Autentické príbehy, nadčasové témy

Zápisky z Francúzska

0

Zápisky z Francúzska

Nedávno som sa znova presvedčila o tom, že cestovať po Francúzsku sa vždy oplatí. Nech zavítate do ktoréhokoľvek väčšieho či menšieho mesta, budete tu mať čo obdivovať. Keď sa vám už bude zdať, že nenachádzate nič zaujímavé, vždy to zachráni nejaké múzeum, alebo zaujímavý domáci výrobca, ktorý pripravuje skvelé francúzske špeciality.

Jedno z miest, ktoré sa oplatí navštíviť je Albi. Nachádza sa na juhu  Francúzska, asi hodinu cesty od Toulouse. Má asi 50 tisíc obyvateľov, čo je na Francúzske pomery malé mestečko. V Albi objavíte príjemné miesta, ktoré pritiahnu vašu pozornosť, takže počas dňa budete mať nabitý program. Okrem malého múzea, ktoré je venované výpravám významného moreplavca Jeana-Francoisa Galaup de Lapérouse, budete môcť v tomto meste obdivovať najväčšiu katedrálu St. Cécile – postavenú z tehál, ktorá je označovaná za vrcholné gotické dielo južného Francúzska.  

Albi je okrem toho rodiskom známeho maliara z prelomu 19. a 20 storočia, Henri de Toulouse-Lautreca. Stojí tu jeho rodný dom, ako aj múzeum venované jeho životu a tvorbe, a môžem povedať, že jeho prehliadka naozaj stojí za to.
Henri de Toulouse-Lautrec sa narodil v Albi v roku 1864. Pochádzal zo šľachtickej rodiny, avšak jeho rodičia boli príbuzní, čo sa negatívne podpísalo na jeho fyzickej stavbe. Už od detstva trpel genetickou poruchou, kvôli ktorej bol veľmi nízkeho vzrastu. Podľa toho, čo sa dočítate v múzeu, meral len niečo vyše 150 cm. Navyše si v detstve pri páde z koňa zlomil nohu a tak celý život kríval. Vzrastom teda nie veľmi príjemný umelec však viedol bohémsky život. Všetky svoje slávne obrazy namaľoval v podnikoch v parížskom Montmartri. Miesta v tom čase preslávené zábavou, kabaretmi – považované za hniezdo nerestí a stretnutí ľudí z nižšej spoločnosti. Práve na slávnom parížskom „kopci” mapoval každodenný život prostitútok, kabaretných speváčok a tanečníc bez toho, aby tento rozpustilý život nejako vulgarizoval, odsudzoval, alebo parodizoval.  Bol jeho súčasťou a skrytým pozorovateľom. Aj to je jedna z charakteristík, ktorá Toulouse-Lautrecove diela urobila výnimočnými.
Samozrejme, nedá a očakávať, že sa na tento svet iba díval. Henri Toulouse-Lautrec bol známy milovník života a jeho radostí. V múzeu v Albi si okrem obrazov môžete pozrieť aj niektoré predmety z jeho osobného života. Napríklad palicu, ktorá mu pomáhala pri chôdzi, do ktorej si mohol schovať malý pohárik absintu, na ktorom bol závislý. O bohémskom živote a nie príliš dobrom zdravotnom stave svedčí aj jeho predčasná smrť. Zomrel vo svojich 36 rokoch.

Henri de Toulouse- Lautrec sa však preslávil najmä tvorbou plagátov. Dovtedy v Paríži nevídaná vec…umelecky spracované plagáty pozývajúce verejnosť na predstavenia na Montmartri. Lautrec na nich stvárňoval hlavných protagonistov týchto spoločenských udalostí, hviezdy parížskeho neba z konca 19. storočia, Yvette Guillert, či Jane Avril. Napriek tomu, že Lautrec zomrel veľmi mladý, jeho tvorba ovplyvňovala moderné umenie až do polovice 20. storočia.

Po prehliadke múzeí a katedrály dobre padne prechádzka mestom. Určite sa dostanete až k rieke, kde vás skutočne poteší nádherná panoráma mesta. Platí to navyše o oboch brehoch  rieky Tarn, ktorá tadiaľto preteká. Príjemnú atmosféru v meste vytvárajú najmä tehlové domy a mosty. Všetko tu má príjemnú červenú farbu. Navyše, ako sa dočítate na informačných tabuliach, panoráma mesta sa výrazne nezmenila od 17. storočia, takže takto si vychutnáte  naozaj kus histórie. Po výdatnej prechádzke vám už nezostáva nič iné, len zájsť do niektorej z kaviarničiek na námestí, alebo v uličkách a nechať sa obslúžiť príjemnými domácimi.

Monika Martišková               Photos: Monika Martišková, Archive

www.albi-tourisme.fr

 www.toulouselautrec.free.fr

www.mairie-albi.fr