Autentické príbehy, nadčasové témy

Zabudnite na klasické pohonné látky

0

Je jedno, či vás viac znepokojuje problematika globálneho otepľovania, alebo národná bezpečnosť.

Na tom, že závislosť ľudstva na rope a ropných produktoch je nebezpečná a pridrahá, sa zhodne hádam každý. Jednou z alternatív, ktoré dokážu nahradiť klasické pohonné látky, je elektrina. Niektoré pokusy o zostrojenie elektromobilov však pripomínali skôr trápenie.
Negatívne vnímanie automobilov poháňaných elektrinou sa snaží zmeniť vozidlo Tesla Roadster. Pozor, nejde o žiadny plán, či projekt. Auto reálne existuje a pri jeho riadení netreba robiť žiadne kompromisy. Z nuly na rýchlosť 100 kilometrov zrýchli za menej ako 4 sekundy a jeho maximálna rýchlosť takmer dvakrát prevyšuje tú zákonom povolenú.

Na jedno „nabitie“ akumulátora prejde Tesla Roadster okolo 360 kilometrov. Bez obáv, že mu dojde „šťava“ ho teda môžete využívať po celý deň! Pred tým, než sa poberiete do postele, dajte akumulátor jednoducho nabíjať do elektrickej siete. Rovnako, ako váš mobilný telefón.

Tesla Motors navrhuje a predáva vysokovýkonné, energeticky efektívne, elektrické, športové vozidlá. Modely z dielne tejto spoločnosti predstavujú kombináciu štýlu, akcelerácie a vyspelých technológií. Toto spojenie ich radí medzi najrýchlejšie a energeticky najefektívnejšie na cestách.

Tesla Motors dostala povolenia všetkých kompetentných úradov pre predaj vozidla Roadster v USA (FMVSS, EPA, DOT.). Sériová výroba sa rozbehla 17. marca.
Prvé modely Roadstera, ktoré opustia výrobné linky, budú vybavené „kompromisnou“ prevodovkou. Tá síce bude spĺňať deklarované limity výdrže akumulátora, avšak mierne zníži akceleráciu vozidla ( na 5,7 sekundy z 0 na 100 km/h). Netreba sa však obávať, že Tesla nedodrží to čo sľúbila – po spustení skutočnej masovej výroby sa do Roadsterov bude inštalovať prevodovka, ktorá zabezpečí zrýchlenie za deklarované 4 sekundy. Má ísť o špeciálnu jednostupňovú prevodovku. Okrem toho, sa spoločnosť zaviazala, že spomínanú „kompromisnú“ prevodovku majiteľom Roadsterov neskôr bezplatne vymení za novú jednostupňovú.

Podľa vyjadrení výkonného riaditeľa Tesla Motors, Michaela Marksa – si spoločnosť za tohtoročný cieľ stanovila predaj 650 vozidiel modelu Roadster, z toho 50 plánuje predať ešte do konca prvého kvartálu.
Pôvodným termínom spustenia výroby nového elektromobilu mala byt jeseň minulého roka. Kvôli úspešnému zavŕšeniu testov kvality, výdrže a crash testov sa však termín posunul. Medzitým však inžinieri stihli zlepšiť niektoré parametre vozidla.

V najbližšom čase Tesla Motos prestane prijímať rezervácie na Roadstery pre tento rok a zavedie tradičný poradovník.

Za zápis do poradovníka záujemca musí zaplatiť zálohu vo výške 5 000 USD. V prípade, ak Tesla neohlási prípadnú dodatočnú výrobu tohto modelu ešte tento rok, budú zákazníci z poradovníka zaradení k prvej línii tých, ktorí sa k Roadsteru dostanú v roku 2009.

František Kvarda           Photos: Tesla Motors

www.teslamotors.com