Autentické príbehy, nadčasové témy

Vitajte vo svete športových povrchov / INTERVIEW

0

Aj takýmto spôsobom by som mohol uviesť rozhovor.s konateľom Ing. Martinom Demom. Bývalý aktívny športovec, dnes biznismen, ktorý športové princípy vniesol do podnikania. Náš rozhovor pripomínal športové zápolenie, ktoré sa začalo pomerne pokojne v sídle firmy, aby sa postupne posunulo do ukážkového finále na športovom ihrisku.

Spoločnosť Koratex je známa širokým portfóliom podlahových krytín – od luxusných, až po športové povrchy. A na tie by som sa zameral. Mohli by ste predstaviť vašu ponuku športových povrchov?
Športové povrchy patria v našej firme k najmladšej oblasti, ktorou sa teraz intenzívne zaoberáme. Musím sa priznať, že ju považujem za moju srdcovú záležitosť. Som bývalý basketbalista, čiže mám k športu veľmi blízko. Dokonca by som mohol označiť oblasť športových povrchov za obľúbené hobby, ktoré mi popri práci s inými podlahovými krytinami, prináša skvelý pocit. Na druhej strane predstavuje aj relax, pretože mám aspoň možnosť
vyskúšať si ich vlastnosti na vlastnej koži(konkrétne na vlastných nohách).

Na aké športy je možné tieto povrchy využiť?
Naše portfólio obsahuje povrchy pre všetky druhy športovísk, či pre vonkajšie i vnútorné. Pokiaľ sa zameriam na vonkajšie športoviská, tak momentálne sú veľmi obľúbené umelé multifunkčné trávniky, ktoré sa využívajú na loptové hry, alebo atletické dráhy. Ponúkajú široké možnosti. Na druhej strane stoja povrchy určené do vnútorných priestorov, napríklad pre profesionálny basketbal. V tomto prípade sa jedná o drevenú palubovku, kde spolupracujeme so zaujímavým dodávateľom, na ktorého palubovkách sa hrali olympijské hry, svetový pohár, majstrovstvá sveta alebo majstrovstvá Európy. Charakterizujú ich špičkové parametre. Spomeniem tiež povrchy pre haly, kde sa hrá volejbal, hádzaná a najnovšie i tenis. Pred rokom sme uzavreli partnerstvo s americkou firmou Plexipave, ktorá tieto liate tenisové povrchy vyrába. Charakterizuje ich špičková kvalita, ktorú využívajú tí najlepší tenisti.

To znamená, že pokiaľ sa správca športoviska rozhodne vymeniť starý povrch za nový, prípadne obnoviť pôvodný, dokážete mu pomôcť? Myslím teraz na poradenstvo, voľbu aký povrch zvoliť, návrh a realizáciu.
Samozrejme, príprava športoviska, alebo celej športovej haly nie je rýchly proces. Či je to súkromná investícia, mestský alebo školský projekt, je potrebné vytvoriť základný návrh, ktorý pripravuje architekt. Už v tomto procese spolupracujeme s projektantom, prípadne so stavebným inžinierom, ktorí naše pripomienky musia zakomponovať do stavebných plánov. Naše poznatky, skúsenosti a vedomosti, ktoré sme nadobudli počas rokov, sa snažíme ešte zintenzívniť, preto komunikujeme s našimi dodávateľmi. Veľmi dôležitou oblasťou je aj výber konkrétnych športových podláh, čo riešime hlavne s investormi alebo užívateľmi. Tu je dôležité vedieť, na aké účely majú záujem povrchy využívať – či na profesionálny šport alebo
rekreačné formy. Pokiaľ investor predloží požiadavku povrchov na profesionálny šport, tak vyberieme najvhodnejší typ podlahy, ktorá spĺňa všetky požiadavky. Samozrejme, že keď máme k dispozícii informácie o využití povrchov pre školy, na ktorých budú behať deti, tak tie musia spĺňať špeciálne kritériá. Podlaha musí byť odpružená, aby deti nepociťovali záťaž na pohybový aparát a nespôsobili si zranenia. Naša práca na projekte sa začína už pri samotnom návrhu a končí počas odovzdávania celkového diela. Okrem samotných povrchov však ponúkame aj povrchové úpravy stavieb, oplotenia, dodávame basketbalové koše, svetelné tabule, sedadlá, tribúny. Čiže, naša ponuka nie je len o športovom povrchu a príslušenstve, no aj o poradenstve.

Viem, že ste patrili k aktívnym športovcom. Vaším obľúbeným športom bol basketbal. Mohol by som sa spýtať, čo vás priviedlo k tomuto športu?
Basketbalu som sa začal venovať relatívne neskoro. Keď som začínal, tak všetci moji bývalí spoluhráči mali už dva tri roky za sebou. K tomuto športu som prišiel v podstate vďaka svojej výške. Jednoducho som si povedal, že basketbal je pre vysokých ľudí, tak som sa v trinástich rokoch prišiel pozrieť na jeden tréning, ktorý mali v Bratislave na základnej škole na Teplickej, a odvtedy som ostal verný basketbalu až dodnes. S niektorými spoluhráčmi, s ktorými som začínal v basketbalovom mužstve, si chodím každý pondelok zahrať už len pre potešenie a relax.

Ako vnímate túto hru dnes? Sledujete dianie v tomto športe?
Ako všetky iné športy, aj basketbal je viac dynamický, rýchly, obsahuje viac agresivity, nové metódy tréningu, či program stravovania. Ale tieto znaky máme možnosť sledovať pri každom športovom odvetví. Súčasní basketbalisti sú veľmi dobre kondične pripravení. Možno im niekedy chýba technika či strategické myslenie, kombinačná hra ustúpila dynamike, ale to je moderný trend, ktorý preferuje silovú hru.

Po rokoch aktívnej činnosti ste vhupli do biznisu. Vediete úspešnú obchodnú spoločnosť, čiže športové prostredie ste zmenili za odlišný svet podnikania. Pomáha vám športová minulosť pri riešení náročných situácií v biznise?
Zostali mi niektoré vlastnosti, ktoré by mal mať športovec už v škole počas štúdia, ale aj v civilnom povolaní – vytrvalosť, dôslednosť a vôľa ísť za víťazstvom. Tieto vlastnosti som si priniesol aj do biznisu, keďže rád vyhrávam. Mám však veľa kamarátov, bývalých spoluhráčov, ktorí zostali verní športu a pôsobia ako manažéri, tréneri, funkcionári.

Dokážete si nájsť čas na šport aj v dnešnej hektickej dobe?
Ako som už spomínal, basketbalové pondelky absolvujem pravidelne. A posledné štyri roky sa venujem aj tenisu.

Keďže sa v našich novinách venujeme aj luxusu, ako by ste ho charakterizovali?
Človek vníma luxus, nemôže ho jednoducho obísť. Luxusom môže byť oblečenie, vybavenie bytov, domov, autá, jachty, alebo lietadlá. Aj keď luxus nepreferujem, som rád, keď si náš zákazník vyberie luxusnejší tovar, či už koberec, alebo parkety. Samozrejme luxusný tovar odporúčam, pretože za jeho cenou sa ukrýva vysoká hodnota, skvelé vlastnosti a kvalita. Myslím si, že niektoré výrobky budú si uchovávajú hodnotu, ktorá pretrvá niekoľko generácií, pričom na značku sa často plynutím času zabudne.

Peter Fritz                                                        Photos: Peter Fritz, Koratex

www.koratex.sk