Autentické príbehy, nadčasové témy

Zariadenie bytu vo francúzskom štýle

0

Francúzsky štýl je ako stvorený pre milovníkov, či skôr milovníčky nevtieravej elegancie, ženskosti a romantiky. Ak teda patríte k obdivovateľkám francúzskej kultúry a chcete si zo svojho hniezda vytvoriť malý kúsok Francúzska, máme pre vás zopár dobrých rád. Vopred vás však upozorňujeme, že tento štýl si vyžaduje mimoriadny cit a dobrý vkus.

Hlavným zdrojom inšpirácie je 2. polovica 18. storočia – obdobie vlády Ľudovíta XVI. a Márie Antoinetty. Zariadenie interiéru je charakteristické matematickou presnosťou a jemnou eleganciou inšpirovanou prírodou a záhradnými motívmi. Pokiaľ ide o nábytok, zvoľte radšej jemný, vo svetlých farbách. Jednoznačne vedú komody a menšie kovové stolíky záhradného typu. Nábytok je najčastejšie z bukového dreva na kostru a orechového dreva na obklady a dyhu. Veľmi obľúbenou technikou je intarzia, ktorá sa používa na stolíkoch s tajnými zásuvkami.

Častým motívom je šachovnica alebo hviezdy. Tvar nábytku sa orientuje na priame a jednoduché línie. Čalúnené kreslá a stoličky majú oblúkové nohy a pohodlné operadlá. Nábytok by mal byť skutočne kvalitný, nesmie pôsobiť lacno, zničene alebo ošumelo.
Pokiaľ ide o tkaniny, vedie zamat, ženilka, hodváb alebo plátno. Môžu byť jednofarebné, alebo s jemným vzorom. Miestnosti dodajú atmosféru vznešenosti závesy a záclony z organzy alebo voálu.

Podlahe tiež doprajte kvalitný materiál – parkety alebo dlažbu, ale nič nepokazíte ani jednoduchou laminátovou podlahou.

Veľkú pozornosť venujte doplnkom. Riaďte sa zlatým pravidlom menej je viac a dôraz klaďte na kvalitu. Zrkadlá, krištáľ a svietniky v rozumnej miere vytvoria pocit luxusu.

Dobrá rada na záver:

Tento štýl je náročný na udržiavanie, vynikne len v dokonalom poriadku. Rozhodne ho neodporúčame rodinám s deťmi.

Words: deco-plurielles.fr, realitynamape.sk                Photos: realitynamape, ISIFA

www.realitynamape.sk