Autentické príbehy, nadčasové témy

Vzácne brandy zo Slovenska

0

Termínom brandy sa označuje destilát, ktorý je vyrobený z akostného odrodového vína, dozrievajúci určité obdobie v drevených sudoch. Za najznámejší a najkvalitnejší sa považuje francúzsky koňak, ktorý nesie označenie oblasti, v ktorej sa produkuje: Cognac. Lenže kvalitné brandy vzniká aj v iných oblastiach – v Španielsku, Gruzínsku a aj na Slovensku. Je ním Karpatské Brandy Špeciál, ktoré sa vyznačuje sa charakteristickou zlatohnedou farbou, nezameniteľným buketom po dubovom dreve.


História Brandy na Slovensku

Nie je zriedkavé, ak aj fantasticky pôsobiaca rozprávka, povesť, či báj sa aspoň sčasti zakladá na pravde. Aj vznik a výroba malokarpatského brandy má svoju legendu. Jej hrdinom je Stibor zo Stiboríc, pán Beckova a celého Váhu, ako sa sám nazýval. Žil na prelome 14. a 15. storočia a patril medzi najbližších ľudí kráľa Žigmunda Luxemburského, a rovnako medzi najbohatších mužov kráľovstva. Bol zemepánom Modry, podporoval modranské vinohradníctvo a obyvateľom mestečka udelil dôležité privilégiá. Stibor bol rytierom, dokonca členom bratstva Dračieho rádu, čo bolo veľké vyznamenanie a on si ho vyslúžil chrabrosťou, ktorú prejavil v mnohých bitkách. Aj tá má svoju povesť; rozpráva o tom ako v prehratej bitke proti Turkom zachránil kráľa a potom skočil do Dunaja a preplával, hoci mal na sebe brnenie. Sotva to bude pravda, je však isté, že bol rozhľadeným, scestovaným človekom, ktorý ako diplomat zastupoval kráľa na mnohých významných rokovaniach. V mene kráľa rokoval napríklad s veľmajstrom Nemeckého rytierskeho rádu. Aj v Stiborových službách bolo veľa Nemcov, a tak si pripomeňme, že to boli práve Nemci, ktorí pod Malými Karpatmi šírili nové poznatky o viniči a  víne, a zrejme aj o výrobe brandy. Kto vie, azda sa brandy podpisovalo na nevídanej odvahe Stibora zo Stiboríc, celkom určite však zvyšovalo jeho bohatstvo. Legendárne boli Stiborove veľkolepé poľovačky a hostiny, ťažko si ich predstaviť bez brandy, ktoré v tom čase dobýjalo Európu. Stiborov odkaz nesie aj fľaša Karpatského brandy špeciál s postavou rytiera na etikete.

Začiatky novodobej destilácie vína v Pezinku sú spojené s vybudovaním pálenice v roku 1927, ktorá sa stala v roku 1951 súčasťou Vinárskych závodov. V tom čase zastrešovali Vinárske závody viacero podnikov na spracovanie hrozna a združovali tak najvýznamnejších výrobcov vína na Slovensku. Jedným z nich bol aj závod v Seredi. Nevyhnutnou súčasťou dozážneho likéru, ktorý sa používal na výrobu šumivého vína v Seredi, bolo dovážané brandy. V 60. rokoch boli hitom na našom trhu brandy a koňaky z Gruzínska a Francúzska, charakteristické špecifickou technológiou vyzrievania vínneho destilátu v dubových sudoch. Keďže dovážať toto brandy zo zahraničia bolo nákladné, v centrále vinárskych závodov v Bratislave sa preto rozhodli inovovať a do šumivého vína pridávať vlastný produkt – brandy. Touto úlohou boli poverené vinárske závody v Pezinku.


Kde sa zrodila myšlienka KBŠ?

Vinárske závody Pezinok sa rozhodli použiť najkvalitnejší vínny destilát z vlastnej pálenice na zrenie v dubových sudoch. Tak sa začalo vyrábať Karpatské brandy, ktoré sa rokmi stalo vďaka vysokej kvalite porovnateľnej s najlepšími svetovými brandy neodmysliteľnou súčasťou výrobného portfólia.

S nápadom vyrábať vo vtedajšom Československu vlastné kvalitné brandy, prišli výskumníci Vinárskych závodov Bratislava v polovici 60. rokov. Keďže od vína nie je až tak ďaleko k brandy, podľa výpovede svedkov bol v roku 1968 v Pezinku vypálený a uskladnený tento ušľachtilý destilát. Pri jeho zrode stáli Rudolf Valdner, Michal Valachovič a Štefan Grúzik, ktorý svoje poznatky čerpali aj na štúdiách v zahraničí, v tom čase u najlepších výrobcov koňakov a brandy vo Francúzsku a v Gruzínsku. Za výrobu neskôr prevzal zodpovednosť Milan Mikláš.  

Ak hovoríme produkcia, znamená to, že práve v roku 1968 prebehla prvá destilácia a jej výsledok, surový vínny destilát sa nalial do 300 litrových dubových sudov. Výroba brandy je beh na dlhé trate a ani tesne pred cieľom nemáte istotu, že vyhráte. O pár rokov neskôr sa však prvý krát sa vyzretý destilát stočil zo sudov, scelil sa a napokon uskladnil vo veľkých dubových kadiach. Bolo to v roku 1975.

V roku 1975 sa toto brandy dostalo na trh pod názvom Karpatské brandy Špeciál V.S.O.P. Charakteristickým znakom Karpatského brandy bola tradične postava rytiera, ktorý je dobovým zobrazením rytiera z obrazu na Pezinskom zámku. Postupne si získalo mimoriadnu obľubu a stalo sa neodmysliteľnou značkou vtedajšieho Československa.

Prvé ochutnávky výsledného produktu prekvapili aj odborníkov: nádherná zlatohnedá farba, buket po dubovom dreve a harmonická chuť boli dôkazom toho, že v Pezinku vzniklo brandy mimoriadnej kvality. To potvrdzovalo aj na rôznych výstavách a medzinárodných konkurzoch. Výroba KBŠ sa v roku 2009 presunula do spoločnosti Hubert J.E do Serede, prišlo tak po rokoch  k opätovnému spojeniu dvoch silných produktov – ikon slovenského vinárstva SEKTU HUBERT a KARPATSKĚHO BRANDY. Spoločnosť Hubert J.E. zachováva naďalej výrobný postup podľa pôvodných receptúr, pričom na ich dôkladné dodržiavanie dohliadajú aj zamestnanci s dlhoročnými skúsenosťami s výrobou brandy v Pezinku.

Vyrába sa klasickou metódou zretia dôkladne vybraných vínnych destilátov v malých 300-litrových dubových sudoch minimálne 5 rokov. Je vyrobené na prírodnej báze zo suroviny pochádzajúcej z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti podľa originálnej receptúry so zachovaním tradičnej technológie výroby. O obľube Karpatského brandy Špeciál svedčí aj to,  že jeho milovníci používajú aj skrátený názov KBŠ. Vznikla z toho tradícia, takže dnes pri jeho objednávaní už každý čašník alebo barman vie, o čo ide. Čo je však najdôležitejšie, Karpatské brandy Špeciál nie je žiadny chudobný príbuzný zahraničných značkových brandy a koňakov, ale dôstojný súper a úspešný konkurent. Fajnšmekeri pijú KBŠ najmä pre jeho mimoriadnu kvalitu a tradíciu.

Rozdiel medzi koňakom a brandy
Ako koňak sa môžu označovať iba vínne destiláty z presne vymedzenej oblasti Cognac vo Francúzsku. Ostatné nápoje, vyrobené rovnakou metódou, sa môžu označovať iba ako brandy.
V. S. (Very Special) – koňak s týmto označením zrel v dubovom sude minimálne dva roky.
V. S. O. P. (Very Superior Old Pale) – v dubovom sude zrel minimálne päť rokov.
X. O. (Extra Old) – zrel najmenej pätnásť rokov.
Vo Francúzsku sa však pod týmto označením môžu predávať už 6-ročné koňaky.

Words & Photos: Seesame

www.hubertsekt.sk