Autentické príbehy, nadčasové témy

Vo vinohrade majstra Agustiho

0
Vo vinohrade majstra Agustiho

V historickom regióne Penedès som strávil niekoľko nezabudnuteľných chvíľ. Do juhovýchodného Španielska ma zaviala zvedavosť i túžba po nových vedomostiach a zážitkoch. Veľa som počul o tamojšom rozvinutom vinárstve, ktoré dorába špičkové produkty už desiatky rokov. Sprievodcami pri spoznávaní mi bola skupinka profesionálnych, no zároveň aj priateľských ľudí z vinohradu. O španielskych šumivých vínach, ich výrobe a histórii hovorili s veľkým zanietením. Priznám sa, ich pútavé rozprávanie ma skutočne bavilo.

small_1

Poklona pravému vinárovi

Jedným z mnohých v regióne Penedès je aj vinohrad Agustiho Torella Matu. Tento pán už roky rokúce patrí medzi elitu vo svojom odbore. Pri stretnutí s ním okamžite spoznáte, že vie, o čom hovorí a že svojej práci rozumie. Pôsobí dojmom húževnatého človeka, schopného zabrať vo chvíli, keď si to situácia práve vyžaduje. O vedomostiach, zručnostiach i talente tohto skúseného enológa svedčí kolekcia významných ocenení. Prekvapilo ma, že Agusti Torelló Mata pochádza z dynastie hudobníkov a krajčírov. No napriek tomu si už ako mladý vybral smer, značne odlišný od svojich predchodcov. Učaroval mu svet, ktorý sa preň stal nielen vášňou, ale tiež profesiou. Kým v roku 1953 založil Agusti prvé laboratórium na analyzovanie vína, o 6 rokov neskôr už prvýkrát stisol kľučkou na dverách vlastného podniku. Zanietený enológ sa zároveň stal riaditeľom dôležitých regionálnych vinohradov a hrdým reprezentantom mena Cava.

small_3

Šampanské verzus Cava

Vravíte, že vám pojem Cava niečo hovorí? Za štyrmi písmenkami sa ukrýva druh šumivého vína so zvláštnym statusom D.O. (Denominación De Origen). Väčšina produkcie tohto nápoja pochádza zo Španielska, kde tvorí súčasť tradície a kultúrneho dedičstva. Pôvod samotného názvu Cava treba hľadať v jaskyniach. Tie sa totiž stali miestom, ideálnym pre zrenie šumivého vína. A kedže Francúzi mali šampanské, Španieli si museli svoj národný produkt od toho ich nejako odlíšiť. Tak sa napokon v roku 1970 zaviedol názov Cava. História tohto šumivého nápoja však siaha až do 60-tych rokov 19. storočia. Vtedy vinár Josep Ravenlós zavítal do Francúzska, kde v meste Champagne obdivoval tamojšiu metódu kvasenia vína. Veľmi skoro ju začal využívať aj po návrate do vlasti. Je zaujímavé, že Cava sa oficiálne musí označovať skratkou VECPRD, teda „kvalitné šumivé víno vyrobené v príslušnom regióne”. V opačnom prípade nie je pravá. Dorábať sa smie výlučne v Baskicku, Aragónsku, Katalánsku, Leóne, Extremadure, La Rioji, Navarre a Valencii.

small

Aj na sladkosti záleží

Vo vinohrade majstra Agustiho sa sprievodca vyjadril aj o miere sladkosti šumivého vína. Podľa nej rozoznávame 5 druhov – brut, brut nature, seco, semiseco a dulce. Vedeli ste, že originál Cava sa môže zrodiť jedine špeciálnou výrobnou metódou champenoise? Využité pri tomto procese zvyknú byť odrody hrozien Macabeu, Xarel-lo a Parellad (biele vína) a odrody Garnacha, Monastrell, Chardonnay a Trepat (ružové vína). Podmienky pre pestovanie viniča sú v prírodnom regióne Penedès viac než optimálne. Hoci miestna mikroklíma má svoje špecifiká, pôda je rôznorodá a kvalitná. Čím by som svoje spomienkové rozprávanie zakončil? Snáď ešte pár vetami o majstrovi Agustim. Po tom, čo som na vlastné oči videl, si myslím, že môže byť so sebou a so svojou prácou spokojný. Z Cavy urobil medzinárodný pojem. Aj vďaka svojej šikovnosti sa tento sympatický pán právom pýši titulom President of Honour. Snáď bude konto jeho úspechov v najbližších rokoch tučnieť. Maestro si to rozhodne zaslúži.

small_4

Marcel Letko
Photos: Press
www.agustitorellomata.com