Autentické príbehy, nadčasové témy

Yosemitský národný park – môj ôsmy div sveta

0

Kalifornské pohorie Sierra Nevada sa pýši nielen najvyššími horami, obrovskými sekvojami, farebnými lúkami, ale aj jednou z najúchvatnejších scenérií na svete. Ak vás náhodou omrzí pôvab a čaro San Francisca a jeho blízkeho okolia a budete túžiť po kochaní sa krásami, ktoré vytvorila matka príroda, určite nesmiete obísť Yosemitský národný park.

Vysoké útesy, pôsobivé vodopády, gigantické sekvoje, rozorvané kaňony, hory a údolia dávajú tomuto parku dych berúcu krásu. Yosemitský národný park o rozlohe 3030 štvorcových kilometrov chráni časť jedného z najkrajších horských terénov na svete. Každý rok sa sem prichádzajú kochať krásou prírody, ktorú tu vytvorila činnosť ľadovcov v priebehu miliónov rokov, viac ako 3 milióny turistov z celého sveta. Väčšina z nich sem smeruje počas leta, no park ponúka pestrú paletu toho pravého dobrodružstva pre každý typ návštevníka a nefalšovanú dávku prírodnej krásy počas celého roka. Každé ročné obdobie pritom ponúka vždy iný zážitok Zastavte sa tu  na jar a zažite divoké rieky, hučiace vodopády a lúky plné kvetov. V lete je park ideálny na pešiu turistiku, bicyklovanie, rafting, jazdu na koni, či adrenalínové hodiny skalolezectva. Dovoľte jeseni, aby jej farby priniesli do vašich duší pokoj, aký dokáže vyčariť len samotná príroda. No a v zime sa dá lyžovať v lyžiarskom stredisku Badger Pass Ski. Yosemitský národný park má jedinečnú schopnosť očariť vás a prekvapiť bez ohľadu na to, koľkokrát ste ho už navštívili.

Ak som v článku o San Franciscu opisovala nevyspytateľnosť počasia, tu v parku to platí dvojnásobne. Aj na jar, v druhej polovici mája, uprostred slnečnej Kalifornie, môžete zažiť sneh. A nie len jemný náznak, ale rovný pol meter. Dva dni pred našou návštevou vo vyššie položených miestach nasnežilo a tak boli niektoré chodníky pre turistov zatvorené. Aj tak sme však videli veľa a nestíhali sme od úžasu zatvárať ústa. Toto je určite miesto, kde nebudete vedieť kam sa skôr pozrieť. A garantujem vám, že väčšinu času budete mať tvár vyvrátenú dohora. Nezabudnite si však pozerať aj pod nohy. Chodníky bývajú klzké a neraz z nich trčia ostré skaly a zradné korene stromov.

Pomerne veľká časť národného parku, divokej prírody večne zelených stromov, vysokohorských lúk a strmých žulových stien, je prístupná len skúseným peším turistom alebo jazdcom na koni. Veľkolepé údolie je však prístupné aj autom a v celom parku nájdete 320 km kvalitných ciest, umožňujúcich pohodlné prebádanie odľahlejších končín parku. Majú za cieľ viesť návštevníkov od jednej ohromujúcej panorámy k ďalšej fascinujúcej prírodnej kulise.

Silueta Half Dome vypínajúca sa do výšky 1,6 kilometrov ponad najnižší bod údolia sa stala symbolom národného parku. Zaoblený chrbát kopca sa k okraju dvíha a potom kolmo padá akoby do údolia. Geológovia sa domnievajú, že má zhruba tri štvrtiny svojej pôvodnej veľkosti a nie len polovicu, ako to naznačuje meno, ktorým sa hrdo pýši. Z jeho vrcholu sa vám naskytne ohromujúci panoramatický pohľad na celé údolie.
Naproti Half Dome sa nachádza North Dome. Oba z diaľky vyzerajú ako dve oproti sebe stojace tváre. Legenda amerických indiánov hovorí o tom, že sú to tváre hádajúcej sa dvojice premenené na skaly.

Park je známy aj pre Yosemitské vodopády. Predstavujú najvyššie vodopády v Severnej Amerike a rútia sa nadol z výšky 740 metrov v dvoch skokoch. Sú viditeľné z každého miesta v údolí. Podobne ako všetky vodopády v parku, aj tieto sú najbúrlivejšie v máji a júni, keď sa roztápa sneh a množstvo vody v rieke dosahuje maximum. Naproti tomu v septembri vodopády častokrát vysychajú alebo úplne miznú. Jeden z nich – Bridalveil Fall, teda Nevestin závoj – dokonca dostal podľa toho meno. Pretože v tomto období sa padajúca voda triešti o skaly tak, že vytvára dojem závoja utkaného z jemnej pavučinky. Mariprosa Grove na južnom konci národného parku je jedným z hlavných dôvodov, prečo bola táto oblasť vyhlásená za národný park. V tomto hájiku môžete obdivovať viac ako 500 sekvojí, z ktorých niektoré sú staré až tritisíc rokov a dosahujú výšku 75 m.  Jeden z najčastejšie fotografovaných záberov sa naskytne návštevníkom z vyhliadky pri Highway 41 na západnom konci údolia. Vyhliadka odtiaľto ponúka ohromujúcu kulisu s El Captain naľavo, vodopádom Bridalveil napravo a kopcom Half Dome uprostred. El Captain je žulová stena vypínajúca sa do výšky 1370 m ponad najnižší bod údolia a je najväčšou obnaženou skalou na svete. Priťahuje najmä horolezcov, ktorí aby sa dostali až na jej vrchol častokrát strávia na jej kolmej stene aj niekoľko dní.

Neobíďte ani Ahwahnee Hotel, ktorý je vďaka vidieckej architektúre a spôsobného zasadenia do lona tejto nádhernej prírody považovaný za jeden z najznámejších na svete. Navrhol ho Gilbert Stanley a postavený bol v roku 1927 len s použitím obrovských žulových balvanov a masívnych drevených trámov, ktoré nádherne ladia s okolitým prostredím. Prírodnému prostrediu sa tiež prispôsobil interiér hotela v indiánskom štýle. Vestibul hotela zdobí niekoľko remeselných výrobkov pôvodných obyvateľov tejto oblasti – amerických indiánov – a hotel sa okrem toho hrdí aj výbornou reštauráciou. Jedálnemu lístku vládnu klasiky americkej kuchyne, z nich najlepšou voľbou sú grilované steaky a kotlety. Nezabudnite si dať chutný dezert a tak príjemne zavŕšiť neskutočnú nádheru tohto miesta. Bude len sladkou bodkou za príjemne stráveným dňom a domov si ponesiete nezabudnuteľné zážitky.  

Michaela Fuleková                             Photos: Kenny Karst/Yosemite Park Press

www.yosemitepark.com