Autentické príbehy, nadčasové témy

Žijete v záhrade?

0

Žijete v záhrade?

V lete sa záhrada stáva našim druhým domovom. Útočiskom pred ruchom z mesta, dejiskom skvelých záhradných osláv, grilovačiek a posedení s rodinou či priateľmi. Pohodu týchto chvíľ si chce každý z nás vychutnať v pohodlí. Súčasťou exteriérov sa tak stal aj záhradný nábytok.

Obytné záhrady už dnes nie sú ničím výnimočným. A tak je súčasťou navrhovania interiéru aj navrhovanie exteriéru. Základom zariaďovania vašej záhrady či terasy je samozrejme jednoduchá formulka, ktorá platí rovnako pre interiér ako aj exteriér, a to, aby ste sa vo svojom príbytku cítili príjemne. Nebojte sa preto aj pri navrhovaní záhrady a rozmiestnení záhradného nábytku vziať do rúk meter, výkres a ceruzku a svoju víziu zhmotnite na papier. Prv ako sa rozhodnete pre ten-ktorý kus nábytku si premyslite, na čo bude záhrada či terasa slúžiť. Má byť oázou pokoja a príjemných rodinných posedení, miestom, kde si v pokoji vychutnáte rannú kávu alebo ľahkú večeru alebo bude dejiskom nezabudnuteľných večierkov pod holým nebom? Alebo všetko v jednom? Správnym rozmiestnením jednotlivých kusov nábytku môžete docieliť perfektný výsledok.

Základom každej dobrej party je najmä skvelá atmosféra, ktorá zaručí, že sa naši hostia budú cítiť príjemne. Vytvoriť dokonalé prostredie dokážete aj niekoľkými kúskami záhradného nábytku, správne rozmiestneného po záhrade alebo na terase. V závesnom kresle kdesi v kúte si môžu všetci vychutnať pár chvíľ súkromia, veľký stôl so stoličkami bude zas nielen centrom gastronomických zážitkov ale aj družných rozhovorov, diania a zábavy. Pohodlná sedacia súprava je zas neodmysliteľnou kávičkárskou oázou, či už si horúcu lahôdku vychutnávate sami po práci alebo v kruhu priateľov.

Menší stolík s dvomi stoličkami je zas ideálnym miestom na neskoré víkendové raňajky vo dvojici, alebo romantickú večeru pri západe slnka. Jarné a letné večery na čerstvom vzduchu sú predsa stvorené na romantiku, prečo by ste si ju nemohli užiť priamo vo vašej záhrade? Vychutnávať si pohár skvelého vína po večeri a hojdať sa pritom v závesnom kresle pre dvoch alebo v záhradnej hojdačke nemusí byť iba predstavou. Realitou sa takéto snenie stáva, ak si tieto kúsky nábytku „nasťahujete” k sebe domov, lepšie povedané k sebe na záhradu.

Ďalším z krokov pri výbere záhradného nábytku je voľba materiálu. Aj tu sa musíte zamyslieť nad tým, akému účelu bude nábytok slúžiť. Ľahká údržba a odolnosť materiálu by mala byť preto prvoradá. Fľaky na dreve po rozliatych drinkoch, hlavne ak ich neutriete ihneď, vás môžu strašiť ešte dlho. Otázkou je i to či uprednostníte prírodný alebo iný materiál. Drevený, bambusový alebo nábytok z banánových listov síce vyzerá veľmi pekne, vyžaduje si však náročnejšiu starostlivosť, údržbu a je menej odolné voči poveternostným podmienkam. Oproti tomu je kov síce trvácnejší, niektoré druhy nábytku však tiež vyžadujú neustálu starostlivosť, lakovanie, natieranie a môžu pôsobiť chladným dojmom. Ešte je tu aj plast, ktorý je pomerne lacný a v súčasnosti už výrobcovia myslia aj na dizajn, je to však stále krehký materiál, ktorý sa dokáže zlomiť. Oproti tomu sa veľkej obľube teší ratan – či už prírodný alebo umelý. „Vďačí za to svojim výborným vlastnostiam,” upresňuje Martin Berhan zo spoločnosti Top Ratan.

Ratan, alebo spisovne rotang je lianovitá rýchlorastúca rastlina s priemerom 4,5 cm, ktorá dorastá do dĺžky až niekoľkých desiatok metrov. Rastie predovšetkým v tropickej klimatickej zóne v dažďových lesoch južnej Ázie. V porovnaní s bambusom je oveľa ohybnejší, nie je však dutý. Po zozbieraní sa rastlina suší v špeciálnych sušiarňach. Aby sa odstránili parazity a získala väčšia pevnosť, potom sa vyvára v kokosovom oleji. Spracúva sa na rôzne výrobky a nábytok v lúpanej aj nelúpanej podobe. To znamená s vrchnou šupkou alebo bez nej. Už pri spracovaní vrchnej šupky sa rotang naparuje v horúcej pare, rôzne sa ohýba a formuje do požadovaných tvarov. Po vychladnutí a uschnutí si zachováva svoj tvar. Nábytok z rotangu sa môže po vytvarovaní moriť na rôzne farebné odtiene. Keďže je to však prírodný materiál, zodpovedá tomu aj vzhľad jeho povrchu v prechode farebných odtieňov. Čistenie výrobkov je nenáročné, odporúča sa oprašovadlo, vysávač a vlhká utierka.

Ratanový nábytok v súčasnosti nevídať iba v záhradách ale aj v interiéri. Stáva sa súčasťou moderných obývačiek, jedální či kuchýň. Jeho mladším bratom je takzvaný umelý ratan. V porovnaní napríklad s prírodným ratanom má totiž dlhšiu životnosť a vyššiu odolnosť.  „Pretože je umelý ratan vyrábaný z umelých vlákien, odoláva vplyvom počasia , UV žiareniu, dažďu, snehu, dokonca aj mrazom a stáva sa tak prakticky nezničiteľným,” hovorí Martin Berhan zo spoločnosti Top Ratan. Výhodou umelých vlákien oproti prírodnému materiálu je aj fakt, že neláka škodcov alebo parazitov. Svojim vzhľadom pritom umelý ratan dokonale kopíruje prírodný, preto je na prvý pohľad na nerozoznanie. Polyetylénové vlákna sú tiež zárukou odolnosti a trvácnosti vášho nábytku. Tieto vlákna s pri výrobe umelého ratanu pri vysokej teplote pretláčajú cez špeciálne dýzy do rôznych tvarov. Pokročilá technológia tak garantuje nielen mäkkosť a pružnosť vlákien ale aj ich stálofarebnosť. Vďaka svojej pružnosti sa potom vlákna vypletajú do rôznych vzorov. Ide o ručnú prácu, každý jeden kus nábytku je tak originálom.   

Words: Mgr. Petra Kuczmannová v spolupráci so spoločnosťou Top Ratan
Photos: Top ratan

www.topratan.sk