Autentické príbehy, nadčasové témy

Výkonná novinka s luxusným interiérom

0

Výkonná novinka s luxusným interiérom

Rýchle, silné stroje fascinujú svet ľudí od nepamäti. Špičkové automobily, lietadlá, vrtuľníky, či jachty, to všetko sú vymoženosti, ktoré väčšina z nás s radosťou obdivuje. V prípade potreby slúžia na praktické účely a navyše ak sme samy ich vlastníkmi, efektne nám dotvárajú predstavu moci a nekonečného bohatstva. Spoločnosť Mercedes Benz len nedávno predstavila ďalšiu luxusnú novinku, ktorú si majetní ľudia môžu s potešením začleniť do svojich zbierok.

Tentokrát nemám na mysli žiaden rýchly stroj na štyroch kolesách, ale výkonný, vynikajúco zariadený dvojmotorový vrtuľník. Prestížna nemecká automobilka spolupracovala na jeho dizajne s výrobcom helikoptér, spoločnosťou Eurocopter. Výsledok ich snaženia možeme nepochybne označiť za zaujímavý. Nový model je ideálnym pomocníkom pre vplyvných, avšak pracovne vyťažených biznismenov odmietajúcich čakanie v rade na verejné lety. S vlastným vrtuľníkom bude pre nich razom všetko jednoduchšie, navyše v žiadnom prípade neprídu u vytúžený komfort a pohodlie. Hoci exteriér helikoptéry Eurocopter EC145 Mercedes – Benz Style neponúka na pohľad nič výnimočné, interiér rozhodne príjemne prekvapí. Cestujúci nadobudne pocit, že sa nachádza v prvotriedne vybavenej luxusnej limuzíne a presne o to skúseným pracovníkom dizajnérskeho štúdia aj šlo. Vynikajúcou inšpiráciou pri navrhovaní interiéru helikoptéry sa stala štvorkolesová novinka Mercedes-Benz triedy R.

Mohutný 1 800 kilogramov vážiaci lietajúci stroj je v podstate veľmi podobný vrtuľníkom využívaným políciou, armádou a záchranármi. Rozdiely sú však badateľné v honosne zariadenom interiéri. Dizajnéri vsadili na elegantné čierno-biele farebné prevedenie, zaujímavý look dotvorili doplňujúcimi prvkami z kvalitného dreva. Značnú pozornosť venovali aj osvetleniu, ktoré je v modeli EC145 Mercedes-Benz Style ľubovoľne nastaviteľné, ponúkajúce rozličné farby. S rovnakým riešením sa stretnete aj v limuzínach stuttgartskej značky, konkrétne vo vozidlách triedy S a E.
Skvele využiteľný je aj pomerne rozľahlý batožinový priestor nachádzajúci sa mimo dosahu sedadlovej časti. Cestujúcemu príde vhod nielen pri uskladnení objemnejších kufrov, ale dokonca aj surfov, obľúbeného golfového náčinia, či bicykla.

13 metrov dlhý vrtuľník Eurocopter EC145 Mercedes-Benz Style je uspôsobený pre prijatie 8 člennej posádky. Komfort cestujúcich je zaručený, sedadlá sú mimoriadne pohodlné, vyrobené z kvalitných materiálov a v jednotlivých modeloch aj v rozličných farebných prevedeniach. Medzi príjemné novinky patrí taktiež umiestnenie kresiel v samostatných koľajniciach, majiteľ vrtuľníka tak môže meniť ich rozloženie podľa aktuálnej potreby. Výbavu dopĺňajú boxy určené na chladenie nápojov s držiakmi na poháre a multimediálny systém, ktorého súčasťou je 15-palcový monitor a prehrávač diskov DVD. Vnútorný priestor helikoptéry je možné rozdeliť pomocou steny a to v prípade, že si cestujúci chcú dopriať väčšie pohodlie a súkromie.

Výkonný vrtuľník dosahuje maximálnu rýchlosť 268 kilometrov za hodinu. Je perfektným spoločníkom na rozmanitých cestách, či už za obchodom, relaxom alebo zábavou. Možnosť uskladnenia surfov, golfových palíc alebo bicykla ho predurčuje k používaniu nielen zamestnanými biznismenmi, ale aj vášnivými športovcami. Cena vrtuľníka zatiaľ nebola určená, k predaju by mal byť k dispozícii definitívne koncom budúceho roka.

Marcel Letko                                              Photos: Daimler Media, ISIFA

www.eurocopter.com
www.daimler.com