Autentické príbehy, nadčasové témy

Zdravie je naším luxusom

0

Zdravie je naším luxusom

Pozitívne zmeny v životnom štýle môžu viesť k významnému zníženiu rizika vzniku zdravotných ochorení. Viaceré odborné štúdie preukázali, že pravidelným cvičením a vhodnými stravovacími návykmi sa dajú dosiahnuť povzbudivé výsledky. Zdravie je predsa náš najväčší luxus a preto by sme k nemu mali pristupovať rozumne a s patričnou dávkou starostlivosti.

Prečo sú cviky a všeobecne pohybová aktivita v živote človeka dôležité? Pri prevádzaní športovej činnosti sa posilňuje srdce a rozťahujú cievy, ktoré následne umožňujú rýchlejšie pumpovanie krvi. Vďaka tomu sa do svalov dostáva potrebný kyslík. Ten urýchľuje metabolizmus a efektivitu telesných procesov, taktiež zvyšuje energiu i odolnosť. Pravidelným tréningom sa môže človek postarať o zníženie tlaku krvi, redukciu vzniku závažných srdečných ochorení i obmedzenie zvyšovania tzv. „zlého” cholesterolu (LDL), kvôli ktorému dochádza ku upchávaniu ciev. V kombinácii so správne zvoleným diétnym programom sa cvičenie postará o postupné odbúravanie tuku aj o úbytok telesnej váhy. Výsledkom je, že kedysi obľúbené oblečenie, odložené bokom, sa odrazu stáva aktuálne a opätovne nositeľné.

Pravidelný pohyb umožňuje spaľovať kalórie rýchlejšie a čo je pozitívne, výsledky sa dostavujú aj u ľudí so sedavým zamestnaním. Aký druh cvičenia sa pri neľútostnom boji s nadváhou vlastne odporúča? Základom účinného chudnutia je aeróbna aktivita. Nemala by byť prehnane intenzívna, postačí dvadsať až štyridsať minút tréningu denne. Ak niekedy v budúcnosti začnete s aeróbnym cvičením, predovšetkým v úvode by ste mali venovať dostatočnú pozornosť pravidelnej kontrole tepu. Z pohybových aktivít, ktoré pozitívne vplývajú na srdcovo-cievny systém sú najvhodnejšie bicyklovanie, plávanie, korčuľovanie, rýchla chôdza a beh. O výžive ako aj výbere a rozsahu aeróbneho tréningu je vhodné poradiť sa s lekárom, prípadne špecialistom na diétne a cvičebné programy.

Hoci „zázračný pokrm”, ktorý by bol chutný a zároveň neobsahoval žiadne kalórie nejestvuje, svet pozná niekoľko jedál prospešných pri chudnutí. Napríklad zložka rozpustnej vlákniny nachádzajúca sa v jablkách spôsobuje, že sa človek cíti zasýtený a na istý čas ďalšiu stravu nepotrebuje. Spomenutá látka nazývaná pektín upravuje hladinu cholesterolu v krvi, chráni srdce i cievy. Skvelou zeleninou, ktorú mnohí odborníci odporúčajú zahrnúť do diétnych programov je avokádo. Síce obsahuje veľké množstvo tukov, lenže tých dobrých, napomáhajúcich pri správnom raste. Konzumentovi okrem toho sprostredkúva aj dôležité vitamíny B a E i antioxidant luteín, chrániaci pred chorobami zraku. Z citrusových plodov sa pri diéte najväčšmi odporúčajú grapefruity. Dokážu stabilizovať látkovú premenu cukrov, vynikajúco spaľujú tuky a organizmus navyše obohacujú o vitamíny B1, C a K. Prekvapujúco veľké množstvo zdraviu prospešných látok sa nachádza v ich jadierkach. Ak nemáte radi tento druh ovocia, skúste iné citrusy. Činnosť metabolizmu dostatočne zlepšujú aj pomaranče bohaté na vitamíny skupiny B, vápnik, horčík a selén.

Marcel Letko                                                    Photos: ISIFA

http://healthylifestyletruth.com