Autentické príbehy, nadčasové témy

Zaha Hadid spolupracuje na ambicióznom projekte

0

Uznávaná architektka Zaha Hadid stojí pred ďalšou fantastickou výzvou. 58-ročná rodáčka z Bagdadu, absolventka Americkej univerzity v Bejrúte, sa rozhodla spolupracovať na ambicióznom projekte The Stone Towers. Egyptská spoločnosť Rooya Group plánuje vybudovať v Káhire mohutný multifunkčný komplex a o jeho konečný vzhľad by sa mala postarať práve Zaha.

Realizácia projektu nebude jednoduchá, ale voľba architekta je určite správna. Zaha Hadid má bohaté skúsenosti a znalosti, vyniká inovatívnymi myšlienkami a poriadne preplnená je aj „listina“ jej medzinárodných úspechov. Zahin jedinečný „rukopis“ je možné vidieť na viacerých pôsobivých stavbách v Európe, Ázii i Amerike.
Tentokrát sa 69. najvplyvnejšia dáma sveta podľa prestížneho magazínu Forbes rozhodla pre Afriku, hoci „čierny kontinent“ už predtým niekoľkokrát navštívila.

„Som veľmi šťastná, že môžem pracovať práve v Káhire,“ prejavila nadšenie Zaha, ktorá sa nešpecializuje výlučne len na architektonickú tvorbu. „Egypt som navštívila už viackrát a vždy som bola fascinovaná presnými matematickými výpočtami, kultúrou a umením arabského sveta.“

Egypt je očarujúcou krajinou, nasiaknutou vzrušujúcou históriou. Aj projekt The Stone Towers by mal kombinovať prvky starého a nového sveta. Na pozemku s rozlohou 17 hektárov vyrastú „kamenné veže“, ktoré sa stanú domovom luxusných kancelárskych a obchodných priestorov, nebude chýbať ani 5 hviezdičkový biznis hotel s komfortnými apartmánmi, udržiavanými záhradami a námestím.  

Budovy v tvare starovekých egyptských kamenných stavieb majú obsahovať množstvo zvláštnych vzorov a textúr. Tie pri intenzívnom osvetlení vytvárajú rôzne animované obrazy zo svetla a tieňa. Matematika a geometria, vedy, ktorých význam bol v Egypte nezanedbateľný, sú podľa Zahy Hadid v projekte The Stone Towers dôležité.

Znamenité úspechy a kvalita práce Zahy Hadid skvele zapôsobili na predstaviteľov spoločnosti Rooya Group.  

„Egypt si doslova vyžaduje projekty, ktoré by spĺňali kritéria najvyšieho medzinárodného štandardu. Ich realizáciou sa však muia zaoberať architekti s inovatívnymi, odvážnymi myšlienkami, bohatými znalosťami a skúsenosťou. Práve preto sme siahli po Zahe Hadid,“ uviedol riaditeľ Rooya Group Hisham Shoukri.

Mohutné Stone Towers vyrastú v káhirskej štvrti Stone Park a celková podlahová plocha, na ktorej sa budú nachádzať kancelárie, hotel, apartmány a záhrady má byť 525 000 m2.

Marcel Letko                              Photos: ISIFA, Zaha Hadid Architects, Rooya Group

www.zaha-hadid.com
www.rooyagroup.com