Autentické príbehy, nadčasové témy

Vynikajúce dostihy vo výnimočnom prostredí

0

Jedným z najdôležitejších dátumov francúzskeho dostihového kalendára je termín konania Prix de Diane, prestížneho športového podujatia, ktoré sa už roky koná v Chantilly, niekdajšom sídle princov z rodu de Condé. Tamojšia dostihová dráha určená na súboje ušľachtilých koní a ambicióznych džokejov je lákadlom nielen pre domácich účastníkov, ale aj súťažiacich z ostatných krajín Európy.

Obľúbené športové podujatie Prix de Diane dokáže skvele konkurovať aj tradičným britským dostihom. Nechýbajú strhujúce výkony džokejov a koní, ale ani bublinky šampanského či prítomnosť šarmantných dám predvádzajúcich sa v luxusných róbach a klobúkoch. V Chantilly jednoducho nesmie absentovať elegancia, štýl ani noblesa.

Tohtoročné dostihy s dotáciou 800 000 EUR sa uskutočnili 14. júna. Vynikajúcim predkrmom vzrušujúcich súbojov na dráhe bol koncert mladej speváckej hviezdy francúzko-izraelského pôvodu. Yael Naim, ktorej 45-minútové vystúpenie sa uskutočnilo v prekrásnych záhradách Jardins de Diane a určite potešilo návštevníkov dostihov pôsobivou zmesou jazzu, folku a popu.

Po umeleckom bonbóniku si mohli turfmani vychutnať atmosféru veľkolepého pikniku. Súčasťou piknikových košíkov boli, napríklad, chutné lososové sendviče či lahodné kurčatá v citrónovom čatní podávané s grilovanou zeleninou. Návštevníci dostihov si však mohli pomaškrtiť aj na zeleninových chipsoch, ovocí, varených vajíčkach, i mozarelle s paradajkami a pestom.  

Po chutnom pikniku nasledovala vzrušujúca show na dostihovej dráhe, a príjemný deň zakončila slávnostná korunovácia víťazov. Účasť 26 000 divákov na hipodróme v Chantilly svedčí o popularite dostihov v krajine galského kohúta. Uvedené číslo je naozaj výnimočné a dokumentuje ako záujem o dostihy oproti minulosti vzrástol. Napokon aj dámy našli v súbojoch rýchlych kobýl a šikovných džokejov záľubu, o čom svedčí aj ich postupne sa zvyšujúca účasť. Veď v premiérovom roku Prix de Diane písali zástupcovia miestnych novín len „o troch očarujúcich dámach“, pričom zvyšnú čas obecenstva tvorili páni!

Obľúbené francúzske podujatie sa prvýkrát uskutočnilo 18. mája 1843 a nadviazalo na tradíciu anglických dostihov kategórie Oaks Stakes, určených pre trojročné kobyly. Názov Prix de Diane je odvodený od mytologickej bytosti – Diany, legendárnej bohyne lovu. Od roku 1948 je stálym dejiskom konania dostihov očarujúce Chantilly, hoci v minulosti sa súťažilo aj vo Versailles (1848), Longchamps (1941, 1942) a Le Tremblay (1943, 1944). V kritických časoch poznačených vojnami (I. a II svetovou a franko-pruskou) boli dostihy odvolané. 

Prix de Diane sa pôvodne zúčastňovali len kobyly vyšľachtené vo Francúzsku. Od roku 1946 však nastala zmena a na dráhe proti sebe bojovali už aj štvornohé krásavice pochádzajúce zo zahraničných chovov. Rozhodujúcou vzdialenosťou ku celkovému víťazstvu sa pre ne stala 1 míľa a dva a pol furlongu /2 100 metrov/, čo predstavovalo trasu o 300 metrov kratšiu, ako v prípade klasického podujatia English Oaks.

Prvou víťazkou Prix de Diane sa stala Nativa, premiérová výhra kobyly trénovanej v zahraničí sa uskutočnila v roku 1970, kedy si po prestížny triumf dobehla Sweet Mimosa. Keď sme už načali štatistiky, tak by nebolo správne nespomenúť, že najúspešnejším džokejom podujatia je Spreoty, ktorý sa na najvyššiu priečku prebojoval celkovo päťkrát, a hoci ho neskôr napodobnili ešte traja ďalší džokeji, k piatim triumfom na dráhe sa dopracoval ako prvý.

Dominantné postavenie medzi trénermi si aj naďalej udržuje už nežijúci Henry Jennings, ktorý doviedol „svoje“ kone k deviatim víťazstvám. Na dostihoch sa dokonca darilo aj jeho bratovi Tomovi.

Ako zaujímavý bonus na záver poskytnem informáciu, že obecenstvo v Chantily venovalo najsrdešnejšie a najmohutnejšie ovácie účastníčke dostihov v roku 1974 – kobyle Highclere. Tú vlastnila kráľovná Alžbeta II. a okrem Prix de Diane zvíťazila Highclere aj na prestížnych 1 000 Guineas v Newmarkete.

Marcel Letko Photos: France Galop Press

www.prixdediane.com