Autentické príbehy, nadčasové témy

ZERO-G Experience – nadpozemský zážitok

0

Máte chuť zakúsiť niečo absolútne neobyčajné? Niečo, pri čom zabudnete na všetky problémy – hlavne tie pozemské? Určite ste už videli ľudí, ktorí si na vlastnej koži odskúšali nulový stav gravitácie. Možno ste si vtedy sami pre seba pomysleli, aké by to asi bolo. Potom nie ste sami! A nie je to ani tak úplne nemožné!

ZERO-G let vám ponúkne jedinečnú možnosť zakúsiť na vlastnej koži stav naozajstnej beztiaže. Práve tento výnimočný zážitok vám dovolí robiť všetky tie veci,  ktoré vidíte v televízii väčšinou robiť len kozmonautov. Vznášať sa, robiť saltá, sledovať vznášajúce sa predmety.  Ako pasažier špeciálne upraveného Boeingu 727 zažijete  v jednom momente na viac ako 30 sekúnd ozajstný bezváhový stav. Počas celého takmer dvojhodinového letu zažijete takýto stav spolu až na celých 7 minút. A najlepšie na tom je to, že si takýto let môžete vychutnať bez toho, aby ste kvôli tomu museli letieť až na Mesiac. Verte len tomu, že to, čo zažijete, je niečo, čo na zemi nikdy nezažijete.
V 50. rokoch minulého storočia NASA vynašla manéver parabolických letov ako možnosť vytvorenia bezváhového stavu pre svojich kozmonautov v zácviku. Boeing 727 je špeciálne upravené lietadlo, ktoré sa bežne používa v komerčnom letectve. Je však prerobené tak, aby umožňovalo manévre parabolických letov, nezabúdajúc však v prvom rade na bezpečnosť a pohodlie pasažierov.

Počas typického letu je lietadlo špeciálne trénovanými pilotmi vmanévrované do série parabolických oblúkov, v ktorých najvyššom bode sa ako pasažier ocitnete v absolútnom bezváhovom stave a vznášate sa presne tak, ako to mnohí z nás videli doteraz len na fotografiách alebo v televízii.

Lietadlo štartuje ako každý iný komerčný let, pasažieri usadení v sedadlách, oblečení v špeciálnych overaloch. Už tu sa každý z nich cíti takmer ako pri lete na Mesiac. Následne sa presuniete do časti lietadla bez  sedadiel, kde pohodlne ležiac na podlahe máte možnosť zažiť takmer dvojnásobok sily zemskej príťažlivosti. Len obyčajné dvihnutie ruky je vtedy problém. A potom … bezváhový stav! Zrazu sa cítite byť neuveriteľne ľahkí a ako pierko sa začnete vznášať vo vzduchu. Vznášate sa, ale nie je to sen. Máte pocit, akoby ste lietali – len je to miliónkrát lepšie! A jedna vec je istá: nie je to simulácia. Je to naozaj! Zažívate bezváhový stav.

Na tom, čo zažijete nie je nič obyčajné a usporiadatelia sľubujú, že po tomto zážitku sa na Zem nebudete už nikdy pozerať tak ako doteraz. Ako opísal jeden z pasažierov „Skúsil som v živote veľa vecí, táto jedna z nich bola definitívne najlepšia!„.

Michaela Fuleková                                                            Photos: Zero G

www.gozerog.com