Autentické príbehy, nadčasové témy

Zlato, vždy dobrá investícia

0
Zlato, vždy dobrá investícia

Zlato bolo vždy obľúbenou komoditou pre investorov na celom svete. V súčasnosti však v ponuke evidujeme aj zlaté tehly z limitovanej edície so špeciálnym rytím a puncovaním, ktoré ešte navýši jeho hodnotu. Zlato sa tak stáva aj zaujímavým zberateľským artiklom.

Na základe výskumu Bristolskej univerzity sa zistilo, že pod povrchom našej planéty sa stále nachádzajú obrovské ložiská s takým množstvom drahých kovov, že by sa nimi dala pokryť celá plocha Zeme do výšky štyroch metrov. Najlogickejšiu cestu, ako sa dostať k bohatstvu, predstavujú hĺbkové vrty. V praxi to znamená vlastniť výbavu a zariadenie nevyhnutné na ťažbu, ktoré je schopné odolávať teplotám 5 700 stupňov Celzia panujúcim vo vnútri zemskej kôry. Tento spôsob ťažby obľúbeného drahého kovu je však mimoriadne nákladný.

Najhlbší vrt v dejinách, ktorý sa nazýva „The Kola“, bol hlboký 12 262 metrov. Preto je pre potenciálnych investorov a obchodníkov so zlatom oveľa výhodnejšie sa uspokojiť s miznúcimi rezervami  ležiacimi bližšie k zemskému povrchu. Vedecké štúdie tvrdia, že zlato ukryté v hĺbke našej planéty alebo na jej povrchu, je „pamiatkou“ na milióny ton asteroidov, ktoré bombardovali našu planétu pred 3-4 miliónmi rokov.

Prvé historické mince

Vlastníctvo jedného z najdrahších kovov na svete vždy predstavovalo symbol bohatstva a úspechu. Zlato fascinovalo ľudstvo už tisíce rokov. Napríklad, zlaté mince registruje história už od panovania kráľa Kroisa z antickej Lýdie (dnešné Turecko) pred 5 600 rokmi. Vďaka jeho rozhodnutiu raziť zlaté mince sa tento spôsob používať zlato v podobe mincí ako platidla rozšíril do Európy a potom aj do celého sveta. Tento kov sa dodnes považuje za relatívne najbezpečnejšiu investíciu.

 

Súčasnosť

Banka Harrods, ktorá patrí pod krídla svetoznámeho obchodného domu Harrods v Londýne, nedávno zahájila predaj limitovanej edície zlatých tehličiek exkluzívne puncovaných švajčiarskou spoločnosťou PAMP (Produits Artistiques Metaux Precieux). Hneď v úvode predaja si záujemcovia objednali okolo 2 000 kusov.

Inou možnosťou, ako si zadovážiť poriadny kúsok zlata, sú zlaté prúty či nákup zlatých mincí. Zákazníci tak majú možnosť nakupovať zlaté mince vyrazené mincovňami na celom svete vrátane Británie, Číny či Južnej Afriky. Vo Švajčiarsku existuje možnosť siahnuť po nerazených tehličkách alebo po veľmi žiadaných tehličkách, z ktorých každá má hmotnosť 12,5 kg  a hodnotu okolo 300 000 libier. Čírosť kovu sa pohybuje na hranici 99,99 % čistého zlata s označením 999,9, čo predstavuje najvyšší investičný stupeň s puncom PAMP. Ten je garanciou, že kov pochádza z rentabilného zdroja.

Niektoré zlaté tehličky sú označované číslicou 8. Práve tie si získali veľkú popularitu medzi čínskymi zákazníkmi, ktorí si osmičku spájajú so šťastím a pozitívnou mystikou. Aj ďalší druh zlatých tehličiek patrí k vyhľadávaným zberateľským kúskom. Pochádza totiž z dielne dizajnéra Jeana Paula Gaultiera, ktorý navrhol 1-uncové tehly s rytinami srdca, slnečných lúčov a vlastných iniciálok.

Nielen pre strýka Držgroša

Ak máte pocit, že zlato je určené len pre plavcov, ktorí radi vo svojich trezoroch plávajú v priehrštiach zlatých mincí, ste na omyle. Vlastniť zlato nie je až také nedostupné.

Ak máte v sebe ukrytú vášeň pre drahý kov so zlatým leskom, môžete si pokojne dovoliť zabezpečiť si aspoň jednu zlatú tehličku alebo mince. Predstavujú totiž nenáročnú investíciu, vhodnú na preklenutie nečakaných finančných turbulencií. Jeho šarm, krása a lesk asi nechajú chladného len málokoho.

 

Michaela Mičátková

Fotografie: Dreamstime