Autentické príbehy, nadčasové témy

Výrobca krásnych a originálnych jácht

0

Výrobca krásnych a originálnych jácht

Ktorého výrobcu luxusných plavidiel máte najradšej? Páčia sa vám jachty vyhotovené zamestnancami talianskej spoločnosti Azimut alebo radšej preferujete produkty pochádzajúce od jej konkurencie? Nemožno vylúčiť, že k vaším najobľúbenejším patrí značka, ktorú si v našom miliónovom meste dnes predstavíme. Ak ste už mali možnosť plaviť sa elegantnými a štýlovými jachtami z dielne Dubois Naval Architects, viete, čoho všetkého sú schopné. Dokonalá krása a sofistikovaný dizajn týchto plavidiel dokážu ľudí doslova hypnotizovať.

Spoločnosť Dubois Naval Architects oficiálne podniká v oblasti jachtového dizajnu od roku 1977. Za obdobie vyše tridsiatich rokov stihla vyprodukovať veľké množstvo vizuálne odlišných plavidiel, ktoré výrazne potešili ich majiteľov a navyše skvele splnili svoj účel. Forma a funkcionalita luxusných jácht boli vo vzájomnej harmónii, čo sa prirodzene podpísalo na ich úspechu.  Pod vlajkou spoločnosti sa vyhotovujú skutočne krásne plavidlá, ktoré sú zároveň geniálnymi umeleckými kúskami dokumentujúcimi precíznu inžiniersku prácu. V súčasnosti je niekoľko modelov ešte len vo fáze dizajnu, iné sa dokončujú, prípadne sú už pripravené k vyplávaniu. Základnou filozofiou spoločnosti je vyrábať jachty, ktoré budú perfektne plniť svoje účely. Strhujúci by mal byť predovšetkým dizajn interiéru a exteriéru plavidla, jeho technologická vyspelosť a výkon.   

Pohľad do histórie prezradí, že značka Dubois Naval Architects excelovala aj pri vyhotovovaní lodí určených pre športové súťaže. Už prvá jachta navrhnutá Edom Duboisom sa postarala o výnimočné úspechy. Premiérové plavidlo nazvané Borsallino Trois postavené ešte v roku 1976 prekvapujúco triumfovalo na podujatí British Trials. Po víťazstve nasledovalo oficiálne založenie spoločnosti, ktorá až do dnešných dní patrí medzi najvýznamnejšie v oblasti jachtového dizajnu. Ďalšie športové úspechy Dubois Naval Architects sa dostavili s jachtou The Police Car. Tá doplávala k senzačnému víťazstvu v súťaži Admiral Cup (rok 1979). Rýchlo sa rozvíjajúca spoločnosť vyprodukovala niekoľko majstrovských lodí aj v 80-tych a 90-tych rokoch.
Zúčastnili sa viacerých šampionátov a sérií, spomenúť môžeme napríklad Southern Cross Cup, Sardinia Cup alebo Sydney to Hobart.

Rozmanité subjekty zaoberajúce sa produkciou lodí sledovali počínanie spoločnosti Dubois Naval Architects veľmi pozorne. Netrvalo dlho a čoraz úspešnejších dizajnérov požiadali o kontakt. V roku 1985 sa uskutočnila zaujímavá spolupráca, ktorá si vyžiadala o čosi odlišnejší prístup než doposiaľ. Britskí návrhari mali vytvoriť na tú dobu niečo skutočne originálne a nevšedné. Výsledkom ich snahy bola 37 metrová loď Aquel II priťahujúca neuveriteľnú pozornosť kamkoľvek sa pohla. Či už kotvila v prístave alebo sa jemne pohojdávala na morských vlnách, neunikla pozornosti zvedavých očí. Plavidlo sa vyznačovalo prítomnosťou nových, prelomových technológií a taktiež disponovalo niekoľkými dôležitými inováciami. Pribudli nové vrátky, nenápadný ventilačný systém
a uhľadenejším, kvalitnejším dojmom pôsobila aj lodná štruktúra. Aquel II bolo jednoznačne plavidlom, ktoré sa odlišovalo od ostatných po technickej stránke, navyše pútalo pozornosť svojou originalitou a krásou.

Úspech s modelom Aquel II jachtársku spoločnosť ešte viac vzpružil a preto sa aj vrhla sa do realizácie ďalších projektov. Kľúčovou oblasťou, na ktorú sa dizajnéri tentoraz zamerali bol výkon, čo si vyžiadalo výrazné zatlačenie na sféru technologického rozvoja. V Dubois Naval Architects potvrdili, že si vedia veľmi dobre poradiť aj s problematickejšími otázkami z hydrodynamiky, teda najmä so situáciami, keď je potrebné odhadnúť ako sa bude jachta správať na otvorenom mori, prípadne aký postup zvoliť pri dizajnovaní plavidla, aby bol zabezpečený maximálny možný výkon.

V najnovších jachtách od Dubois Naval Architects sa dokonca ešte viac zvýšila úroveň luxusu a pohodlia. V interiéri boli použité kvalitné a moderné materiály i nové, prípadne vylepšené technologické riešenia. V posledných modeloch je možné nájsť napríklad drahý nábytok z macassarského ebenového dreva alebo z luxusnej kože v rozmanitom farebnom prevedení.

Marcel Letko                                                      Photos: Dubois Press

www.duboisyachts.com