Autentické príbehy, nadčasové témy

Vinárstvo Pavla Bindera – od úspechu k úspechu

0

Originálne a vysoko kvalitné vína menších šarží so sviežim a výrazným ovocným buketom, vysokým extraktom a mohutnou chuťou z Rodinného vinařství Pavla Bindera sú žiadané milovníkmi vín aj obchodníkmi.

Robia česť svojmu majiteľovi i celej Českej republike. Ušľachtilé vína z moravskej firmy zbierajú právom ocenenia a medaile i v zahraničí. Naposledy sa blyskli tri vína z Vinařství Pavla Bindera na najvýznamnejšej medzinárodnej súťaži v Kanade – Sélections Mondiales des Vins Canada 2009. Zúčastnilo sa jej 1836 vzoriek z 36 krajín sveta, za Česko 8 vinárstiev s 24 vzorkami. „Naše rodinné vinárstvo sa stalo najúspešnejším – všetky tri naše vína sa dostali na stupeň víťazov. Zlatú medailu si odniesol Rizling rýnsky, neskorý zber z ročníka 2008, a strieborné medaile získala Pálava, výber z hrozien z ročníka 2008, a Tramín červený, výber z cibéb z ročníka 2006,“ môže sa pýšiť majiteľ rodinného podniku Pavel Binder.

História Rodinného vinařství Pavla Bindera siaha do roku 1999. Tento rok je medzníkom, v ktorom sa od tradičného vinárstva prevádzkovaného v rodine po desiatky rokov prešlo k profesionálnemu spôsobu pestovania hrozna a výroby vína. Na čele tímu stojí skúsený vinár Pavel Binder, absolvent záhradníckej fakulty Vysokej školy poľnohospodárskej v Brne. Po škole pracoval ako technológ v niekoľkých vinárskych spoločnostiach. Neoceniteľnú oporu má v matke Drahe a otcovi Františkovi. Rodinný tím dobre dopĺňajú mladší bratia Jan a Hynek. Vinárstvo v súčasnej dobe obhospodaruje 5 hektárov viníc v katastri obcí Rakvice a Přítluky na najvhodnejších viničných tratiach, prevažne orientovaných na južnú stranu.

Druhým medzníkom rodinného vinárstva sa stal rok 2008. Už vtedy obdržalo Binderovo vinárstvo mnohé medaile a diplomy a tiež otvorilo novú výrobnú a skladovaciu halu. Jej kapacita umožňuje výrobu až     100 000 fliaš ročne. Špecialitou vinárstva je výroba vzácnych ľadových vín.
Medzi hlavné odrody bielych vín, ktoré Binderovci produkujú, patrí Veltlínske zelené, Müller Thurgau, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Pálava, Chardonnay, Sauvignon a Tramín červený. Medzi červenými vínami to sú Frankovka, Svätovavrinecké, Modrý Portugal, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Zweigeltrebe a Dornfelder.
Víťazstvo v kanadskej súťaži však nie je jediné. Tohtoročné klenoty firmy, Rizling rýnsky, neskorý zber z ročníka 2008, ocenili striebrom už v apríli na jednej z najslávnejších vinárskych súťaží sveta Concours Mondial de Bruxelles, ktorá sa konala v španielskej Valencii. „Toto ocenenie v nesmierne silnej konkurencii je potvrdením najvyššej kvality našich vín. Potom, čo Rizling rýnsky dostal zlatú medailu už na Valtických vínnych trhoch, sa mu dostalo najvyššie ocenenie,“ vysvetľuje pyšný majiteľ. Rizling rýnsky si zlato odniesol tiež z Weinparade Poysdorf a striebro ešte z Vinárskych Litoměřic. „V tomto roku je to naše najúspešnejšie víno a tiež historicky najúspešnejšie,“ hovoria Binderovci o svojom rizlingu rýnskom.

Hrozno pre toto polosuché víno pochádzalo z Velkopavlovicka, z vinárskej podoblasti Rakvice. Binderovci ho vyrobili len 4000 fliaš.
Znalec by povedalo, že sa vo vôni tohto Rizlingu rýnskeho objavuje citrónová kôra, limetková kyslosť a v pozadí citrusovo-medové tóny. V chuti nájdete bazové tóny, vyšší zostatkový cukor a štipľavú kyselinku.
Kto sa dokáže radovať zo života, kto si dokáže vychutnať jemné nuanse v dokonalej súhre jedla s pitím, toho poteší Rizling rýnsky z Rodinného vinárstva Pavla Bindera.

Words & Photos: 2media.cz

www.pavelbinder.cz