Autentické príbehy, nadčasové témy

Vianoce – pohoda, pokoj, očakávanie

0

Deň pred najkrajšími sviatkami roka mi pripadla milá „povinnosť“ charakterizovať VIANOCE na luxusný spôsob. Na jednej strane je to logické, keďže sa snažíme prinášať informácie o luxusnom životnom štýle, na strane druhej náročné, pretože luxus VIANOC každý vníma individuálne.

Je večer, aj keď nie ten pravý, keď vonku padá tichý sneh a všetko sa belie. Na Vianoce so snehovou prikrývkou vďaka globálnemu otepľovaniu budeme musieť pravdepodobne zabudnúť. Naším údelom bude zvykať si na sychravé počasie, ktoré sme v minulosti mohli obdivovať kdesi na britských ostrovoch. Predvianočný večer je aj napriek „netypickému“ počasiu magický. Aj v tom je ukrytý luxus Vianoc. V očakávaní, v čase, keď sme prežili všetky zápchy v okolí obchodných centier, hluk, orchester tisícov hlasov, posledné záchvevy obchodných telefonátov a snáh všetko vyriešiť do Vianoc. Postupne sa na krajinu usadila pokojná atmosféra očakávania, do našich príbytkov prichádza iskrička nádeje, že na druhý deň bude naozaj štedro. Nemám na mysli len „štedro“ na našich stoloch, či pod vianočnými stromčekmi. Skôr mierim do nášho vnútra. Zistíme, že v deň „D“ dokážeme byť akýsi iní, milší, otvorenejší, chápavejší. Sú predsa Vianoce a nás ovládne vianočná nálada. Luxusom sa stane prítomnosť rodiny, pohoda, či pokoj. Pre mnohých možno šanca si dlhšie pospať a nechať sa unášať „vianočným snívaním“ o tom, že zajtra nepotrebujú skoro vstávať a riešiť náročné úlohy. Iní zas zbožňujú vôňu vianočného pečiva, vzrušené hlasy detí, ktoré prežívajú tieto dni oveľa intenzívnejšie.
Verím, že na „Štedrý deň“ nás nebude otravovať žiadny problém a všetko prežijeme v povznesenej nálade.

Nech vianočný luxus predstavuje pokoj a pohodlie na mieste, kde sa cítime najlepšie – doma, na chate, či pod horúcim slnkom tropických krajín.

Peter Fritz      Photos: ISIFA

www.allthingschristmas.com