Autentické príbehy, nadčasové témy

Zirkón – mladší súrodenec diamantu

0

Kolekcie kvalitných zirkónových šperkov dokážu veľmi pekne konkurovať aj luxusným diamantovým súpravám. Očarúvajú vznešeným vzhľadom a sú dokonalou oslavou krásy a elegancie. Vyžadujú si však dôkladnú starostlivosť. Tieto klenoty sú totiž krehké a citlivé na prudší dotyk.

Napriek pomerne výraznej jemnosti nachádzajú zirkóny v klenotníctve úžasné uplatnenie. Bezfarebné odrody sú dokonca považované za „súrodencov diamantov“. Kombinujú sa so striebrom i zlatom a využívajú sa pri zhotovovaní luxusných prsteňov, náramkov a náušníc. Pri zahrievaní sa farba zirkónov mení. Napríklad z červenohnedej prechádza na olivovozelenú alebo modrú. Najväčšími náleziskami týchto minerálov boli v minulosti Srí Lanka, Kambodža a Thajsko, vyskytovali sa však aj na Urale a v Austrálii.

Názov zirkón môže pochádzať z dvoch jazykov. V arabčine znamená zarquan“ jemne ružový, preklad perzského slova „zargun“ by sa dal interpretovať ako zlatý. Žltá odroda tohto minerálu naozaj jestvuje a volá sa hyacinth. Pôvod mena súvisí so starovekým Gréckom.

Štúdiu liečebných vlastností zirkónov sa rôzni nadšenci a milovníci drahých kameňov venovali dosť dlho. Sila minerálu dokáže byť údajne nápomocná pri rozmanitých chorobách a využiteľná je aj pri rekonvalescencii. Upokojuje nervovú sústavu a pôsobí príjemne na ľudí so slabším mentálnym zdravím. Zlepšuje chuť do jedla a pomáha pri žalúdočných a pečeňových problémoch. Obzvlášť žltý zirkón, nazývaný hyacint má univerzálne liečebné vlastnosti. O červených zirkónoch zase kolujú chýry, že nositeľa dokážu oslobodiť od pocitov strachu a úzkosti. Tmavočervené odrody môžu uchrániť pred neželaným tehotenstvom a aj preto ich v minulosti často nosievali kurtizány.

Zirkón je považovaný za kameň zosobňujúci zdržanlivosť a čistotu. Hovorí sa, že pomáha udržiavať rovnováhu emócií, zlepšuje silu integrity a zároveň zvyšuje rešpekt voči vlastnej osobe. Kvôli schopnosti chrániť pred nespavosťou, zraneniami a chorobami, je tento vzácny kameň ideálnym talizmanom dovolenkárov. Poverčiví ľudia vítajú zirkónom obdarených cestujúcich veľmi vrúcne a priateľsky.

Drahokam by mal pomáhať aj pri boji s nečistými silami. Podľa legendy zaisťuje jeho vlastníkovi príjemný a pokojný spánok, múdrosť i prosperitu. Sila vzácneho minerálu sa neprejavuje u ľudí, ktorí o kameni pochybujú. Tých, ktorí v jeho schopnosti veria, môže drahokam obdariť zlepšenou pamäťou i sebavedomím. O zirkóne je známe, že ochraňuje obchodníkov a umelcov. V komunite sa tak stávajú uznávanými a slávnymi. Veľmi obľubený je aj medzi kamenármi.

Zirkón má výnimočný význam pre ľudí narodených v decembri. Astrológovia odporúčajú nosiť tento kameň najmä osobám v znamení Leva, Býka, Blížencov, Váh a Kozorožca. Pre Ryby a Rakov sa však údajne nehodí. Ak by sa ale predsa len stali jeho vlastníkmi, mohli by sa u nich v budúcnosti prejaviť niektoré negatívne vlastnosti. Zirkón ovplyvňujú tri dni v týždni – streda, sobota a nedeľa. V tom čase na kameň pôsobí sila Neptúnu a Saturnu.

Negatívum týchto minerálov spočíva akurát v ich jemnosti a krehkosti. Ak sa s nimi nezaobchádza s náležitou starostlivosťou, môžu sa veľmi ľahko poškodiť. Najmä k drahým šperkom alebo amuletom so zirkónmi je potrebné pristupovať nanjvýš opatrne. Ak sa momentálne nenosia, mali byť byť uložené na bezpečnom, spoľahlivom mieste. Takéto klenoty boli a ešte stále sú verejnosťou zbožňované.

Marcel Letko                                                Photos: ISIFA

www.drahekamene.sk