Autentické príbehy, nadčasové témy

Zažite na vlastnej koži pútavé okamihy dejín archeológie

0

Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady  očarila milióny návštevníkov na celom svete. Veľký úspech zožala aj v Brne, Prahe, Viedni či iných svetových metropolách. Od 15. 8. 2014 v Incheba Expo Bratislava, ju budete môcť vidieť po prvýkrát  aj na Slovensku!

Pozývame Vás na výnimočnú  cestu do kolísky našej civilizácie – do doby egyptských faraónov! Vydajte sa s nami  v šľapajach slávneho egyptológa Howarda Cartera, ktorý v roku 1922 objavil  hrobku mladého faraóna Tutanchamona.
Výstava Tutanchamon-Jeho hrobka a poklady je zostavená presne tak, ako bola pred takmer 100 rokmi  hrobka  objavená a otvorená.  Všetky posvätné  predmety, sošky, šperky aj sarkofágy ležia presne na  rovnakých miestach, ako boli kedysi nájdené. Návštevníci budú mať môžnosť vidieť viac ako 1000 nádherných predmetov vrátane svetoznámej zlatej posmrtnej masky Tutanchamona a jeho ohromného pozláteného sarkofágu. Vďaka tomu, že ide o dokonalé repliky, ktoré boli vyrobené pod prísnym dohľadom egyptológov z celého sveta, môžu byť všetky predmety z faraónovej hrobky zhromaždené na jednom mieste a  môžu tak vytvoriť  celkový obraz o dávnej vyspelej civilizácii, o jej umení a posvätných obradoch.  Na výstave Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady sa všetci návštevníci dozvedia veľa nových informácií o pradávnej civilizácii, ktorá  svojimi technológiami dodnes ohromuje vedcov celého sveta. Vďaka tejto výstave sa každý z návštevníkov nadchne obdivom a záujmom  o dávnu históriu nášho sveta.

Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady je pre všetkých návštevníkov, vďaka dokonale  spracovanej tajomnej atmosfére dávnej hrobky, doslova objaviteľskou cestou, pri ktorej spojíte  silný zážitok spolu s načerpaním nových vedomostí. Všetci návštevníci obdržia slúchadlá, kde budú počuť detailný výklad o jednotlivých exponátoch v slovenskom jazyku (tech-tzv. audioguide). Celý audioguide je nahovorený formou pútavého objaviteľského príbehu, čím je jeho obsah nielen poučný, ale aj zábavný tak ako pre dospelých, tak aj pre študentov alebo staršie deti. Audioguide bude v prípade potreby k dispozícii aj v nemeckom, anglickom, francúzskom, španielskom alebo českom jazyku.
Vstupenky na výstavu sa budú predávať na presne určený čas. Organizovaným skupinám – napr. školám, zabezpečíme presnú rezerváciu termínu návštevy výstavy.

Predpredaj vstupeniek v sieťach:
Ticketportal
Otváracie hodiny výstavy:
Pondelok – Nedeľa  9 -19 hod.

Termín výstavy:

15. 8. 2014 – 30. 11. 2014


O výstave

Výstava ponúka svetovú unikátnu   repliku jednej z najzaujímavejších hrobiek ľudstva spolu s jej pokladmi a to v múzejnej kvalite. Dáva možnosť nahliadnuť do priestoru  trojrozmerného modelu hrobky v jej  pôvodnej podobe. Vitajte  v Údolí kráľov!
Výstavy fascinujúceho umenia starého Egypta sú dlhodobo veľmi polulárne.  Projekt Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady však prináša novú dimenziu – jeho návštevníci môžu prežiť očarujúci príbeh vykopávok ako z naozajstného románu. Má to však malé obmedzenia. Aj keď je výstava vedecky presná, nemôže si dovoliť tak ako klasické múzeum vystavovať krehké originály predmetov, ktoré vyžadujú prísnu ochranu pred poškodením.  Rovnako aj v prostredí klasických múzeí narastá tlak na ochranu historických pamiatok  a stále menej a menej sa vystavujú originály. Egyptológovia  čoraz častejšie požadujú, aby boli verejnosti uzatvorené všetky pohrebné komory so svojimi vzácnymi nástennými  maľbami.  Majú tak byť nahradené vieruhodnými replikami, aby sa zabránilo zničeniu vzácneho svetového dedičstva masovou turistikou a bolo tak zabezpečené jeho odovzdanie budúcim generáciám. Cieľom  výstavy nie je nahradiť prezentáciu originálov, ale poskytnúť  vhodný doplnok. Tí, ktorí mali príležitosť obdivovať pôvodné poklady z Tutanchamonovej hrobky si tak teraz môžu na vlastnej  koži vyskúšať, aké to bolo ich naozaj objaviť.  

Veľkolepá rekonštrukcia faraónovej hrobky a jeho pokladov.Táto výstava otvára novú  kapitolu v oblasti prezentácie kultúrnej histórie a to tak ako vo všeobecnom význame, tak aj s ohľadom na staroveký Egypt. V prvom rade  tu stojíme pred bezprecedentným rozsahom v podobe  viac ako tisíc vystavovaných predmetov – dokonalých replík vytvorených pod dohľadom odborníkov. Ide o najkompletnejšiu  výstavu aká bola kedykoľvek predtým, kde boli použité originály.
A samozrejme spôsob, akým sú jednotlivé exponáty vystavené.  Máte tak jedinečnú možnosť  vstúpiť do pohrebnej komory a preskúmať ju vlastnými očami  prvých prieskumníkov, s jej povestnou krásou priamo na dosah ruky. Je to dobrodružstvo pre všetky zmysly, zážitok, ktorý si  bude každý z návštevníkov dlho pamätať.

Putovanie časom – do tajomného sveta  Starého EgyptaVýstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady vás prenesie do kúzelného sveta – ocitnete sa v priestoroch  obrovskej pokladnice, objavíte nové svety  a nové zázraky. Výstava  prenikne všetkými zmyslami každého návštevníka. S pomocou najnovších technológií úspešne oživuje fascinujúci svet zaniknutého, exotického   impéria na Níle.
Tutanchamonova hrobka aj s pokladmi tak, ako bola dôveryhodne zrekonštruovaná v mierke  1:1. Návštevníci môžu obdivovať tvárou v tvár neskutočné bohatstvo obetí a darov, ktoré mali slúžiť kráľom na ich magickej ceste do Podsvetia. Pre účely tejto výstavy bolo zrekonštruovaných viac ako 1000 replík, tých najdôležitejších nálezov a to tými najlepšími  egyptskými remeselníkmi, s použitím tradičných techník.
Na sprostredkovanie informácií a na  oživenie kultúry a duchovného života starovekých Egypťanov boli  využité najmodernejšie multimediálne technológie. Nájdete tu všetko: kult mŕtvych, božstvá, dynastie aj tajomné hieroglyfické písmo. Ústrednou témou celej výstavy je samozrejme sám veľký Tutanchamon.

Zabudnutý faraón
Tutanchamon je jedna z najtajomnejších postáv egyptskej histórie.  Bol potomkom 18. dynastie, ktorá založila Nové kráľovstvo a viedla ho počas obdobia rozkvetu.
Tutanchamon bol synom božského kráľa  Achnatona a stal sa tak faraónom  už v ôsmych rokoch, nevládol dlho, nakoľko zomrel za doposiaľ úplne nevyjasnených okolností o necelých desať rokov neskôr.
Jeho nástupcovia takmer úplne vymazali jeho meno zo všetkých pomníkov, takže nefiguroval na žiadnom zozname kráľov  a ostal v zabudnutí. Neznámy a neobjavený ležal po takmer tri  a pol tisícročia  v Údolí kráľov, až kým  jeho hrobka nebola objavená  Hawardom  Carterom.

Celosvetová senzácia  
Pohrebné komory a pokladnica, ktoré môžete vidieť na výstave,  neuvidíte v tejto podobe  nikde inde na svete – dokonca ani v samotnom Egypte, pretože pôvodná Tutanchamonova hrobka v Údolí kráľov  je dnes takmer úplne prázdna. Tutanchamonove poklady dnes ležia za sklom vo výstavných skriniach  Egyptského národného múzea v Káhire.
Skúsiť pocit priestoru vo vnútri samotnej hrobky v jej pôvodnom stave je dnes možné len na tejto  výstave: virtuálna archeológia  dovoľuje navštíviť svety, ktoré v tom skutočnom už prestali existovať.

Údolie kráľov
Údolie  kráľov leží na ľavom brehu rieky   Níl, na opačnej  strane ako sú historické Téby. Mesto Téby sa dnes volá Luxor a v staroveku bolo oficiálnym sídlom faraónov. Mesto mŕtvych (tzv. nekropola-pohrebisko) na západnom brehu bolo v období Novej  ríše (18. až 20. dynastie, medzi rokmi 1550 a 1070 pr. n. l.) jedným z najdôležitejších pohrebísk. Boli tu pochovaní takmer všetci králi Novej ríše, ale len Tutanchamonova hrobka bola  nájdená takmer nedotknutá.

“Vidím úžasné veci…”
Keď archeológ Howard Carter 26.novembra v roku 1922 po prvýkrát nahliadol do pohrebnej komory faraóna Tutanchamona, bol úplne nadšený všetkými pokladmi, ktoré tam uvidel.   Pred ním sa rozkladali štyry  komory, niektoré až po strop plné pohrebných  artefaktov nevyčísliteľnej hodnoty, ktoré mali zomretého   faraóna sprevádzať na druhom svete. Šperky, kultové predmety, amulety, truhly, kreslá, zbrane, hudobné nástroje a panovnícke symboly, všetko vytvorené najlepšími remeselníkmi z tých  najcennejších  materiálov ako sú  eben, alabaster, vzácne kamene, zlato, veľmi veľa zlata. Zlaté náhrdelníky, zlaté náramky, zlaté dýky a zlaté relikviáre a uprostred  všetkej tejto krásy bolo vyvrcholením všetkého:  pohrebná komora vyzdobená nástennými maľbami, ukrývajúca truhlu faraóna s posmrtnou maskou na tvári múmie; obraz, ktorého krása a dôstojnosť prekonali všetko, čo bolo doposiaľ videné.  

Objavenie hrobky Howardom Carterom v roku 1922
Howard Carter sa po prvýkrát vydal do Egypta v septembri  roku 1891 vo veku 17 rokov. O niečo neskôr navštívil Egypt aj anglický lord Carnarvon. Našiel vášeň v egyptológii a k dispozícii mal aj dostatok finančných prostriedkov na uskutočnenie vykopávok. V roku 1907 objavil tím Theodora M. Davisa  v Údolí kráľov jamu s balzamovacími materiálmi a pozostatkami Tutanchamonovej pohrebnej slávnosti. V roku 1909 tak Davis našiel vykradnutú hrobku, o ktorej sa domnieval, že patrila Tutanchamonovi. Preto prehlásil, že v Údolí kráľov už bolo všetko, čo sa dalo objaviť aj objavené. Howard Carter bol však iného názoru, a preto presvedčil  lorda Carnarvona, aby investoval do nových vykopávok v Údolí kráľov. V roku 1914 prevzal Carnarvon po Davisovi povolenie  na vykopávky a poveril ich vedením  Howarda Cartera. Jeho cieľom bolo objaviť  v Údolí kráľov skutočnú Tutanchamonovu hrobku. V strede príprav bohužiaľ vypukla Prvá svetová vojna, takže systematický prieskum museli odložiť a nanovo začal až na jeseň  roku 1917. Carter si zrekapituloval, kde boli nájdené jednotlivé navádzacie body vedúce k  Tutanchamonovi  a oblasť na mape medzi jednotlivými nálezmy rozdelil do štvorcov. Mohol tak zaznamenať všetky vykopávky a nálezy. Po piatich rokoch tak bola preskúmaná takmer celá oblasť a zostávalo  už len jedno jediné miesto -okolo domčekov staviteľov, pri vstupe do  hrobky Ramzesa VI.  Archeológovia  si  prieskum tohoto miesta nechali na poslednú plánovanú sezónu vykopávok. 4.novembra  roku 1922 objavil Howard Carter pod domčekmi staviteľov akési schodisko.  Poslal pre lorda Carnarvona, ktorý ihneď pricestoval z Anglicka. 26. novembra  1922 otvoril  Carter za prítomnosti lorda Carnarvona, jeho dcéry lady Evelyn Herbertovej a kolegu  Arthura Callendera vchod do predizby  hrobky.

Objav Howarda Cartera
Carnarvon sa Cartera opýtal, či niečo vidí. Odpoveďou  mu bola dnes už preslávená veta: „Áno, vidím úžasné veci.” Všetkým bolo ihneď jasné, že majú pred sebou  naozajstnú, pravú Tutanchamonovu hrobku. Prvý článok o novom objave vyšiel 30. novembra v anglických novinách The Times. Správa rýchlo obletela celý svet a spôsobila veľkú senzáciu. Howard Carter okamžite zostavil celý tím expertov. Nasledujúcich desať rokov bol obsah hrobky  starostlivo preskúmaný  a rozdelený. Výstava „Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady” ukazuje hrobku presne a autenticky v tom stave, v akom ju Carter a lord Carnarvon objavili.

Words & Photos: JVS Group

www.jvsgroup.cz