Autentické príbehy, nadčasové témy

Zoznámte sa s jachtou Kokonut

0

Rok 2014 prinesie doteraz najväčšiu prehliadku lodí na monackej jachtárskej show. Do aktuálnej edície bolo prihlásených dovedna 110 príťažlivých kúskov, ktoré majú šancu dobyť srdcia boháčov, dobrodruhov, či morských vlkov. Na zozname o čosi dlhšom než zvyčajne sa ocitla aj nová jachta spoločnosti Wally. Luxusné plavidlo Kokonut vkusne kombinuje prvky jednoduchej, ale sviežej elegancie s vychytávkami modernej techniky. Ako obstojí v spoločnosti konkurenčných plavidiel na okázalej show v Monaku? Nechajme sa prekvapiť. Do centra prepychu mieri niekoľko skúsených znalcov z oblasti lodiarskeho priemyslu, no najmä skupina miliardárov z rôznych kútov sveta.


Dôstojná posila do série

Veľkolepé predstavenie lodí sa uskutoční v monackom prístave Port Hercules v dňoch 24. až 27. septembra. Medzi predvádzanými modelmi sa objaví aj už spomínaná jachta Kokonut. Atraktívne 26 metrové plavidlo s dvoma výkonnými CAT motormi bolo skonštruované lodiarmi z Wally v tomto roku. Brázdiť by malo predovšetkým moria obmývajúce čarovnú Sardíniu a Korziku. Prenájom, resp. predaj jachty spadá do kompetencie spoločnosti Floating Life. Kokonut schopná vyvinúť maximálnu rýchlosť 12 uzlov, je viac než dôstojnou posilou v sérii luxusných lodí WallyAce. Rovnako ako ostatné, aj toto plavidlo vyniká unikátnou charakteristikou a niekoľkými špecifickými vlastnosťami. Hovoriť o nich vo veľkom sa bude práve na blížiacej sa monackej show. Niečo však prezradíme už teraz.


Tenšia, no odolnejšia     

Luxusná loď s maximálnym ponorom 1,75 metra využíva 2 generátory Northern Lights. Pri celkovom objeme 14 000 litrov, spotrebuje plavidlo 110 litrov pohonných hmôt za hodinu.      Kokonut patrí ku jachtám tzv. strednej zákazníckej skupiny. Pri jej výrobe bola použitá tzv. „sandwich“ konštrukčná technológia GRP. Čo to znamená? Že trup týchto lodí je o 50% tenší ako predpisuje Klasifikačný Register. Na druhej strane ich pevnosť a odolnosť sú až trojnásobne vyššie než ponúka bežný štandard. Kokonut jednoducho musí s prehľadom zvládať neočakávané situácie a záťaže. Spoločenské priestory v plavidle zaberajú 50 štvorcových metrov plochy. Obklopuje ich dokonalá super-štruktúra zo stien so zabudovanými sklami.


Loď pre štrnástich

Ste zvedaví, na čo vsadili dizajnéri v interiéri jachty? Nájdete tam nábytok v prírodnej farbe (orech), veľké biele pohovky i perlovo-sivé poťahové materiály. Zaujme tiež vkusný jedálensky stôl pre 10 až 12 hostí a niekoľko dôležitých elektronických zariadení. Kľúčové pre posádku sú hlavne ovládacia a navigačná stanica. Ubytovacie kapacity a možnosti jachty hrajú do karát najmä rodinám s veľkým počtom členov. Potešia sa ale aj milionári a všeobecne dobre situované osoby obľubujúce chvíle na mori v spoločnosti desiatky priateľov, či známych. Skvelú zábavu, komfort i odpočinok nájdu v dvoch priestranných „twin“ kajutách, prípadne v kajutách „double“. Tie majú navyše priamy prístup na morskú terasu odkiaľ je len na skok ku vode. Ubytovacie miestnosti personálu a posádky jachty oddeľuje od hlavného, tzv. nočného priestoru pre hostí garáž a strojovňa. Je to kvôli zabezpečeniu maximálneho súkromia. Luxusne vybavené kajuty môžu poskytnúť maximálne pohodlie desiatim osobám, nepočítajúc štyroch členov posádky.   


So špičkovým vybavením

Dizajnéri samozrejme mysleli aj na to ako spríjemniť pobyt hosťom na jachte vo večerných hodinách alebo keď vonku prší. Môžu sa síce navzájom zhovárať, prípadne čítať knihu, ale tiež môžu počúvať hudbu, či sledovať film. Podmienky pre audiovizuálne aktivity sú na lodi priam ideálne. Kajuty sú vybavené televízormi Samsung s plochými obrazovkami, nechýba domáce kino ani DVD prehrávače rovnakej značky. V prípade záujmu je pasažierom k dispozícii aj externý videoprojektor, ktorý sa nachádza na hlavnej palube. Technické zariadenia dopĺňajú satelitné spojenie V-Sat a systém Wi-fi. Veľmi kvalitné vybavenie jachty zahŕňa aj wakeboard, vodné lyže, veslá, dosku pre Kitesurfing, potápačské masky a plutvy. Vo Wally zjavne nenechali nič na náhodu.

Marcel Letko                                                                                       Photos: Wally PRESS

www.wally.com