Autentické príbehy, nadčasové témy

VIANOCE a NOVÝ ROK netradične

0

Už nie je žiadnou vzácnosťou tráviť Vianoce a Nový rok mimo Slovenska. Poskytuje to niekoľko zvláštností. Zažiť Nový rok v plavkách na pláži, alebo v bazéne pri 30. stupňoch Celzia a k tomu osláviť koniec a začiatok roka kvôli časovému posunu dvakrát, nie je už žiadny luxus, ale pre niektorých príjemná zmena a zážitok. Ešte stále sa môžete rozhodnúť stráviť najbližšie sviatočné dni v takejto exotike.

Pokiaľ by ste hľadali niečo bližšie, odporúčame skoro až gýčové ostrovy Maledivy, ktoré poskytujú množstvo súkromia. Svoju sviatočnú dovolenku môžete stráviť na ostrove, kde sa nachádza len niekoľko bungalovov a počas oddychu vás nikto nebude vyrušovať. Ak preferujete aj zábavu v spoločnosti, na Maledivách sú miesta, ktoré sú tiež ako stvorené pre vás. Okrem toho si môžete dni vyplniť nádherným šnorchlovaním, či potápaním sa. Na svoje si ale prídu aj tí, ktorí majú chuť cestovať ďalej, do exotiky. Jednou z možností je napríklad Maurícius. Tento zelený ostrov uprostred Indického oceánu vás nadchne od prvej chvíle. Každému návštevníkovi je tu venovaná osobitná pozornosť – od príchodu na letisko, počas cesty do vybraného hotela (ktorá môže byť klimatizovaným autobusom, džípom, limuzínou, alebo vrtuľníkom), ako aj po celý pobyt. Ani tu nie je žiadna masová turistika a skutočne panensky čistá príroda. Navyše – nepotrebujete žiadne vstupné víza ani očkovanie. Pokoj, oddych, luxus – ak hľadáte práve toto, tak jednoznačne Maurícius.


Na opačnom konci sveta…

Väčšina krajín, ktoré vás privítajú na Vianoce, či Nový rok, má pripravené alternatívy aj pre „naše“ pomery. Je ale paradoxom, že hotely, kde personál nikdy nezažil sneh, zdobia svoje interiéry snehuliakmi a Santa Klausmi. To isté platí aj o obchodoch a uliciach. Ako sa bude vynímať fotografia vašej rodinky v krátkych nohaviciach a tričku pod veľkým vianočným stromčekom? Napríklad v Indonézii. Hoci je to krajina s najväčším počtom moslimov na svete, je veľmi tolerantná ku kresťanským sviatkom. Na Bali sa v období nášho Silvestra chystajú všetky lepšie hotely na príchod množstva turistov, ktorí chcú tráviť sviatky pokoja pri hotelovom bazéne. Program býva prispôsobený pre celú rodinu, vrátane malých detí. Tie naozaj ocenia, že môžu aj v našom zimnom období šantiť v mori, či bazéne. Okrem leňošenia na pláži ponúka Bali aj množstvo iných atrakcií, ako napríklad návštevu rôznych chrámov, či vystúpenia miestnych súborov s ukážkami starobylých „opičích“ tancov v balijských krojoch. Je to naozaj skvelý zážitok pre ucho aj oko. Predstavenia sa konajú po západe slnka a pódium je osvetlené iba svetlom fakieľ. Bali ponúka aj príjemné potápanie – ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých, či viacero možností vyžitia pri golfe. Aj pre úplných začiatočníkov, ktorí si za symbolický poplatok môžu prenajať inštruktora a vniknúť do tajov tejto elegantnej a zároveň dynamickej hry. Počas Silvestra väčšina hotelov ponúka
zábavu so živou hudbou a kvalitným jedlom.

Oslavovať môžete polnoc na druhom konci sveta a potom si ešte môžete otvoriť šampanské o 7 hodín neskôr symbolicky so svojou rodinou, či blízkymi, ktorí odpočítavajú posledné minúty starého roka na Slovensku. Ideálne počasie je v tomto období aj v Thajsku, ktoré je pre zmenu budhistickou krajinou, ale taktiež pripravené na kresťanských návštevníkov. O domorodcoch sa hovorí, že všeobecne radi oslavujú a to nielen svoje budhistické sviatky, ale aj „náš“ Nový rok, hoci ten thajský je až na konci januára.

No a po takomto náročnom programe pôsobí ako životabudič aspoň hodinka strávená v niektorom z tradičných indonézskych, či thajských SPA. Teda ozdravných kúpeľoch, ktoré nájdete na každom kroku a taktiež aj v areáli väčších hotelov. Tlmené relaxačné osvetlenie dopĺňa príjemná hudba a vonné tyčinky. Čerstvé lupene kvetov takmer všade, na zemi, vo vani, pri umývadle, na kreslách a posteli. Keď sa masáž začne, ako keby všetko ostatné prestalo existovať. Cítite len ruky, ktoré vám uvoľňujú každý sval na vašom ubolenom a unavenom tele. A potom už opäť naša realita, návrat domov a začiatok bežného kolotoča práce a povinností, tentoraz už v roku 2009.
Ak ste práve začali o takomto prežití sviatkov premýšľať, môžeme vám pomôcť. Ešte máte pár dní na rozhodnutie sa pre úžasný vianočný darček pre celú rodinu, na ktorý sa nezabúda.

Alica Štrbavá         Photos: Paradise Travel

www.paradisetravel.sk