Autentické príbehy, nadčasové témy

Veľkolepý kúsok rímskej ríše uprostred moderného sveta

0

Istotne sa už počuli o dolnorakúskej výstave v Carnuntum, ktorá sa odohráva na troch miestach – v múzeu pod holým nebom v Pentronell Carnuntum, v múzeu v Bad Deutsch-Altenburg a v Kulturfabrik vyhľadávaného Hainburgu. Všetky tri mestečká sú od seba vzdialené iba na skok, no vás v okamihu prenesú do rímskej ríše, ktorá sa tu rozprestierala pred tisícročiami.

Výstava sa nesie v hesle Získať- objaviť- zažiť, a nemožno si predstaviť výstižnejší názov. Vďaka jedinečnému múzeu pod holým nebom sa ocitnete v srdci autentického života Rimanov,  s dobyvateľmi a objaviteľmi sa môžete zoznámiť v Kulturfabrik a v neposlednom rade zažijete rímsku kultúru v bezprostrednej blízkosti v múzeu Carnuntinum.

Mojim najkrajším zážitkom celej výstavy je bezpochyby rímske mesto v Petronell Carnuntum, ktoré si ma na prvý pohľad získalo a pobádalo k objavovaniu každého štvorcového metra. Napriek vedomiu súčasného roku so súradnicami kúsok od Bratislavy som sa ocitla v dávnych časoch rímskeho každodenného života, ktorý si Rimania vedeli naozaj vychutnávať.  Túlať sa domami a jednotlivými miestnosťami priestranných domov, v ktorých je každý kúsok nábytku pastvou pre oči, odtrhnúť si kúsok hrozna a dať hlt čerstvej vody z domácej komôrky, vidieť, ako sa pečie chlieb v pôvodných peciach, ktoré fungujú dodnes, v rozľahlých kuchyniach si privoňať ku klobáskam a slaninke, rukou hladiť interiéry, prečítať si staré zvitky a čosi dopísať do prázdnych pergamenov, to všetko je len začiatok.

Prejdite sa nádherným palácom Villa Urbana, neváhajte a poseďte si na pohovkách, ľahnite si do postelí, všetko naokolo vás bude vyzývať, aby ste si skúsili všetko na vlastnej koži a aspoň na čas sa stali Rimanmi, ktorí vybudovali svoje mesto v precíznej dokonalosti. A keď ste si mysleli, že už vás nemôže nič viac nadchnúť, ako veľkolepé finále vám odporúčam rímske kúpele zo 4.storočia, ktoré sú čerešničkou na 350 m2 veľkej torte rímskeho sveta. Ak ste doposiaľ nešetrili superlatívmi na to, čo ste práve videli, tu stratíte od úžasu reč. Každý kúsok je vyšperkovaný do najmenšieho detailu, atmosfére neopísateľná a všetko podčiarkuje teplá vlhkosť pravých kúpeľov. Štuky, mramor, nástenné maľby a precízna technika kúrenia a prívodu vody – fascinácia týmto miestom je tak veľká, že sa vám jej nebude chcieť hodnú chvíľu vzdať.

Máte pocit, že to bolo málo? Pokojne si prejdite celé miesto ešte raz. Účinok nie je o nič menší ako po prvý krát. A ak máte chuť na kúsok súkromia v zachovanom antickom koloseu, ktoré ostáva ukryté pred očami ostatných, a je pravdepodobné, že v ňom nebude nikto iný okrem vás, vydajte sa malou cestičkou vedúcou od parkoviska pomedzi stromy. Pre mňa je to oáza pokoja a iného sveta dávnej doby, do ktorého sa utiekam najradšej. A čo to bude pre vás?

Word and photos: Rebecca Šafariková

www.carnuntum.co.at