Autentické príbehy, nadčasové témy

Vitajte v renesančnej Florencii

0

Vitajte v renesančnej Florencii

Rád by som vás pozval na príjemnú, virtuálnu prechádzku. Spoločne zavítame do Florencie, čarovného mesta, ktoré mnohí zaraďujú medzi najúžasnejšie na svete. Na vaše zmysly pravdepodobne čaká pozoruhodný, nevšedný zážitok.

Najskôr sa pokúsim navnadiť chuťové poháriky. Pôvabná Florencia je totiž preslávená rozmanitými rafinovanými koktejlmi a iskrivým šampanským. Zabudnúť by sme nemali ani na rubínovo červené vína pochádzajúce z malebnej rázovitej oblasti Chianti.
Metropola Toskánska dokáže potešiť aj vynikajúcimi, oku lahodiacimi pokrmami. Okúsiť ich je možné v niektorej z prvotriednych miestnych reštaurácií. Skvelý kulinársky zážitok ponúka napríklad na prvý pohľad nenápadná Ristorante La Giosta. Vaše chuťové zmysly pookrejú pri konzumácii talianskej špeciality Prosciutto el Melone alebo počas ochutnávky jedného z dvoch druhov pokrmu Carpaccio. Reštauračná kuchyňa taktiež produkuje osviežujúce dezerty ako aj variácie chutných jedál z cestovín.
Ak vám môžem poradiť, jedzte pomaly. Relaxujte, vychutnávajte si každé jedno sústo. Taliani sú totiž zástancami teórie, že pri stolovaní sa niet kam náhliť. Chuť lahodného pokrmu je potrebné v prvom rade precítiť.

Útulné priestory reštaurácie opúšťame a vydávame sa do mesta. To, že vo Florencii cítiť dávnu históriu, je jednoducho neprehliadnuteľné. Nuž a čo pohladí zrakové zmysly cestovateľa väčšmi než kultúrne pamiatky?
Kúzelná metropola Toskánska dokáže ponúknuť turistovi viacero úžasných lákadiel. Počnúc čarovným námestím Piazalle Michelangelo, ktorého krása obzvlášť vyznieva v peknom počasí, končiac Ponte Vecchiom, pôvabným mostom vedúcim ponad rieku Arno.
Nie je žiadnym tajomstvom, že viaceré z florentských krás sa nachádzajú na zozname pamätihodností medzinárodnej organizácie UNESCO. Napríklad historické jadro Florencie patrí medzi najkrajšie a najzachovalejšie na svete. Ak vaše srdce bije pre umenie, budete sa v ňom cítiť skutočne úžasne. Počas prechádzok nadobudnete pocit akoby sa čas zastavil a vy sa vraciate späť do minulosti, minimálne o niekoľko storočí. V mysli zablúdite aj do plodného obdobia renesancie, keď v metropole Toskánska udávala tón zámožná rodina Medici.
Hoci historická časť Florencie je rozlohou neveľká, pôsobí veľmi príjemne. Jej súčasťou sú dve námestia, z ktorých jedno (Piazza della Republica) vzniklo v prvom rade na reprezentačné účely a druhé (Piazza della Signoria) má pozoruhodnú historickú hodnotu. Na staršom z dvojice námestí je možné obdivovať rozmanité pamiatky a kvalitne vyhotovené sochárske repliky.

Výnimočnou atrakciou Florencie je mohutný, renesančný palác Pitti. V jeho areáli sa nachádzajú prekrásne, sýtozelené záhrady. Medzi fascinujúcimi pamiatkami toskánskej metropoly má svoje čestné miesto aj františkánska bazilika San Croce s hrobkami slávnych. Odpočinok v nich našli legendárny Michelangelo, prefíkaný Machiavelli a úspešný Rossini.  
Historický význam nemožno uprieť ani kostolu San Lorenzo, či zdobeným kaplnkám kedysi vplyvnej rodiny Medici.

Florencia je nielen mestom umenia, ale aj strediskom vzdelania a kultúry. Miestnym obyvateľom i turistom ponúka niekoľko vynikajúcich galérií a múzeí. Záujemcom o renesančné maliarstvo ulahodí pohľad do starobylej galérie Uffizi, pozoruhodné prírodovedné zbierky sú zasa k dispozícii v slávnom múzeu La Specola. Kolekciu obdivuhodných prác Michaelangela a Donatella, ako aj ukážky výtvorov z textílii, striebra, slonoviny a keramiky, môžete obdivovať v múzeu umenia Bargello, sídliacom v jednej z najstarších budov vo Florencii.

Nemali by sme zabudnúť ani na skutočnosť, že v metropole Toskánska sa narodilo alebo prežilo časť života mnoho významných umelcov – spisovateľov, maliarov, či sochárov. Spomeňme aspoň Alighieriho, Brunelleschiho, Botticelliho, Donatella, Giotta, či Petrarcu. Vo Florencii pôsobila aj legendárna trojica géniov – Buonarotti, Da Vinci, Santi. Všetci spomenutí umelci významným dielom posilnili sebavedomie mesta a upevnili jeho postavenie vo svete.


Čo by vás mohlo o Florencii ešte zaujímať:

– Reštaurácie, ktoré sa oplatí navštíviť: Ristorante La GiostaRistorante Enoteca Pinchiorri, Il Latini, Leo S.   Croce, Bibo
– Hotely, v ktorých sa oplatí zarezervovať si izbu : Relais Santa Croce, Castello del Nero Hotel And Spa, Hotel Il Salviatino, Grand Hotel Baglioni, Grand Hotel Villa Medici
– Špecializované obchody, ktoré lákajú :  Beltrami, Bottega Artigiana del Libro, Casadei, Louis Vuitton, Tanino Crisci
– Čím vás Florencia ešte prekvapí : kvalitnými univerzitami, skvelou operou, prvotriednymi divadlami, pompéznymi svadbami i filmovým festivalom.

Marcel Letko                                                 Photos: ISIFA

www.firenzeturismo.it