Autentické príbehy, nadčasové témy

Vyskúšajte si pólo v Ascote

0
Vyskúšajte si pólo v Ascote

Peter Grace bol tým mužom, ktorému sa podarilo priblížiť pólo širšiemu okruhu ľudí vo Veľkej Británii. Pôvodne úspešný prekážkár sa stal dôstojným vyslancom kráľovského športu, a tiež uznávaným inštruktorom ochotným poskytnúť cenné lekcie hráčom začiatočníkom i pokročilým. Trénerské kvality Petra Gracea si nevedela vynachváliť ani Jeho kráľovská výsosť, princ z Walesu. Potešujúce je, že neskrotnú vášeň k pólu zdedili po Petrovi aj jeho štyri dcéry. Jedna z nich, Pippa, sa dokonca stala zakladateľkou Medzinárodnej asociácie ženského póla. Svoj „hlavný stan“ si organizácia rozložila v Ascote, jednom z najobľúbenejších klubov nielen v Anglicku, ale i vo svete.

small

Keď pólo miluje celá rodina

Činnosť klubu rozbehol v roku 1988 Peter Grace, po tom čo sa spoločne s rodinou presťahoval do Anglicka. Rodák z Nového Zélandu založil v Cowdray Parku súťažný tím Rangitiki, neskôr dokonca školu, kde praktizoval výučbu pola. Špecifikám kráľovského športu sa venoval natoľko, až kým vo svete nezískal reputáciu brilantného inštruktora. Svojím entuziazmom nakazil tiež manželku Elisabeth i dcéry Janey, Pippu, Victoriu a Katie. Klub pola v Ascote je vlastne ich spoločným dielom. Podarilo sa im získať top trénerov, zabodovali však aj s kvalitnými stajňami, či spoločenskými priestormi. V nich sa zamestnanci klubu vzorne starajú o kone i o hostí. Veľkú radosť robí Graceovcom tiež moderné ihrisko, kde sa hlavne v letnom období odohrávajú mega i mini turnaje rôznych úrovní. Hendikep účastníkov sa pohybuje v rozmedzí od 0 až po 8. Na hracej ploche s rozmermi 100×50 metrov často trénujú aj chlapíci z tímu zimného póla. Okrem nich však do Ascotu prichádza aj húf zvedavcov, ktorí sa ešte len chcú zoznámiť s kráľovským športom, prípadne sa usilujú posunúť svoje hráčske schopnosti na vyššiu úroveň. S tamojšími zariadeniami, personálom, trénermi i zvieratami zvyknú byť spokojní. Poníky sú rozumné a mierne, inštruktori zasa trpezliví a ochotní.

small_1

V súboji s hosťami a inštruktormi

Ako vlastne vyzerá klasický deň v Ascote? Zväčša sa začína všeobecným predstavením póla ako obľúbenej kolektívnej hry. Nasleduje okienko do histórie a tiež vysvetlenie základných pravidiel a pojmov tohto kráľovského športu. V klube sú vítaní nielen skúsení jazdci, ale aj tí, ktorí majú za sebou len minimum stretnutí s koňmi. Potom je už na inštruktorovi, aby prišiel s individuálnym štruktúrovaným programom. Vďaka nemu sa návštevníci naučia ako správne jazdiť na poníkovi, ako s ním komunikovať, ako udierať do loptičky, či akú taktiku použiť pri hre. Súčasťou dvoj až trojhodinovej lekcie je aj inštruktážny turnaj, v ktorom jednotliví hostia hrajú proti sebe i proti svojmu inštruktorovi. Ten si pri vysvetľovaní pravidiel a taktiky póla pomáha so špeciálnou tabuľou s miniatúrnymi dielmi. Ešte predtým než začne spoločný zápas si hráči osvojujú techniku štyroch základných úderov s o čosi kratšou pólo palicou. Vtedy stoja na vyvýšenom mieste.

small_2

Ktorá voľba dostane prednosť?

Čo sa týka jedla a nápojov, hostia si nemusia so sebou nič nosiť. Občerstvenie ich čaká priamo na mieste. Klub ponúka zaujímavé balíčky, kde okrem športových a spoločenských aktivít upresňuje aj stravovacie možnosti. Ak si napríklad zarezervujete „Chukka Challenge“ čaká vás nasledovné:

  • o 09:30: registrácia v klubovom dome spojená s poskytnutím dennej tlače, sladkého pečiva, džúsu a kávy
  • o 09:45: základné predstavenie póla, oboznámenie sa s teóriou, taktikou a históriou hry
  • o 10:15: inštruktáž ku štyrom základným úderom v póle, precvičovanie si úderov na vyvýšenom mieste
  • o 10.45: výstup na koňa,  podávanie inštrukcií pred jazdou na koni
  • o 11.00:  triafanie palicou do loptičky už priamo zo sedla koňa.
  • o 12.00: účasť na Chukka challenge, teda možnosť zahrať si mini turnaj proti inštruktorom z jednotlivých tímov.  Tím, ktorý skóruje najviac gólov vyhráva.
  •  o 13.00: skvelý obed podávaný v pólo stanoch, jeho súčasťou sú 2 chody prispôsobené aktuálnemu ročnému obdobiu, výber z druhov piva a vína.

Druhou voľbou, po ktorej môžu hostia siahnuť, je balíček s názvom Exhibition Challenge. V niečom vidieť podobnosť s predošlým, tento sa však zameriava skôr na propagáciu, napríklad vlastnej spoločnosti. Zoznam aktivít začlenených v balíčku uzatvára oceňovanie víťazov striebrom. O štvrtej sa tiež servíruje popoludňajší čaj a plnia sa poháre šampanského pri príležitosti osláv najlepších hráčov póla. Vždy sa teda  niečo deje a o zábavu je postarané. Ako je zrejmé, deň strávený na ihrisku, zoznamovanie sa s pólom, či s krotkými poníkmi sú ideálne aktivity pre športových nadšencov, milovníkov zvierat, či ľudí túžiacich po nových veciach, adrenalíne a dobrodružstve. Na záver ešte dodám, že klub Ascot je vzdialený približne 40 minút cesty z londýnskeho letiska Heathrow.

Marcel Letko
Photos: ISIFA, Press
www.polo.co.uk