Autentické príbehy, nadčasové témy

Značka „Svatomartinské“ preniká na Slovensko

0

Značka zastrešujúca kvalitu mladého vína tento rok prvýkrát vstúpi aj na slovenský trh. Vinařský fond ČR sa rozhodol rozšíriť jesennú tradíciu oslavy príchodu svätomartinského vína a usporiada na Hlavnom námestí v Bratislave svätomartinskú koštovku. Tá prebehne, ako inak, než na sviatok svätého Martina 11.11., keď budú symbolicky o 11. hodine otvorené prvé tohtoročné vína.

Projekt „Svatomartinské“ oslavuje v Českej republike päťročné výročie a za ten čas si získal obľubu širokej verejnosti. Tradíciu osláv mladých svätomartinských vín podporuje Vinársky fond už od roku 2005 v rámci propagácie značky „Vína z Moravy, vína z Čech“, ktorá zaručuje kvalitu vína a zároveň šíri povedomie o domácom vinárstve. „Na slovenský trh by sme chceli preniesť nielen úspešnú jednodňovú oslavu príchodu mladého vína, ale predovšetkým ponuku kvalitných vín, ktoré spotrebitelia rozoznajú na prvý pohľad práve vďaka etikete so značkou „Svatomartinské“, uvádza riaditeľ Vinárskeho fondu Jaroslav Machovec. Vďaka tejto značke by malo dôjsť k rozšíreniu ponúkanej palety českých a moravských vín na slovenskom trhu.

„Známka „Svatomartinské“ je udelená iba vínam spĺňajúcim náročné požiadavky. Preto si môžu byť spotrebitelia istí, že nakúpia skutočne kvalitné a overené vína“, vysvetľuje riaditeľ Národného vinárskeho centra Pavel Krška.


Niečo o Svätomartinskom víne

Výnimočná vlastnosť tohto druhu vína spočíva vo veľmi krátkom čase od jeho zberu ku konečnej konzumácii. Svätomartinské víno je víno mladé, pochádzajúce z jesenného zberu daného roka, preto má ľahkú farbu aj chuť a nižší obsah alkoholu, zvyčajne okolo 12 percent. Toto víno je určené na rýchlu spotrebu. Sami vinári odporúčajú, aby bolo vypité do jari.
Svätomartinské víno je víno mladé pochádzajúce z jesenného zberu daného roku, preto má ľahkú farbu aj chuť a nižší obsah alkoholu, obvykle okolo 12 percent. Toto víno je určené na rýchlu spotrebu. Sami vinári odporúčajú, aby bolo vypité do jari.

Na Svätomartinské spracovávajú vinári rané odrody, pre biele vína je to Müller Thurgau a Veltlínske červené rané, pre ružové a červené vína Modrý Portugal a Svätovavrinecké. Vína, ktoré budú vinári pod značkou Svätomartinské predávať, musia prejsť nezávislým hodnotením degustátorov. „Cukornatosť hrozna aj jeho zdravotný stav preto dosahujú vysokú úroveň“, vysvetľuje predseda Zväzu vinárov Českej republiky Jiří Sedlo.

Päťdesiat druhov svätomartinských vín bude pripravených na ochutnávky práve na Hlavnom námestí v Bratislave počas Svätomartinskej koštovky. Samotné oslavy prebehnú pod záštitou primátora mesta Andreja Ďurkovského a za prítomnosti významných osobností zastupujúcich české víno a vinárstvo.


História „Svatomartinského“ vína

Oslavy sprevádzajúce uvedenie Svätomartinského vína na trh nie sú len novinkou posledných rokov, ale tradičnou udalosťou s hlboko do histórie siahajúcimi koreňmi. S vítaním nového vína sa začalo už na dvore cisára Jozefa II.

Svätomartinské tak bolo vždy späté s časom bohatého hodovania a bujarého veselia. Toto obdobie totiž pripadá na obdobie, keď je zber už v bezpečí pod strechou a za dvermi čaká pokojný Advent spojený s predvianočným pôstom. Tento príjemný zvyk konzumácie dobrého jedla a pitia pretrval až do dnešných dní, keď sa ľudia v čase vrcholiacej jesene stretávajú pri príchode mladého vína rovnako intenzívne ako v minulosti. Svätomartinské víno je tak skvelou príležitosťou pre pobavenie sa a stretnutia s priateľmi v kombinácii s lahodným vínom a tradičnými pokrmami.

Words & Photos: Comtech PR

www.svatomartinskevino.cz