Autentické príbehy, nadčasové témy

Anjelská chuť Hennessy

0

Anjelská chuť Hennessy

Winston Churchill povedal, že prvotriedny koňak je ako žena. Treba ho rozmaznávať a hriať v rukách ešte predtým ako ho budete popíjať. A rovnako ako každá žena je iná a vyžaduje si iný prístup,  tak aj výroba kvalitného koňaku je špecifickou záležitosťou. Zmesou darov prírody, ľudských vedomostí a skúseností, umenia a vášne s kvapkou vzrušujúcej esencie vzniká anjelská chuť toho najkvalitnejšieho koňaku Hennessy. Stačí si len vybrať ten pravý! Hennessy Richard Cognac, Hennessy Paradis Impérial, Hennessy Paradis Cognac alebo Hennessy X.O. Zoznámte sa!

Príbeh francúzskej značky Hennessy začal písať v roku 1765 Richard Hennessy – kapitán írskej brigády francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. Po 12 rokoch služby v armáde sa vrátil k svojej rodine do prístavného mesta Ostende, ktoré v tom čase aj napriek nepriaznivým povojnovým podmienkam prekypovalo obchodom. Niekoľko rokov pracoval vo firme, ktorá nakupovala destiláty vo Francúzsku a predávala ich na anglický trh. Práve tu prepukla jeho vášeň ku koňaku a preto jeho ďalšie životné kroky smerovali do oblasti s najlepšou brandy na svete – mesta Cognac. Rimania už v 3. storočí využívali špecifické danosti miestnej klímy a pôdy, kde je najideálnejšia kombinácia vlhkosti, teploty a kriedy na pestovanie viniča. Práve tu rozbehol svoj vlastný biznis a spolu s partnerom Johnom Saule sa stal expertom na obchod a blendovanie brandy. Postupne začali dodávať koňak Hennessy nielen na londýnsky trh, ale populárnym sa stal aj na dvore Princa zo Soubise.

V rodinnej tradícií pokračoval aj jeho najstarší syn James. Ten premenoval firmu na dnešný názov Jas Hennessy. Aj ďalší potomkovia pokračovali vo zveľaďovaní rodinného impéria a prichádzali s prevratnými novinkami. Maurice Hennessy prišiel v roku 1865 s myšlienkou označovať fľaše koňaku hviezdičkami podľa toho, ako dlho destilát zrel. Jednu hviezdičku odvtedy dostáva koňak zrejúci minimálne dva roky, dve 4-ročný koňak a tri hviezdičky znamenajú, že destilát v sude starol minimálne šesť rokov. V roku 1970 sa stal generálnym manažérom firmy siedmy priamy potomok rodiny Kilian Hennessy, ktorý sa počas svojho pôsobenia stal autorom kreatívneho návrhu novej fľaše X.O, v ktorom sa ukrýva prvý Extra Old koňak, zmes viac než stovky eaux de vie. Špeciálne tento koňak je vnímaný ako etablovaný symbol prestíže. Kilian zostal v štruktúrach spoločnosti až do svojej smrti v roku 2010, kedy zomrel vo veku 103 rokov.

Zlaté časy Hennessy. Spoločnosť Millward Brown každoročne robí výskum trhu 10 luxusných značiek po celom svete podľa hodnoty ich značky, pričom berie do úvahy ich dolárové zárobky, potenciálne budúce a zároveň aj kvalitu značky v mysli zákazníka. Hennessy obsadila za posledný rok 8. miesto v rebríčku s hodnotou 4, 6 miliardy USD, nehovoriac o ich zisku 1,7 milióna eur. O tom, že táto značka vybuduje veľký celosvetový monopol nebolo pochýb. Nasvedčovala tomu skutočnosť, že JAs HENNESSY & CO° vytvorila alianciu so šampanským domom Moët & Chandon a vzniklo silné zoskupenie Moët Hennessy. V roku 1987 sa k nim pridala luxusná značka Louis Vuitton a svet spoznal najväčší konglomerát luxusních značiek LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton, ktorá sa pod vedením prezidenta spoločnosti Bernarda Arnaulta stala synonymom prvotriedneho luxusu. Hennessy je v súčasnosti najväčším producentom koňaku na svete. Ročne vyprodukuje až 50 miliónov fliaš na celom svete, čo je približne 41% podiel trhu. Vlastní asi 600 ha viníc v oblasti Cognac na brehu rieky Charente, kde firma nielen páli a produkuje koňak, ale vyrába si aj základnú surovinu – víno. Nakoľko im patrí aj 450 ha dubových lesov v strednom Francúzsku, vyrába si sama dubové sudy, ktoré sú dôležitou súčasťou produkcie kvalitného koňaku. Zjemňujú alkohol tanínmi a obohacujú ho svojimi aromámi, preto môžeme v brandy cítiť napríklad chuť vanilky, čokolády alebo kameramelu. Zároveň farbia koňak do rôznych odtieňov jantáru. Čím dlhšie je brandy v sude, tým tmavší má odtieň. Súhra všetkých týchto zložiek vytvára tajomstvo jedinečnej chute koňaku Hennessy, ktorá sa nedá nijako odkopírovať. Koňakové pivnice majú aj vlastnú nezameniteľnú arómu, ktorá dokonca dostala vlastné pomenovanie. Volá sa „podiel pre anjelov” a vychádza z faktu, že počas zrenia sa z koňaku cez póry drevených sudov odparí niekoľko percent alkoholu. Traduje sa, že je to daň, ktorú treba zaplatiť anjelom.

Názov koňak si udržuje svoj status a podľa medzinárodnej dohody je tento názov chránený len pre výrobky oblasti Conaque. Vínovica vypálená kdekoľvek inde aj keď rovnakým spôsobom je len brandy. Révové odrody použité pri výrobe koňaku  sú najčastejšie Ugni blanc, Folle blanc, Colombard. Koňaky sa tiež radia podľa veku radia na V.S.( Very Special), čo je obvykle 5 až 7 ročný koňak. V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) obvykle 10 až 12 ročný koňak a X.O. (Extra Old) je obvykle zmesou 15 až 45 ročných koňakov. Koňak Hennesy tak okrem výbornej atmosféry a nezabudniteľných chvíľ pri jeho popíjaní ponúka aj dlhovekosť. Uvoľnenie a pocit neskutočnej pohody zažijete práve vďaka vychutnávaniu si kvalitného koňaku Hennessy. Neváhajte a zaobstarajte si aj vy fľašku toho pravého. Popíjanie koňaku totiž už nie je len privilégiom uzavretej spoločnosti džentlmenov, ktorí po niekoľkochodovej večeri nechali dámy ženským záležitostiam a pobrali sa vychutnať si cigaru a skvelý Hennessy do pánskeho salónika. Koňaky Hennessy sú pre všetkých, komu chutia!

Jana Mútňanská                                         Photos: Henessy

www.koft.sk