Free Porn
xbporn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Zuzana Schmidt predstavuje svoje diela na výstave DVA SVETY

- Reklama -

Na výstave DVA SVETY predstaví svoju tvorbu Zuzana Schmidt, ktorá je jednou z nových postáv na bratislavskej výtvarnej scéne.

Podľa kurátorky výstavy Márii Horváthovej predstavila umelkyňa za krátke obdobie ostatných dvoch rokov svoje diela na viacerých individuálnych a kolektívnych výstavách. “Jej maliarsku tvorbu môžeme zaradiť do širokého prúdu lyricko-abstraktnej nefiguratívnej maľby, v ktorej rezonuje i vzdialený odkaz informelu a expresionizmu. Autorkine obrazy vnímame ako reflexiu jej vnútorného pocitového sveta a okrem toho že sama maľuje, využíva umenie i v procese arteterapie,” hovorí kurátorka Mária Horváthová.

A tak obrazy Zuzany Schmidtovej sú podľa nej veľmi kultivované, farebne žiarivé, ale zároveň i decentné, raz emotívno-poetické, inokedy expresívne a dramatické. Ich tvaroslovie vychádza síce z princípov abstrakcie, no evokuje i prepojenie s predmetným svetom, najmä cez farebné lineárne akcenty, veľké geometrické a archetypálne tvary i drobné fragmenty reality. “Jej komorné maliarske kompozície, realizované zväčša kombinovanou technikou, prípadne akrylom, sú prejavom výrazného koloristického cítenia. Dominantným médiom je farba, s ktorou autorka pracuje ako s živou hmotou, využíva jej prirodzenú splývavosť, alebo tuhú pastóznosť, jemné valéry, alebo drsné štruktúry, v ktorých možno zanechať stopy, vrypy, priznať jemné ťahy štetca, či zdôrazniť drsné akčné gesto. Nie je výnimkou ani využitie písaného textu či iných kaligrafických prvkov, prípadne použitie nemaliarskych materiálov a koláže na umocnenie výrazovosti kompozície.”

A hoci sa umelkyňa pohybuje zväčša v hraniciach abstrakcie a svoje príbehy maľuje skôr v náznakoch ako v súvislých dejoch, je podľa kurátorky až neuveriteľné, že v tajomnom priestore štruktúr a farieb tlmočí významy a zložité metaforické odkazy. “Niektoré sú inšpirované poéziou či literárnymi príbehmi, iné sú reflexiou každodenných zážitkov, ale i spomienok, túžob a snov. Mnohé rozprávajú konkrétny príbeh, iné sú len prchavou spomienkou na príjemný večer, niektoré vznikli spontánne a náhodne, ako bezprostredné reakcia na nevyhnutnú vnútornú potrebu maľovať, vyjadriť niečo emotívne, a výsostne subjektívne,” uzatvára.

Výstava je prístupná do 04. 11. 2022 denne od 11.00 do 22.00 hodiny v Reštaurácií Sajado, Eurovea Galleria na Pribinovej 8 v Bratislave.

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -