Autentické príbehy, nadčasové témy

Život na vidieku = sladký život

0

Navštíviť Toskánsko, ochutnať víno, olej, jedlo, a potom to už ide ako po masle. Kúpiť dom, zasadiť strom, prerobiť dom, vysadiť kvety, začať oberať olivy, vyrábať vlastný olivový olej, jesť pečené gaštany pri praskajúcom kozube. Zohrievať sa v zime vyzretým červeným vínom, vítať jar už od marca v kvetinovom závoji, ukrývať sa pred pálivým slnkom v lete a oslavovať plody našej zeme na jeseň. Naivná predstava životnej idylky? Tak na to poďme pekne piano, piano…

Nie hudobný nástroj, ale rytmus života tam možno spomaliť. Jesť pomalšie, viac vnímať prírodu, ctiť si rodinné zvyky, na najvyššom stupienku hodnôt mať rodinu a rodinné putá. Znie to ako klišé? Všetko je možné a spomaliť v životnom tempe je moja rada nad zlato. Možno pri tých všetkých termínoch v diári, nablýskaných večierkoch, pracovných stretnutiach a strese zabúdame na takú maličkosť: ŽIŤ. Netvrdím, že o tisíc kilometrov južnejšie sa žije jednoduchšie, už vôbec nie lacnejšie či noblesnejšie, ale nejaká zázračná zmes vo vzduchu sem láka tisícky zahraničných návštevníkov, ktorí sa časom menia z turistov na domácich a už odtiaľto nikdy neodídu. Pestovanie viniča či zbieranie paradajok z vás zaručene šťastného človeka neurobí. Nie, ak to sami nechcete. Lenže ak tam chcete normálne žiť a chcete pracovať (čo sa v časoch aktuálnej krízy zdá skoro nonsens), musíte sa možno najprv zžiť s prírodou, aby ste ľahšie pochopili, čo všetko stojí za každodenným živobytím. Možno postupne usilovnou prácou nadobudnete aj vilku s vinicami a s olivovým hájom, tak ako mnohí známi aj menej známi zaujímaví ľudia, ale zatiaľ sa inšpirujte mojimi tipmi priamo z Toskánska.

Florencia
Mesto, kde na každom kroku dýcha história a umelecky aranžované výklady tých najlepších módnych značiek vás samy od seba vtiahnu dovnútra. A ak by ste hľadali inšpiráciu, nedajte si ujsť múzeá módy, napríklad prierez tvorbou obuvníka snov Salvatora Ferragama, alebo si poseďte priamo v kaviarni Gucci múzea, kde vám okrem kvalitnej literatúry naservírujú kávu s cukrom v tvare Gucci.

Slowfood
Ak u nás platí najesť sa čo najrýchlejšie a najlacnejšie, tam platí presný opak. Organizácia Slowfood vznikla v Siene a odtiaľ sa jej otvorili brány do celého sveta. Lebo nejeme, aby sme žili, ale žijeme preto, aby sme jedli!

Oberanie olív v Oliwoode
Neďaleko šikmej veže v Pise, v malebnej dedinke na úpätí, žije pôvabná Slovenka Mária Miklošková so svojou česko- slovenskou rodinkou a ich príbeh je priamym dôkazom, že všetko sa dá, keď sa chce. Vo svojej toskánskej vilke obklopenej olivovým hájom vyrábajú ten najlepší olivový olej, figovú marmeládu a gaštanový med, aký si len dokážete predstaviť. Ak by sa vám zapáčilo spoznať život na toskánskom vidieku načisto, Mária vás do jeho tajov rada zasvätí. Hrozí však, že ani vám sa už nebude chcieť opustiť tento raj na zemi.

Gaštanové slávnosti
Napríklad v dedinke Sassetta patrí každá jesenná nedeľa oslave niektorého z miestnych pokrmov. Určite raz v živote okúste tú gaštanovú. Okrem pečených gaštanov zapíjaných hustým červeným vínom sú prichystané stánky s domácky uvareným jedlom za ľudové ceny, gaštanové pochúťky a likéry, ktorým sa nedá odolať.

Vínne cesty po Chianti
Najlepšie urobíte, ak si požičiate klasickú vespu, s ktorou bude výlet ozajstnou prechádzkou vínnym a olivovým rajom. Pokochajte sa pohľadom na vilky na kopcoch, zastavte sa v malebnej tratórii na špagetové hody a vezmite so sebou fľašu Chianti Classico, ktoré vám tento zážitok pripomenie aj o desať rokov. Ak chcete degustovať, určite navštívte sídlo rodiny Antinori, ktorej prvenstvo v spracovaní toskánskeho sangiovese nemožno upierať. Ak neprekročíte hranicu alkoholu 0,5 promile, môžete pokojne nasadnúť na svoju vespu a stratiť sa v kľukatých hájoch. Kto sa však chce prebudiť ako v rozprávke, nech prenocuje v niektorej vilke alebo v kláštore prerobenom na „agriturismo“.

Ubytovanie v „agriturisme“
Medzi vinicami, olivami či paradajkami síce možno ráno začujete hukot pracovného náradia, ale pocit, že ste priamo v dejisku, za to určite stojí. Všetky sú zväčša vybavené aj bazénom, a ak chcete more, navštívte napríklad Agriturismo CampAllegro vzdialené len 600 metrov od mora. Kto ešte neochutnal pravú sedliacku polievku z morských plodov cacciucco, nech smelo zavíta aj do týchto končín blízko prístavného mesta Livorno.

Castiglioncello
Kto by nechcel vlastniť vilku na skalách s výhľadom na široké Tyrrhénske more? Aj lámač ženských sŕdc Marcello Mastroiani tam mal tú svoju, a ktovie či aj ňou vábil ženské mysle? Ak si tam aj hneď neplánujete zabezpečiť nový domov, určite sa zastavte aspoň na malý aperitív. Lebo taký západ slnka ako tam, sa len tak nevidí….

Oliviero Toscani
Známy taliansky fotograf dlhé roky fotografoval najpoburujúcejšie reklamné kampane pre módne značky, predovšetkým pre United Colours of Benetton. A čo robí dnes? Na toskánskom vidieku vyrába víno svojej vlastnej značky, olivový olej a fotografuje kone. La dolce vita.   

Andrea Bocelli a iní
Operný spevák Andrea Bocelli, ale aj rocková speváčka Gianna Nannini, majú svoje rodné vily v Toskánsku. Lebo v Toskánsku sa žije dobre, farebne a chutne. Nuž kto by odolal?

Bolgheri
Malá dedinka s veľkým vínnym bohatstvom. Hovorí vám niečo víno Sassicaia? Fľašu tohto vzácneho moku počítajte od sto eur hore a to, že pochádza z rodiny Antinori, jeho cenu ešte zvyšuje. Do Bolgheri chodia oddychovať známe tváre z talianskeho aj amerického šoubiznisu (napríklad v hoteli Tombolo ich bežne stretnete), žil tam zakladateľ bylinného destilátu Unicum a povráva sa, že aj nežná Julia Roberts tam často prichádza načerpať nové sily.

Veronika Nováková                                                 Photos: Veronika Nováková

www.discovertuscany.com