Autentické príbehy, nadčasové témy

Vízie a novinky v Lenove / Interview

0

Vízie a novinky v Lenove / Interview

S Ing. Ladislavom Baliakom sme sa už v minulosti stretli, ale v tom čase bola situácia výrazne odlišná. Na Slovensku sa o globálnej kríze ešte len šepkalo a o jej reálnych dopadoch na život a podnikanie viedli ekonómovia rôzne diskusie. Preto som sa ho rozhodol osloviť s otázkami na aktuálnu tému.

Pán Baliak, keď sme sa pred vyše rokom stretli, tak situácia bola predsa odlišná od tej súčasnej. Svet sa zmenil, do nášho slovníka sme vložili slovo kríza. Ako sa dotkla vášho segmentu?
Máte pravdu, kríza je azda najpoužívanejší pojem súčasnosti. A pravdou je aj to že sa prejavila aj v našom segmente. Prejavov bolo viac, jednak sa ešte viac zvýšil tlak na ceny v segmente domácich počítačov a malých firiem, ale zároveň sa prejavil aj útlm nákupov u našich veľkých zákazníkov.
V prvom spomenutom prípade sa tento trend prejavil na našich produktoch z rady Idea, ktoré sú určené špecificky pre segment domácich užívateľov a malých firiem. Tieto produkty sú v súčasnosti dostupné už za ceny od 330€.
Čo sa týka našich veľkých zákazníkov tam sa kríza prejavuje obmedzením rozpočtov na výdaje týkajúce sa nákupu výpočtovej techniky. Taktiež vo viacerých prípadoch pozorujeme odklady plánovaných nákupov alebo tiež predlžovanie výmenného cyklu osobných počítačov z bežných troch rokov na štyri alebo aj päť rokov. Zároveň od nás zákazníci žiadajú predĺženie záruky na takéto zariadenia na rovnako štyri a päť rokov.

Práca, podnikanie, život bez vízií by nemali zmysel. Každý človek sa snaží kráčať za svojím cieľom, každá spoločnosť nesleduje svoje priority. Aké ciele sleduje v tomto období spoločnosť Lenovo?
Naša spoločnosť sa od momentu kedy vstúpila na celosvetové trhy drží niekoľkých základných cieľov. Medzi ne patrí prinášať našim zákazníkom stále nové a inovatívne riešenia, prinášať maximálnu kvalitu a spoľahlivosť a samozrejme pokryť svojimi produktami čo najširšie spektrum potrieb zákazníkov.
Čo sa týka našich produktov, sú rozdelené na dve kategórie, Think produkty, ktoré sú prevažne určené našim korporátnym a firemným zákazníkom a Idea produkty pre malé firmy a domácnosti.

Pri Think produktoch je stratégia veľmi jednoznačná – nekompromisná kvalita, za prijateľnú cenu, v tradičnom prevedení. Verím že produkt, ktorý je, dovolím si povedať, synonymom pre notebook, t.j. Lenovo ThinkPad pozná snáď každý, kto sa aspoň trochu orientuje vo svete IT. Súčasťou rady Think sú samozrejme aj stolové počítače, monitory a doplnky.

Rada Idea je pre slovenský trh pomerne nová, no aj napriek tomu si už vydobila svoje miesto. Zaujme najmä dizajnom, veľmi priaznivou cenou pri špičkových parametroch a samozrejme vysokou kvalitou a spoľahlivosťou. V tejto rade produktov prinášame už tradične notebooky, stolové počítače a monitory ale aj úplne nové zariadenia, ako napríklad produkty z kategórie „all-in-one“ t.j. stolový počítač ukrytý v tele monitora s bezdrôtovou klávesnicou a myšou, zabudovaným TV tunerom a ďalšími vlastnosťami, ktoré z neho robia ideálne centrum domácej zábavy. Tieto zariadenia sa v krátkom čase objavia aj na slovenskom trhu.
V neposlednom rade, súčasťou našej stratégie je zabezpečiť spokojnosť našich zamestnancov. Snažíme sa to docieliť rôznymi spôsobmi, poskytovaním zamestnaneckých výhod, pravidelne pre zamestnancov organizujeme rôzne spoločenské a oddychové aktivity, umožňujeme im a ich rodinným príslušníkom nákup našich produktov za špeciálne zvýhodnené ceny. Okrem týchto aktivít podporujeme iniciatívu našich zamestnancov v oblasti zdokonaľovania interných procesov, postupov a pracovného prostredia.

Verím, že okrem náročných momentov však spoločnosť Lenovo zaznamenala aj viacero pozitívnych udalostí. Napríklad ste predstavili novinku ThinkPad SL 410. Mohli by ste tento model predstaviť?
Pokiaľ mám stručne predstaviť nový model ThinkPad SL410, tak na úvod by som uviedol, že je navrhnutý špeciálne pre podnikateľov a malé podniky (SMB). Tento notebook s vysokým výkonom a novými špeciálnymi funkciami poskytuje nielen lepšie zážitky pri sledovaní displeja s vysokým rozlíšením, ale je aj optimalizovaný pre komunikáciu pomocou protokolu Voice over Internet (VoIP). Pre lepšie využitie je tiež vybavený touchpadom s funkciou multitouch.

Zaujala ma informácie na vašej webovej stránke, kde ste predstavili zaujímavú prezentáciu Sila myšlienok. Ako by ste vy charakterizovali silu myslenia a myšlienok na ľudský osud?
Táto iniciatíva má dve polohy, z pohľadu užívateľa našich zariadení je predstavovaná mobilitou – jej základom je úvaha, že práve tá najbližšia nasledujúca myšlienka môže byť tou najlepšou a bolo by veľkou škodou o ňu prísť. Preto naše notebooky sú s vami všade. Našim heslom je, „Pomôžeme vám zachytiť svoje myšlienky, preniesť ich, uložiť a podeliť sa o ne – a aj ich realizovať“.

Druhá poloha je predstavovaná termínom „Worldsourcing“. Tento termín má podobný základ ako známy a často skloňovaný outsourcing, ale jeho význam je v skutočnosti úplne iný. Worldsourcing je odpoveďou spoločnosti Lenovo na globalizáciu. Naša stratégia je zameraná na podporu inovácie v celom našom globálnom tíme. Worldsourcing sa dramaticky líši od outsourcingu, pôvodného modelu globalizácie. Pri outsourcingu vyspelé trhy riadia inovácie, marketing a všeobecný manažment, kým nízko nákladové, vynárajúce sa trhy riadia suroviny, prácu a výrobu. Worldsourcing znamená, že zdroje, príležitosti a myšlienky je možné nájsť všade na svete.
Budujeme centrá výnimočnosti, ktoré vytvárajú najväčšiu hodnotu. Naše centrá nám umožňujú riešiť potreby zákazníkov pomocou výnimočných produktov. Potom tieto produkty môžeme doručovať vhodnými a efektívnymi spôsobmi vďaka nášmu dodávateľskému reťazcu a logistike.

Peter Fritz                                                 Photos: Peter Rak, Lenovo

www.lenovo.com