Von za každého počasia

Máte až nezdravo bledú farbu pleti, nechutí vám jesť a nedokážete si navodiť kvalitný spánkový režim? Príčinou môže byť imunita a rozladený cirkadiánny rytmus. V nasledujúcom riadkoch sa dočítate, ako si s tým poradiť.

Na chladné dní si musíme navykať ešte pár týždňov. A hoci je to pre mnohých z nás najnepríjemnejšie ročné obdobie, doslova trpíme úbytkom denného svetla a hrejivých, slnečných lúčov, nesmieme sa preto zatvárať do svojich obydlí. Pobyt na čerstvom vzduchu za každého počasia je pre fyzické i psychické zdravie kľúčový. Ak pre nič iné, tak pre nasledujúce tri vážne dôvody:

  • Pandémia nás poučila, že vitamín D je nevyhnutný. Môžeme si ho síce dopĺňať aj formou výživových doplnkov, ale prirodzene sa nám vytvára pôsobením slnečného žiarenia na pokožku. Dokonca aj za bežného denného svetla, mimo najslnečnejšieho ročného obdobia. Stačí vystaviť svoju tvár a podľahnúť pár minútovým prechádzkam.
  • Prírodné, denné svetlo zohráva zásadnú úlohu aj pri udržiavaní zdravia tým, že podporuje naše biologické hodiny, známe ako cirkadiánny rytmus. Cirkadiánny rytmus je denný cyklus, ktorý primárne reaguje na svetlo a tmu – sme stvorení spať v noci, keď je tma a fungovať cez deň, keď je svetlo. Vonkajší pobyt na slnku, respektíve na dennom svetle, môže prispieť k podpore nášho prirodzeného telesného rytmu, ako aj zníženie vystavenia svetlu v noci. Naše telo prijíma signály z tmy, aby sa pripravilo na spánok a naopak, akékoľvek svetlo (prírodné alebo umelé) vysiela signály, že by sme mali byť bdelí a aktívni. Povzbudenie k tomu, aby sme po zotmení obmedzili svoje vystavenie sa obrazovkám a inému svetlu, môže výrazne pomôcť podporiť spánkový režim.
  • Pobyt na čerstvom vzduchu vedie k podpore imunitného systému aj pôsobením rôznych súborov baktérií, či už v pôde, alebo v bežnom vonkajšom prostredí. Toto nadväzovanie kontaktov s mikroorganizmami je nesmierne cenné. Predstavuje výzvu pre náš imunitný systém, pomáha posilniť našu imunitu a vybudovať si do života čo najlepšiu odolnosť. Preto odopieranie si pobytu von a za každého počasie nie je dobré.

Samozrejme, priateľské baktérie si vieme doplniť aj prostredníctvom stravy a výživových doplnkov. Podľa najnovších britských vedeckých výskumov a klinických štúdií sú nápomocné probiotické kultúry skupiny Lab4, pomenované ako PRO-VEN Probiotics, ktoré boli odobraté zo zdravých ľudských čriev a ďalej kultivované pre široké skúmanie a využite v praxi pre malých aj dospelých. No nespoliehajme sa len na pomocné kapsulky. Spojme všetky prirodzené opatrenia, ktoré sa dajú a tešme sa tak z naozaj pevného zdravia.

Pripravila: Mária Halajová