Autentické príbehy, nadčasové témy

Vinárske lahôdky Talianska

0

Je všeobecne známe, že medzi vinárskymi krajinami možno Taliansko zaradiť na popredné miesto vo svetovej produkcii vína. Na celkovej ploche 1,4 miliónov hektárov sa ročne vyprodukuje okolo 70 – 80 miliónov hektolitrov tohto vzácneho moku. Chuť a kvalita talianskych vín je  podmienená pestrosťou klimatických zón. V žiadnej krajine na svete sa nepestuje toľko odrôd viniča  ako v Taliansku. Počet dosahuje úctyhodnú stovku.

Pre lepšiu orientáciu si na úvod povedzme, ako sa klasifikuje talianske víno, aby sme si vedeli predstaviť pod jednotlivými skratkami, aké kvalitné víno môžeme pri  jeho výbere očakávať.  

VINA DI TAVOLA – stolové jednoduché vína väčšinou s fantazijným pomenovaním, tvorí 70% produkcie všetkých vín.
VINI TIPICI – (krajinné vína) – v súčasnosti prakticky nepoužívaná kategória.
D.O.C. – vína s kontrolovaným označením pôvodu – vyznačujú sa presným vymedzením vinárskeho regiónu, predpísanými odrodami, dokonca  sú presne limitované najvyššie možné výnosy na jeden hektár.
D.O.C.G. – elita talianskych vín. Musia pochádzať z prvotriednych polôh. Len osem vín je kvalifikovaných ako D.O.C.G.

Každý z regiónov je zastúpený svojimi typickými vínami. Najznámejšou a zároveň najprestížnejšou vinárskou oblasťou je bezpochyby Toskánsko, ktoré je vo svete známe nielen historicky  príťažlivou Florenciou či Sienou, ale aj vínom Chianti (biela aj červená odroda). Samotný proces sceľovania je dokonca chránený zákonom. Popri Chianti sa do kategórie D.O.C.G. zaraďuje aj Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano. V susedstve slnečného Toskánska sa rozprestiera najbohatšia vinárska provincia Talianska –  Emilia Romagna.  Za ochutnávku stoja určite také vína, ako Lambrusco, Cellana Romagna D.O.C.G.  a Trebbiano. K zemepisne bližším regiónom sa radí oblasť Friuli – Venezia Giulia, región ľahkých vín. Vína ako Valpollicella a Soave patria k vrcholom vinárskej produkcie. Smerom na západ zaujme vinárska oblasť južného Tirolska (Bolzano), ktorá pred druhou svetovou vojnou patrila ešte Rakúsku. Chuťovo harmonické vína charakterizuje príjemne kyslastá chuť. Najobľúbenejším je nenáročné červené víno Kalterer See, určené na bežný konzum. Vína sa väčšinou exportujú do Rakúska, Nemecka a Švajčiarska. Veľmi kvalitné vína  však nájdete  aj neďaleko hraníc s Francúzskom. V Lombardii, v provincii Valtellina (Veltlín), sa vyrábajú pomerne neznáme, ale vynikajúce červené vína Sassella, Sfurzato a klasické šumivé (Spumante Classico). V oblasti Piemonte, ležiacej  na úpätí Álp zas dozrievajú veľké červené vína D.O.C.G. Barolo, Barbaresco a odroda Moscato d´Asti, z ktorej sa vyrába svetoznáme šumivé víno Asti Spumante D.C.O.G. Asi k najviac nepovšimnutým vinárskym regiónom patrí Sardínia, ktorá sa však medzi odborníkmi s Vermentinom di Gallura D.O.C.G. radí  k svetovej špičke. 

Na budúce sa bližšie zoznámite práve s vínami zo Sardínie.

Boris Mojto                        Photos: ISIFA

www.italianmade.com/wines/home.cfm