelov, ktorí majú svoju obliekačku i stojan. Tiež by ste mohli sledovať prácu troch vizážistov, troch kaderníkov či dvoch moderátorov. Tento raz to bola Jarka Hargašová s Filipom Túmom. Filip počas záverečnej prehliadky kolekcie Alo Diamonds zaspieval Enrica Carusa.
Pred samotnou prehliadkou rozpíšem celú choreografiu na veľkú plachtu, kde je uvedený celý scenár. Ja sa nachádzam v zákulisí, pričom som spojená vysielačkou so zvukármi a osvetľovačom, ktorým hlásim, kto nastupuje. Sme však zohratí kolektív, takže ani nečakaná udalosť nemôže znepríjemniť našu show. Mojím cieľom je, aby v zákulisí vládla príjemná nálada, ktorá sa následne prenáša na publikum. Prehliadka sa začína o pol ôsmej zvučkou, ale to je už pohľad, ktorý dobre diváci poznajú.
Po prehliadke tím zostáva, musí všetko zbaliť, naložiť a my sa presúvame na recepciu, kde nás čakajú novinári, priatelia. Je to príjemný večer, kde sa stretávam s mnohými známymi.

Máte pred akciou nejaký špeciálny rituál pre šťastie?
Zvykli sme si dodržiavať takú tradíciu, že si pred prehliadkou pripijeme pohárikom sektu od nášho partnera Hubert. Je to milé keď si dáme sekt pre iskru do oka. V zákulisí si to doslova užívame a každý moment riešime s úsmevom, pretože všetko je dopodrobna pripravené. Dobrá atmosféra môže vládnuť len vtedy, pokiaľ je všetko dokonale „upečené“ doma, a keď sa čokoľvek stane – vieme to hravo vyriešiť.

Na čo všetko musí návrhár myslieť v procese prípravy prehliadky?
Tých povinností je naozaj neskutočne veľa. Začnem od pozvánok a môžem pokračovať zadaním topánok, pančúch, všetkých úpletových vecí, doplnkov, vizáže, tiež kreovaním témy, výberom hudby a skončím prípravou billboardov. Ale je to práca, ktorá ma napĺňa. Myslím si, že keď človek svoju prácu vykonáva s radosťou, tak je všetko v poriadku. Nezastupiteľným miestom v príprave má moja agentúra FORZA.
Ešte musím spomenúť jednu dôležitú vec – na mojich prehliadkach dávam priestor mladým návrhárom. Slovensko je malý trh a každý človek, ktorý má priestor prezentovať sa, by mal dať šancu mladým talentom. Veľmi dobre sa pamätám na obdobie, keď som začínala a ako som vnímala kohokoľvek, kto mi podal pomocnú ruku. Preto som sa rozhodla, že keď budem mať v budúcnosti priestor, tak nikdy nezabudnem na mladých. Aj tento rok som ponúkla priestor pre dve návrhárky – Silviu Luce z Anglicka a Veroniku Lokajíčkovú – poslucháčku 5. ročníka VŠVU. Aj tieto kontakty s mladými tvorcami sú dôležité, pretože vy im pomôžete a oni vám energiu vrátia potom späť.

Stalo sa vám počas prehliadky niečo nečakané, čo ste museli okamžite riešiť?
Samozrejme, bez toho by nebola módna prehliadka prehliadkou. Napríklad, modelke vytrhli na večerných šatoch zips, čo sme museli riešiť špendlíkmi. Obávali sme sa, aby jej počas chôdze na móle nespadli, čo by určite potešilo novinárov. Stane sa tiež, že modelka spadne, niekde sa zachytí. A spomeniem aj jednu úsmevnú príhodu, ktorú som prežila s Jarkou Hargašovou. Jarka sa pripravovala na významný ples a pri tejto príležitosti som jej pripravila šaty s vlečkou. Pred plesom som jej hovorila, aby si dávala na vlečku pozor, aby jej ju nikto nepristúpil. Nič sa, samozrejme, neudialo. V tých istých šatoch neskôr moderovala moju prehliadku. Po prvej kolekcii mala nastúpiť na mólo a keď prišiel konkrétny okamžik, tak som ju upozornila, aby vyšla na mólo. Nereagovala však. Niekoľkokrát som jej to zopakovala a ona nič. Potom ma upozornila, že jej stojím na vlečke.
Tiež môžem spomenúť jednu situáciu v Prahe. Pred prehliadkou sa vysielal priamy vstup do televízie Nova. Organizátori nás stresovali, aby sme sa ponáhľali. Mne sa stalo, že som spadla a roztrhla som si nohavice na kolene. Keďže som musela situáciu okamžite zachraňovať, tak som si zatrela koleno čiernou fixkou, aby to nebolo vidieť. Aspoň som sa poučila, že musím mať k dispozícii nejaké náhradné oblečenie.

Keďže tvoríte krásne modely z ušľachtilých materiálov, ako vnímate luxus?
Niekto raz povedal, že luxus je opakom všednosti. A možno mnohí ľudia pripisujú tomuto slovu význam, že je to niečo nedostupné, čo patrí len určitej skupine ľudí. Ja mám však na tento fenomén iný pohľad. Luxus je v podstate také vyváženie duše a pocitu, čo by sa malo stať súčasťou ľudského života. Pre mňa je napríklad luxus stretnúť úžasných ľudí, ísť s nimi na obed, alebo to, že človek má priestor ísť do divadla, či máte zdravé deti. Luxusom môže byť aj úžasná komunita v práci. Ale aj to, že si môžete ráno sadnúť s rodinou, naraňajkovať sa, pohovoriť si….

Peter Fritz                                       Photos: Lýdia Eckhardt

www.lydiaeckhardt.net