Všade dobre, doma najlepšie. Ak ste si doteraz vždy pri ceste na zahraničnú dovolenku hovorili, že by bolo dobré najprv konečne spoznať Slovensko, práve teraz na to máte vhodnú príležitosť. A nikto nehovorí, že to nemôže byť zážitok! To, čo sa často hovorí – že Slovensko je krásne a má sa čím pochváliť – je totiž naozaj pravda. Ak hľadáte inšpiráciu, kam sa vybrať na výlet, predĺžený víkend či dovolenku, vyskúšajte naše tipy, vďaka ktorým spoznáte fantastické miesta.
Kráľovská Skalica
Ešte ste neboli v Skalici? Jedno z miest, ktorým uhorský kráľ Ľudovít I. udelil v roku 1372 výsady slobodného kráľovského mesta, má za sebou dlhú a bohatú históriu. Skalický trdelník, miestne víno skalický rubín, množstvo pamiatok a krásna príroda – toto rozlohou i počtom obyvateľov neveľké mesto má v zálohe hneď niekoľko tromfov, ktorými si návštevníkov k sebe dokáže pripútať. Prepojenie histórie a tradície s vynikajúcim gastronomickým zážitkom v sebe nesie najmä spomínaný trdelník. Ručne vyrábaný z kysnutého cesta, pečený na pahrebe, bohato obsypaný vlašskými orechmi a cukrom je dokonalou pochúťkou. Dajte si ho napríklad vo františkánskej záhrade v samom srdci mesta, kde ho doteraz pečú priamo v priestoroch františkánskeho kláštora. Odtiaľ sa môžete vydať na prechádzku po meste. Nájdete všetkých 6 kostolov, ktoré sa tu do dnešnej doby zachovali? Okrem toho uvidíte aj 9 menších sakrálnych stavieb, štyri kláštory a jedinečnú architektúru. Tak napríklad miestny kultúrny dom, ktorý navrhol jeden z najvýznamnejších slovenských architektov Dušan Jurkovič. Okoloidúcich na prvý pohľad zaujme svojou farebnosťou a bohatým zdobením priečelia. Odtiaľ sa môžete cez trojuholníkové námestie presunúť za hradby k Rotunde sv. Juraja, odkiaľ budete mať výhľad na celé mesto, alebo vyjsť na kalváriu hneď oproti. Blízko sa nachádza aj jeden z dvoch židovských cintorínov, ktorý určite neminiete cestou k ďalšej zaujímavosti tohto mesta – ľadovni. Vykopaná je do svahu kalvárie a v minulosti sa v nej uskladňoval, ako inak, ľad, ktorý tu vďaka dômyselnej izolácii vydržal počas celého roka a rozvážal sa do hostincov či obchodov s potravinami. Nevynechajte ani známy Baťov kanál, alebo sa vydajte do miestnych vinohradov, ktoré sa tiahnu po východne hranici mesta. Malebné vinárske domčeky, tzv. búdy, ktorých je tu viac ako tisíc, určujú ráz mesta a dotvárajú jeho scenériu. Nezabudnite ochutnať Skalickú frankovku alebo Skalický rubín – svetoznáme víno, ktoré získalo meno vďaka svojej farbe pripomínajúcej vzácny drahokam.
Náš tip: Len pár kilometrov za Skalicou sa nachádza obľúbená rekreačná oblasť Zlatnícka dolina. Obľúbené miesto cyklistov, turistov, hubárov a športovcov sa nachádza na úpätí Bielych Karpát a sľubuje dokonalý oddych uprostred prírody.
Rozprávkové Jánošíkove diery
Ak milujete turistiku, no potrebujete aj trochu adrenalínu, odporúčame vám navštíviť najobľúbenejšiu časť Malej Fatry, ktorú by sme smelo mohli označiť aj za najkrajšiu. Jánošíkove diery totiž lákajú krásnymi lesnými cestičkami, ale aj vodopádmi a vysokými skalami. Pri túre budete musieť liezť po rebríkoch (niektoré majú aj 15 metrov), prechádzať ponad čisté potôčiky a pridržiavať sa reťazí, no na rozdiel od Slovenského raja nie sú Jánošíkove diery také náročné a zvládnu ich aj menej zdatní jedinci. Prírodný skvost v podobe sústavy skalných tiesňav a kaňonov očarí dospelých aj deti, pre ktoré bude táto túra určite zaujímavejšia, než len klasické dlhé šliapanie po turistickom chodníku. Najobľúbenejším východiskovým bodom do Jánošíkových dier je obec Terchová jej časť Biely potok, kde sa nachádzajú aj platené parkoviská (v turistickej sezóne môže byť s parkovaním problém, pozor na to). Z parkoviska sa po príjemnom a nenáročnom turistickom chodníku dostanete do Dolných dier, ktoré sú veľmi dobre priechodné a poskytujú úchvatnú prehliadku prírodných krás. V prípade, že by ste si chceli urobiť výlet a pozrieť si Nové diery (z celej sústavy boli sprístupnené ako posledné), treba myslieť na to, že trasa je technicky náročnejšia, čo nemusí vyhovovať každému. V každom prípade, Jánošíkove diery by ste počas spoznávania Slovenska rozhodne nemali vynechať, je to zážitok, ako sa hovorí, na celý život.
Náš tip: Odbehnite si aj do neďalekej dedinky Zázrivá, dajte si halušky a výrobnú bryndzovú polievku demikát na terase niektorej z kolíb a odneste si domov korbáče z ovčieho mlieka. Lepšie ťažko nájdete. Mimochodom, vedeli ste, že v Zázrivej sa nakrúcal známy český film Želary?
Kúzelná Banská Štiavnica
Ak ste ešte nenavštívili toto malebné mestečko, poznáme hneď niekoľko dôvodov, prečo by ste to mali napraviť. Umelo vytvorené banícke tajchy ukryté v prírode, štôlne pod zemou, kvalitné cyklotrasy a fascinujúce pamiatky vás chytia za srdce. Bývalé banícke mesto bezpochyby patrí k najkrajším a najzaujímavejším na Slovensku. V srdci mesta na prvý pohľad zaujme Starý zámok, ktorý sa nachádza západne od Trojičného námestia. Na kopci oproti nemu sa pre zmenu nachádza Nový zámok, z ktorého sa vám naskytne nádherný výhľad na mesto. Vašej pozornosti by nemala uniknúť ani kalvária s 23 objektmi umiestnenými v štiavnických vrchoch. Vidieť ju zo všetkých strán, patrí k najkrajším barokovým kalváriám v Európe a hoci sa pri ceste hore možno celkom zadýchate, no verte nám, že pohľad z nej stojí za to. Radi by ste z mesta unikli do voľnej prírody? Štiavnické cyklotrasy ponúkajú naozaj dokonalý zážitok, výhľady na malebné doliny i spoznávanie mnohých kultúrnych pamiatok (viaceré sú zapísané v zozname UNESCO). Nevynechajte ani možnosť okúpať sa v niektorom z tajchov – k jednému z nich s názvom Veľká vodárenská s neobvykle tyrkysovou vodou sa dostanete krátkou 15-minútovou prechádzkou z Námestia sv. Trojice. Pokračovať odtiaľ môžete na tajch Červená studňa.
Náš tip: Vyberte sa za umením! V Banskej Štiavnici sa nachádza hneď niekoľko galérií, ktoré uspokoja váš hlad po kvalitnej tvorbe. Nás zaujala napríklad Schemnitz gallery.
Pozrite sa na svet z výšky…
…a vyberte sa do Vysokých Tatier. Na začiatok odporúčame Tatranskú Lomnicu, ktorá je v zime rajom pre lyžiarov a v lete poskytuje skvelé možnosti nielen na vysokohorské túry a spoznávanie tatranskej prírody. Okrem prechádzok totiž môžete zavítať aj do Múzea TANAPu, kde sa dozviete veľa o faune a flóre Západných, Vysokých a Belianskych Tatier, ale napríklad uvidíte aj miestne kroje a naučíte sa viac o ľudovej kultúre. Nudiť sa tu nebudú ani deti. Ak by vám nestačilo, hneď odtiaľ si to môžete namieriť do ďalšieho múzea – SKI MUSEUM v Tatranskej Lomnici je prvé súkromné múzeum zimných športov vo Vysokých Tatrách. Dozviete sa tu veľa zaujímavostí o začiatkoch lyžovania, sánkovania, korčuľovania a ďalších zimných aktivít a radovánok. Pikoškou sú viac ako tri metre dlhé lyže z roku 1885. Stačilo múzeí? Poďte na túru. Tatry ukrývajú množstvo prírodných krás, ktorých návštevu by ste si nemali nechať ujsť. Z Tatranskej Lomnice sa môžete vybrať napríklad na Skalnaté pleso, odkiaľ na vás čaká rozprávkový výhľad. Výstup po stredne náročnom značenom chodníku do výšky 1 751 metrov nad morom trvá zhruba 2 hodiny a 40 minút.
Náš tip: Aj v Tatrách si môžete zarezervovať ubytovanie v súkromných apartmánoch. Výborné skúsenosti máme s Apartmánom Lomnica (rezervácie cez Booking) s výhľadom na majestátny Lomnický štít.