Free Porn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Úvod Blog

Pravý český vidiek a nádherná chalupa

0

Dnešná návšteva je naozaj pastvou pre oči. Tento poklad sme našli u našich susedov a to vďaka Amazing Places – platforme, ktorá neustále objavuje výnimočné miesta nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách.

Ako v rozprávke, také to tu naozaj je. Vidiecka romantika, biela fasáda, malebné okná, prekrásna záhrada a lavička na priedomí, kde si môžete len tak sadnúť a rozjímať. Je to to pravé orechové a priamo v Orechovom dvore. Vitajte Na Vejminku!

Vydarená rekonštrukcia

Stavba prešla podľa Amazing Places starostlivou rekonštrukciou a teraz poskytuje romantické útočisko nielen pre páry, ale na svoje si tu príde aj štvorčlenná rodina. Vnútri nájdete plne vybavenú kuchyňu odkiaľ vedie rebrík na mezonetovú otvorenú spálňu s dvoma futunovými lôžkami. Uzamykateľná spálňa pre dvoch hostí sa nachádza na prízemí, vedľa rustikálnej kúpeľne. V jedálenskej časti stoja romantické kachľové kamienky a veľký drevený stôl, kde môžete hrať spoločenské hry pokojne aj celú noc.

Ako na prázdninách u babičky, ale na modernejší štýl

Kachľová pec aj celkovo zreštaurovaný interiér dodá atmosféru stovky rokov starej budove. Prírodné materiály tu zohrávajú dôležitú úlohu, a tak drevo vidieť na každom kroku, rovnako ako odhalený kamenný štít zaujme každého návštevníka. S bielou tvorí dobrý kontrast čierna farba zvolená na niektorých doplnkoch či zábradlí a schodoch, belaso modrá alebo tyrkysová už je len príjemnou zmenou, ktorá nič nepokazí.

Vejminek je samostatný objekt s výhľadom do dvora.

Takto môže vyzerať pravá pohoda v lone juhočeskej prírody. Okrem toho je tu dostatok príležitosti na výnimočný oddych. Orechový dvor totiž ponúka zázemie pre najrôznejšie druhy aktivít. Postavený je na samom konci obce Píšek v pokojnej a nerušenej časti. Za jeho bránami je rozľahlá záhrada s vysokými stromami. Na lúke si môžete usporiadať piknik, relaxovať pri bazéne s obľúbenou knižkou v ruke, zatiaľ čo sa deti hrajú na ihrisku pri pieskovisku. V zime si budú môcť užiť sánkovanie na kopci, ktorým vedie až 6-metrový tunel.

Pre nadšencov saunovania je tu aj fínska sauna s odpočivárňou. Naozajstným saunovacím zážitkom je práve v zime ochladenie vo vonkajšom jazierku a oddych pod holým nebom.

Pripravila Martina Baumann, zdroj fotografií: Amazing Places

Do Prešova prichádza nový investor. Prinesie špičkovú technológiu a pracovné miesta

0
  • DEJONG je popredným výrobcom a dodávateľom zásobníkov teplej vody z nehrdzavejúcej ocele.
  • Spoločnosť oznámila plány na výstavbu nového závodu v Prešove.
  • Nový závod pomôže uspokojiť rastúci dopyt zásobníkov teplej vody v celej Európe.
  • Výrobný závod DEJONG vytvorí 500 pracovných miest a posilní miestny dodávateľský reťazec.

Kvalifikovaná a jazykovo vybavená pracovná sila, skúsení stavitelia a dobre rozvinutá železničná a cestná infraštruktúra. To sú rozhodujúce dôvody, pre ktoré si spoločnosť DEJONG, samostatná obchodná jednotka v rámci spoločnosti Rheem Global Water, vybrala Prešov ako lokalitu svojej novej výrobnej továrne.

“Expanzia DEJONGu na Slovensku je súčasťou našej ambicióznej stratégie rastu na európskom trhu,” povedal Arno La Haye, výkonný riaditeľ Rheem Europe. “Predstavitelia štátu aj samosprávy boli veľmi ústretoví. Tešíme sa na prehĺbenie nášho vzťahu s obyvateľmi v regióne a na spoločnú úspešnú budúcnosť.”

DEJONG plánuje začať s výstavbou v roku 2024, pričom prvé produkty plánuje uviezť na trh v roku 2025. Po dokončení nového výrobného závodu celkovo počíta s vytvorením 500 pracovných miest. “Európsky trh s vykurovaním vedie svet v posune smerom k dekarbonizácii,” povedal Rich Bendure, prezident spoločnosti Rheem Global Water. “Naše investície do tejto expanzie rozšíria našu sieť, urýchlia rast a podporia našich zákazníkov v snahe uspokojiť predpokladaný dopyt počas tejto éry energetickej transformácie.”

Spoločnosť DEJONG, založená v roku 1859 a so sídlom v holandskom Gorredijku, vyrába zásobníky teplej vody pre viaceré aplikácie, vrátane tepelných čerpadiel, rôznych kotlov a solárnych systémov. “Od akvizície DEJONG spoločnosťou Rheem v roku 2022 sme zdvojnásobili našu výrobnú kapacitu a investovali sme do dlhodobého rastu,” povedal Peter Leenhouts, generálny riaditeľ spoločnosti DEJONG. “S týmto novým výrobným závodom urobíme obrovský krok vpred. Teraz budeme bližšie k zákazníkom a zabezpečíme udržateľnejšiu prevádzku, pretože znížime našu uhlíkovú stopu a znížime náklady na dopravu.”

DEJONG sa zaviazal k udržateľnosti a optimalizácii výrobných procesov a aj naďalej patrí k vedúcim spoločnostiam v oblasti inovácií s produktmi, ktoré znižujú závislosť od zdrojov uhlíkových palív.

-PR článok-

Bezchybná pleť na dosah ruky? Lisovaný minerálny mejkap

0

Annabelle Minerals predstavuje svoj klasický krycí minerálny mejkap v modernej lisovanej podobe. Vyskúšajte ho.

Nový púdrový mejkap má vyživujúce zloženie a dokonalé krycie vlastnosti. Vašej pokožke tak okamžite prepožičia zamatovo hladký vzhľad.

Skombinovali sme naše obľúbené minerály s čisto prírodnými hydratačnými zložkami a zistili sme, že sa skvele dopĺňajú:

❖ Skvalan a extrakt z aloe vera majú hydratačný a vyhladzujúci účinok.

❖ Vitamín E spomaľuje proces starnutia.

❖ Slnečnicový olej bráni strate vody z epidermy.

❖ Minerály na čele so zinkom sa postarajú o dokonalé krytie a hodvábny finiš.

Lisovaný minerálny mejkap sa hodí na všetky typy pleti. Ľahko k nej priľne a takmer na nej nie je viditeľný, napriek tomu poskytuje vysoké krytie. Už pri nanesení prvej vrstvy schová pupienky, prasknuté žilky, pigmentácie, kruhy pod očami a iné neduhy.

Lisovaný minerálny mejkap je možné aplikovať pomocou štetca alebo hubky. Je uložený v elegantnom kovovom puzdre s praktickým zrkadlom a vďaka kompaktnej veľkosti sa zmestí do každej kabelky.

Annabelle Minerals, Lisovaný minerálny mejkap: 24,90 €.

Aplikátor na lisovaný mejkap: 4,90 €.

-PR článok-

Titulné foto ilustračné, zdroj: Unsplash

Zážitková jeseň: V lone prírody, na samote, v meste alebo v kúpeľoch?

0

Môžete ju prežiť na chalupe, chate, v hoteli alebo si dopriať luxusný kemping v podobe glampingu. Môže mať príchuť samoty, ale môže sa niesť v duchu luxusu a okázalosti. Vaša dovolenka môže byť pestrá ako lístie, ktoré vám bude šuchotať pod nohami. Načerpajte energiu z tipov, ktoré vám prináša AMAZING PLACES.

STARÁ IZBA
Keď chalupa, tak určite na Orave

Stará Izba vás dostane, je to miesto ako vystrihnuté z rozprávky – dobrú noc tu dávajú líšky a ráno sa prebúdzate do úžasnej atmosféry okolitej prírody. Chalupa sa nachádza na polosamote v malebnom prostredí na Orave. Vďaka svojej polohe je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi, milovníkov prírody, turistiky a aktívnej dovolenky a, samozrejme, je to v prvom rade miesto dokonalého oddychu.

Drevenička po starých rodičov dostala druhú šancu a zrekonštruovali ju naozaj s citom. Niekde sa rezalo, inde zas lakovalo, maľovalo, prečalúnilo a niekde stačila len voda a kúsok čistiaceho prostriedku, aby dedičstvo po starkých dostalo ďalšiu šancu. Nové veci zas prispôsobili a doladili k tým, ktoré vynovili, a tak si tu staré žijú v harmónii s novými materiálmi. Najväčšiu pozornosť púta pec na prízemí. V podkroví sa nachádza kúpeľňa a tri romanticky zariadené spálne, z ktorých je krásny výhľad na vrcholky hôr.

NEBO NAD ŠTIAVNICOU
Štyri chalúpky s dušou, ktoré vám vyrazia dych

Sú to štyri dvesto-tristoročné chalúpky – Biela, Modrá, Oranžová a Zelená a volajú sa Nebo nad Štiavnicou. Nedostupný terén v mestskej časti Štefultov ich majiteľom učaroval hneď, a preto sa rozhodli zdevastované chalúpky kúpiť a dať im nový život. Domčeky sú pomenované podľa farby dverí a okien. Kopcovité, čiastočne ťažko prístupné miesta okolia Banskej Štiavnice skrývajú nádherné výhľady do kraja a nabáda k objavovaniu a túram.

„Obnovou tohto miesta sme vytvorili absolútne súkromie pre rodinné dovolenky, priateľské stretnutia, dámske jazdy, umelecké alebo športové aktivity. Svojou energiou skvele podporuje brainstormingové alebo iné kreatívne worskhopy. Je ideálne na načerpanie energie a inšpirácie súčasne,“ pozývajú majitelia.

BOUTIQUE HOTEL 11
Ubytovanie v historickom srdci Nitry

Nitriansky hrad na dosah a na streche unikátne SPA a či už pôjdete do Nitry pracovne, alebo za oddychom, ste tu správne. Tento útulný butikový hotel má všetko potrebné. Hostia môžu využiť služby priestranného Lobby baru, cigarového salónika a ručnej autoumyvárky. A môžu si vybrať zo 40 izieb rôznych kategórií zariadených v tlmených tónoch. Spomínané Rooftop SPA, ale aj fínska či infra sauna, vírivka, vonkajšia kaďa a celé mesto ako na dlani – to všetko robí z tohto miesta jedinečné ubytovanie. 

Nitra ponúka množstvo historických a kultúrnych pamiatok. Najvýraznejšou z nich, viditeľnou aj z terasy hotela, je Nitriansky hrad s Katedrálou sv. Emeráma. Pre kultúrnych nadšencov tu je množstvo kostolov, synagóg, múzeí, galérií, divadiel, jeden z najväčších amfiteátrov na Slovensku a národné výstavisko Agrokomplex. Vďaka svojím turistickým trasám a prírodným chodníkom je to skvelé miesto aj pre milovníkov prírody.

HOTEL ROYAL PALACE TURČIANSKE TEPLICE
Špičková starostlivosť, skvelé wellness a zážitkové kúpele

Luxusný hotel v štýle art deco, ktorý podčiarkuje svoje historické korene a zároveň odkazuje na vybranú spoločnosť, ktorá kúpele po stáročia navštevovala. Okázalé miesto, pokoj v duši a relax. K tomu vynikajúca gastronómia, príjemná atmosféra a nádherná príroda. Domov sa vrátite ako znovuzrodený. Pomôžu vám k tomu blahodárne masáže a procedúry, liečivá voda a fantastické jedlo. Tých päť hviezdičiek si skutočne zaslúži.

Nájdete tu širokú ponuku liečebných procedúr navyše za prítomnosti prírodných zdrojov minerálnych termálnych prameňov. Hotel je prepojený chodbou so Spa&Aquaparkom, v ktorom nájdete bazény a vodné atrakcie. Vďaka zloženiu minerálnej vody je Spa&Aquapark jediný aquapark so Zlatým prameňom na Slovensku.

GLAMPING POSED VINICA
Ubytovanie v srdci vinohradu

Našli sme miesto pre každého milovníka vína. Vzniklo so zámerom priblížiť krásy viníc všetkým tým, ktorých zaujíma, ako víno vzniká. A kde inde ako v utešenom vinohradníckom mestečku Modra. Originálny domček nad mestom je postavený na oceľovej podeste, je ekologický a nezasahuje do okolitej prírody. Je ideálny na romantické chvíle pre dvoch, nič vám tu nebude chýbať. Po príchode hostí čaká na ochutnávku aj fľaša vína z domácej produkcie.

Posed nie je pripojený na elektrické a vodovodné siete, a tak prináša ideálny spôsob, ako uniknúť z rušného mesta. Kúpeľňa je vybavená solárnou sprchou a kompostovaciou toaletou. Nechýba provizórna kuchynka, v ktorej sa nachádza zásoba pitnej vody, plynový varič a rôzne kuchynské náčinie pre pohodlnú prípravu raňajok či jednoduchej večere. Vnútri je komfortná posteľ a dostatok odkladacieho či úložného priestoru. Ideálne miesto na malý únik z reality, čo poviete?

STROMDOM DVA DUBY
Urbanistické dielo v súlade s okolitou prírodou

Novobanská príroda a originálny dizajn – to je dvojpodlažná drevostavba s názvom StromDom Dva Duby. Ikonou objektu je pokrútený dub prerastajúci cez vonkajšiu terasu, na ktorej sa nachádzajú vchodové dvere do domčeka. Terasa je dostatočne priestranná, aby slúžila aj na stolovanie pre štyri dospelé osoby, čo je aj maximálna ubytovacia kapacita.

Interiér poskytuje všetko, čo hostia potrebujú, vrátane alternatívnej sprchy a ekologickej toalety. V kuchyni je pec s rúrou na pečenie, plynový varič a nechýba ani chladnička. Je elektrifikovaný pomocou fotovolatických panelov, ktoré poskytujú dostatok energie pre osvetlenie v interiéri. Útulná obytná zóna s veľkorysou presklenou „kukaňou“ a plne vybavený kuchynský kút s pieckou, ktorej živé teplo dokresľuje divokú a zároveň romantickú atmosféru v zasnežených zimných mesiacoch. V podkroví sú dve oddelené komfortné ležoviská pre štyri dospelé osoby. Jeho súčasťou je presklená oddychová zóna

CHATA 267
Súkromie v lone panenskej prírody

Moderná a útulná chata po úchvatnej rekonštrukcii sa nachádza na ostrove v Demänovskej doline, približne 400 metrov od Demänovskej ľadovej jaskyne. Svojich hostí láka na skutočné súkromie. Zaň vďačia ostrovu, ktorý vytvorila rieka Demänovka a dostať sa sem dá len cez drevený most, cez ktorý nepúšťajú autá. Minimalistický dizajn, všadeprítomné drevo a veľké okná. Vďaka nim sa priestor otvoril prírode. Funkčnosť tu zohrávala dôležitú úlohu, a tak je tu všetko vrátane nábytku vyrobené na mieru.

Atmosféru interiéru je neopísateľná a pec tu nemôže chýbať, ale aj prírodná hlinená omietka a krásne výhľady do okolia cez veľkú presklenú stenu v obývacej izbe. Neďaleko chaty sa nachádza cyklotrasa a priamo z chaty sa dá vyraziť po turistických trasách, ktoré vedú do hlbokých hôr a na hrebene kopcov.

Pripravila: Martina Baumann, zdroj fotografií: AMAZING PLACES

Kostarika je kráľovná jedinečných dovoleniek. Čaká vás tu tropické dobrodružstvo

0

Exotika, dažďový pralex, orchester úžasných zvukov a fascinujúca prírodná scenéria.

Vitajte na Kostarike. Hovorí sa o nej ako o jednej NAJ destinácii vôbec. Ponúka vodopády, sopky, pláže, kávové plantáže, nekonečnú džungľu s množstvom exotických zvierat – od leňochov, cez opice, tapíre, kolibríky, leguány, vzácne modré motýle až po stovky druhov vtákov. Je to raj a to dokonalý. Milujete temperamentné krajiny, niečo iné, ako ste doposiaľ videli? Chcete vidieť prales alebo si kvalitne zasurfovať? A milujete potápanie, sky diving a bungee jumping? Tak neoľutujete…

Leňochy! Tie tu určite neminiete

Glamping: CASA EVA

Obklopený džungľou čaká len na svojich hostí – zenovo okrúhly drevený bungalov. Postavili ho v duchu feng-šuej tak, aby jeho tvar podporoval cirkuláciu životných energií v dome. “Už ste niekedy počuli dažďový prales? Je to doslova orchester bujného života, ktorý strieda svoje denné a nočné smeny a vy sa môžete každým dňom učiť jeho rytmus a spoznávať jeho prekrásnu živosť. Možno niektorý z jeho obyvateľov zablúdi takmer až na prah vášho miestneho príbytku. Zláka ho totiž čokoládovník či ananás v záhrade. Z tej je to len pár minút pešo na romantickú bielu pláž Playa Chiquita. Kúsok odtiaľ môžete ochutnať slávnu čokoládu pôvodných indiánskych obyvateľov Bribri. Vitajte v Porto Viejo de Talamanca na južnom pobreží Kostariky,” hodnotí jedinečné ubytovanie Amazing Places.

Aká je kapacita domčeka? Vojde sem 4 až 5 osôb. Má dve spálne s moskytiérou a ďalšiu samostatnú izbu. Vybavený je ventilátormi, trezorom, bezplatnou wi-fi, plne vybavenou kuchyňou a terasou s výhľadom do záhrady a kúpeľňou s toaletnými potrebami. K dispozícii je i práčka a sušička. Ak si prenajmete auto, tak máte k dispozícii aj bezplatné parkovisko. Oobchod s potravinami alebo reštaurácie sú vzdialené len niekoľko sto metrov.

Kam vyraziť?

  • Playa Chiquita sa nachádza len 400 metrov od domčeka.
  • Neďaleko sa nachádza aj pláž Cocles s priezračnými lagúnami.
  • Určite nevynechajte Národný park Cahuita.
  • Čokoládovy zážitok v domorodej dedine, kde sa dozviete o kultúre Bribri. Uvidíte, ako sa vyrába čokoláda a budete si môcť vyrobiť aj svoju vlastnú. Nakoniec sa môžete okúpať v neďalekom vodopáde.
  • Každý týždeň sa v Puerto Viejo koná sobotný farmársky trh. Kúpite si tak lahodné syry, zeleninu, čokoládu či pečivo.
  • V okolí si vyskúšajte šnorchlovanie, jazdu na kajaku, pešiu turistika, lekcie surfovania, pozorovanie delfínov, korytnačiek a vtákov či jazda na koni v džungli aj po pláži.

Zdroj foto: Amazing Places, pripravila Martina Baumann

Blackmud by Juraj Slafkovský: Slovenský hokejista regeneruje s morským lúhom

0

K vrcholovému športu neodmysliteľne patrí regenerácia. Hráči, ktorí každý deň drú na športoviskách, absolvujú náročné tréningové plány a zápasy, o to viac si potrebujú dopriať regeneráciu, získať rovnováhu a starať sa o svoje telo čo najviac. Svoje o tom vie aj Juraj Slafkovský, ktorý mesiace používal prírodné produkty Blackmud s morským lúhom ako prirodzeným zdrojom horčíka. Vznikla z toho zaujímavá spolupráca a dnes má úspešný hokejista na konte aj vlastnú edíciu.

Juraja Slafkovského ste mohli sledovať aj pri televíznych obrazovkách počas MS v hokeji len nedávno. Hráč, ktorý aktuálne hrá za Montreal Canadiens v NHL, dbá o to, aby na ľade podával tie najlepšie výkony. A k tomu zároveň patrí aj potréningová starostlivosť. Zaujímavosťou je aj to, že práve v NHL drafte 2022 si ho z prvého miesta vybral klub Montreal Canadiens, čím sa stal historicky prvým Slovákom, ktorého si v drafte NHL vybrali z prvého miesta. My vám ho dnes predstavíme v jeho edícii produktov Blackmud, ktoré mal možnosť vyskúšať na vlastnej koži niekoľko mesiacov.

Edícia Blackmud by Juraj Slafkovský je už v predaji!

A na čo sa používa? Je vynikajúca pri bolestiach kĺbov a svalov, kŕčoch, artritíde, artróze, zápale nervov, zápaloch okolitých tkanív, vyvrtnutiach, zlomeninách, neuralgii, plexitíde, diskopatii a podobne. Pravidelné používanie obnovuje hladinu horčíka v tele. Vyhladzuje a zjemňuje pokožku. Vhodné ako pre domáce procedúry, tak aj pre profesionálne centrá rehabilitácie, rekonvalescencie, SPA & Wellness.

Čo hovorí Juraj Slafkovský na Blackmud?

A prečo sa známy slovenský hokejista a draftová jednotka NHL rozhodol pre zaujímavú spoluprácu? “K športu patrí regenerácia. Vďaka nej totiž predchádzam úrazom, zlepšujem výkon a dosahujem lepšie výsledky, a preto regenerujem s Blackmud,” prezrádza nám Juraj Slafkovský. Vďaka unikátnemu prírodnému zloženiu s vysokým obsahom horčíka je edícia Blackmud by Juraj Slafkovský vhodná pre ľudí, ktorí trpia svalovými kŕčmi. Odporúča sa aj pre športovcov po tréningu, keďže pomáha pri obnove svalov a kĺbov.

Myslite na benefity morského lúhu, sú totiž naozaj neskutočné! Pravidelné užívanie obnovuje hladinu horčíka v tele, čo pomáha odstraňovať chronickú únavu, vyčerpanie a stres. Vstrebávanie prírodného magnézia cez pokožku je mnohonásobne efektívnejšie ako užívanie výživových doplnkov. Maximalizuje využitie magnézia a nezaťažuje tráviaci trakt.

Produkty si môžete objednať na webe – morský lúh, zábal s morským lúhom, masážny olej s morským lúhom, regeneračné mydlo s morským lúhom, ale taktiež ich nájdete aj v predajni EXIsport.

Pripravila Martina Baumann, zdroj: BLACKMUD

Foto: Silvia Slafkovská

Záhradkári, pozor na paronýchium. Môžete skončiť až na chirurgickom stole

0

Na jar sa záhradkári tešia na obnovu života v ich záhradách, keď sa kvety prebúdzajú a zelenina začína rásť. V tomto období trávia hodiny a hodiny pri obrábaní pôdy, sadení. Dnes vás upozorníme na to, že aj v záhrade na vás striehne zopár nebezpečenstiev, o ktorých ste netušili.

K lekárovi často prichádzajú aj pacienti, ktorým po práci so zeminou vzniklo začervenanie okolia nechtu, často spojené s bolesťou. Takéto ochorenie môže niekedy končiť až operačným zákrokom.

Zápal okolia nechtového tkaniva (lat. paronychium) je ochorenie postihujúce tkanivá okolia nechta a nechtového lôžka. Vzniká spravidla po prekonaní ochrannej bariéry kože ohrýzaním si nechtov, nesprávnou kozmetikou alebo traumatickým poškodením. A práve posledná spomenutá príčina číha na záhradkárov v tomto období. Po zaborení prstov do hliny pri sadení môže kamienok, koreň či iný ostrý predmet poškodiť okolie nechta. „Na toto miesto nasadá infekcia pôdnymi baktériami, ktorých citlivosť na bežné antibiotiká nemusí byť dostatočná. Hlavnými príznakmi sú začervenanie, opuch a bolestivosť okolia nechtu na zatlačenie,“ vysvetľuje chirurg Fakultnej nemocnice AGEL Skalica MUDr. Alexander Nagy. „V neskorších štádiách vzniká absces, teda dutina vyplnená hnisom. Pohyb v kĺbe prstu môže byť bolestivý a opuchom obmedzený. Pri šírení sa zápalu bez liečby môže zápal kĺb definitívne poškodiť. Zvýšené riziko postupovania zápalu majú pacienti s cukrovkou,“ pokračuje lekár.

Preto sa pri prácach v záhrade a na poli výrazne odporúča nosenie rukavíc, ako prevencia pred poranením a následnými komplikáciami. Ak už k poraneniu dôjde, najlepšou prvou pomocou je dostatočné umytie rany teplou vodou a dezinfekčným mydlom. „Na prst je  následne vhodné naniesť dezinfekciu v podobe tekutiny alebo krému, postihnuté miesto sterilne zakryť a znehybniť obväzom. Tento preväz sa odporúča vymeniť aspoň dvakrát denne,“ radí Alexander Nagy, podľa ktorého je dôležité aj overenie si očkovania proti tetanu u svojho obvodného lekára, ktoré by mal človek absolvovať každých 15 rokov.

kedy je už nutná návšteva lekára? „Lekársku pomoc treba vyhľadať ak zápal trvá tri a viac dní, rana sa zhoršuje, prípadne sa vytvorilo hnisavé ložisko – absces. Lekár, podľa akútnosti stavu môže na liečbu predpísať antibiotiká eventuálne môže vykonať chirurgické ošetrenie abscesu,“ dodáva MUDr. Alexander Nagy. 

Foto: Pixabay/Miller_Eszter

Zdroj: AGEL

Leto vo vlasoch? Tipy, ako sa starať o svoje vlasy počas horúcich mesiacov

0

Leto už je na dohľad a slniečko naberá na sile. Milovníci leta sa radujú, ale vlasy už menej. Slnečné žiarenie ich totiž veľmi namáha, vysušuje a môže tiež prispieť k vyblednutiu farby. Ak sa chystáte na dovolenku k moru, alebo len radi trávite čas na slnku na záhrade alebo pri bazéne, pozrite sa na nasledujúce tipy. Vďaka nim ochránite svoje vlasy a budete si môcť leto užívať naplno. 

Prvým krokom k zachovaniu zdravých vlasov v lete je ich ochrana. Tú vám v prvom rade zaistia produkty s UV filtrami, ktoré vlasy chránia pred škodlivými slnečnými lúčmi. Na tieto účely vyvinuli v Paul Mitchell špeciálny rad Sun, v ktorom nájdete hneď tri produkty na starostlivosť pre slnkom namáhané vlasy. Keď ste ošetrili vlasy ochrannými produktmi, na rad prichádza vonkajšia ochrana, a to napríklad klobúk alebo šatka. 

Poďme sa pozrieť na letnú vlasovú rutinu krok po kroku. Najskôr umyte vlasy šampónom Sun Revitalizing Shampoo, ktorý ich jemne očistí, ale nevysuší, a to vďaka obsahu keravisu a kokosového oleja. Nezabudnite umývať vlasy vždy dvakrát. Prvé umývanie odstraňuje povrchové nečistoty, druhé umývanie ide viac do hĺbky. Na extra hydratáciu, výživu a posilnenie krehkých vlasov aplikujte na 3-5 minút After Sun Nourishing Masque, ktorá vlasy navyše nádherne vyhladí. Posledným produktom z radu Sun je Sun Protective Dry Oil, ktorý vyživuje a ochraňuje. Tento suchý olej obsahuje rovnako ako všetky produkty Sun UV filter Uvinul® Easy, ktorý pomáha predchádzať dlhodobému poškodeniu vlasov. Tento olej je možné aplikovať ako do suchých, tak do mokrých vlasov kedykoľvek počas dňa.

Paul Mitchell® Sun Revitalizing Shampoo

Revitalizačný šampón s UV filtrom Uvinul® Easy Receptúra ​​obohatená o keravis a kokosový olej jemne čistí a dodáva vlasom vláčnosť a lesk. Bonus: UV filter Uvinul® Easy pomáha chrániť vlasy pred škodlivými slnečnými lúčmi a zabraňuje vyblednutiu farby.

300 ml, 28,25 €

Paul Mitchell® After Sun Nourishing Masque

Intenzívna starostlivosť s UV filtrom Uvinul® Easy. Hydratačné, vyživujúce ošetrenie suchých, krehkých vlasov vystavených slnku, vetru, soli a chlóru.Maska je obohatená o keravis, panthenol, slnečnicový olej a pšeničné zložky, pomáha obnoviť vlhkosť vlasov, posilniť ich a nádherne vyhladiť. Bonus: UV filter Uvinul® Easy pomáha chrániť vlasy pred škodlivými slnečnými lúčmi a zabraňuje vyblednutiu farby.

250 ml, 29,45 €

Paul Mitchell® Sun Protective Dry Oil

Ochranný a vyživujúci suchý olej s UV filtrom Uvinul® Easy. UV filter pomáha chrániť vlasy pred škodlivými slnečnými lúčmi a zabraňuje vyblednutiu farby. Receptúra ​​obohatená o keravis, vitamín E, jojobový a slnečnicový olej a pšeničné zložky svojim posilňujúcim a antioxidačným účinkom zaisťuje hebkosť, lesk a pružnosť vlasov. Bonus: Na dosiahnutie anti-frizz efektu môže byť aplikovaný aj na vlhké vlasy pred fúkanou.

150 ml, 34,29 €

Okrem radu Sun je ideálnym pomocníkom v horúcich dňoch Awapuhi Moisture Mist®. Je to hydratačný sprej, ktorý dodáva extra dávku hydratácie, osviežuje suchú pokožku a vlasy a navyše rýchlo oživuje styling. Ako ho môžete používať? Ako bezoplachový kondicionér, alebo na pláži či pri bazéne na osvieženie vlasov. Hodí sa aj po opaľovaní na citlivú a spálenú pokožku. Môžete si ho dať do chladničky a v priebehu dňa sa s ním osviežiť – možno ho nasprejovať ako na vlasy a vlasovú pokožku, tak aj na tvár. Pomôže aj pri uštipnutí hmyzom – nádherne ochladí a upokojí pokožku, pretože obsahuje panthenol. 

Ďalším pomocníkom na leto je produkt z radu Color Protect, konkrétne Color Protect® Locking Spray. Táto kúra v spreji ošetruje vlasy, zvyšuje lesk a chráni farbu pred vyblednutím. Obsahuje ochranu pred UVA a UVB lúčmi, takže je ideálnym doplnkom letnej starostlivosti. Produkt je možné aplikovať na vlasy kedykoľvek počas dňa pre extra ochranu a lesk.

Awapuhi Moisture Mist®

Hydratačný sprej  Suchým vlasom dodáva extra dávku vlhkosti a osviežuje suchú, unavenú pokožku. Synteticky vyrobená kyselina mliečna a havajský divoký zázvor (awapuhi) vlasy intenzívne hydratujú a posilňujú ich lesk. Morské riasy a výťažky z planktónu sú bohaté na aminokyseliny a vitamíny, čím vlasy výrazne zjemňujú. Sodium PCA má hydroskopické účinky a vo vlasoch zadržiava vlhkosť. Bonus: Pomocou tohto hydratačného spreja sa dajú reaktivovať stylingové výrobky. Je preto ideálny pre rýchle obnovenie styling.

250 ml, 22,98 €

Color Protect® Locking Spray

Kúra v spreji Ošetruje vlasy, zvyšuje lesk a predlžuje trvanlivosť farby tým, že ju vo vlasoch uzatvára. Ošetrujúce zložky a výťažky posilňujú lesk a zjemňujú vlasy. Výťažky zo slnečnice pomáhajú ochrániť farbu vlasov pred vyblednutím. 

Bonus: Silná ochrana pred UVA a UVB žiarením pomáha predchádzať vyblednutiu farby.

100 ml, 14,10 €, 250 ml, DPC 31,31 €

V predaji v kaderníckych salónoch www.paulmitchell.cz/salony alebo na oficiálnom eshope Paul Mitchell eshop.paulmitchell.cz.

-PR článok-

Tisíce eur sa dajú ušetriť aj z minimálneho platu

0

Slováci často hovoria, že nemajú z čoho šetriť a žijú od výplaty do výplaty. Veľakrát však nie je problém v nízkej výplate, ale v slabom domácom hospodárení. Zo skúseností Mareka Butalu, odborníka na osobné financie z PARTNERS, platí, že ľudia, ktorí zarábajú priemerne 1 300 eur v čistom, majú vyššiu železnú rezervu ako tí, čo zarábajú 2 000 eur a viac v čistom. To je dôkaz, že nezáleží na tom, koľko zarábam, ale ako sa k príjmu správam.

Prieskum Focusu pre PARTNERS[1] zistil, že: Viac ako polovica Slovákov, ktorí si v domácnosti sporia, uvádza výšku mesačnej nasporenej sumy do 150 eur. Najčastejšie je to do 50 eur, pričom pätina (23 %) respondentov dokáže mesačne odložiť v rozmedzí od 51 do 100 eur. Len 3 % si mesačne odložia viac ako 500 eur.

Kde je teda problém? Marek Butala tvrdí, že veľakrát míňame na veci, na ktoré vôbec nemusíme míňať, ako napríklad na dovolenky alebo prerábky nehnuteľností. „Často prerábame nehnuteľnosti zbytočne, len preto, že sused má prerobené, aj keď sme prerábali pred tromi rokmi,“ vysvetľuje.

Veľakrát takisto zbytočne míňame na nadbytočné zásoby jedla, oblečenia a iných vecí, ktoré nám potom len ležia v skrini či v špajze. Slováci tiež robia chybu v tom, že neplánujú výdavky a neoddeľujú výdavky na spotrebu od výdavkov na finančný trh. „Problémom je aj zbytočné zaúverovanie sa. Za posledné roky spôsobilo viacerým rodinám a domácnostiam problémy, pretože po navýšení splátky a cien potravín a služieb nemali z čoho splácať a financovať bežné výdavky,“ uvádza Marek Butala.

5 KROKOV, KTORÉ SLOVÁKOM POMÔŽU UŠETRIŤ AJ Z MINIMÁLNEHO PLATU

1. Najprv sebe, do rezervy

Jedným z prvých krokov, ktoré Marek Butala odporúča, je princíp „zaplatiť najprv sebe“. To znamená okamžite po získaní výplaty odložiť určitú sumu na portfóliový alebo sporiaci účet. Tento krok pomáha oddeliť peniaze určené na sporenie od tých na spotrebu. „Tí, ktorí takto konajú, majú nadbytky v rezervách bez ohľadu na príjem. Ideálna výška rezervy je šesťnásobok mesačného príjmu domácnosti,“ radí odborník.

2. Plánujte výdavky a eliminujte skryté rezervy

Časté zbytočné výdavky môžu výrazne znížiť schopnosť sporiť. Marek Butala uvádza, že mnoho ľudí má skryté rezervy v podobe zbytočných prerábok nehnuteľností alebo nadmerných zásob jedla a oblečenia. Tieto výdavky sú často výsledkom spoločenského tlaku alebo nepotrebných návykov. Preto je dôležité identifikovať tieto oblasti a znížiť výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné.

3. Vyhýbajte sa zbytočnému zadlžovaniu

Jednou z častých chýb je zbytočné zadlžovanie, najmä v posledných štyroch rokoch. Neplánované a neuvážené pôžičky môžu viesť k finančným ťažkostiam, ktoré môžu donútiť rodiny predávať majetok. Plánovanie výdavkov a obmedzenie zadlžovania je kľúčom k udržaniu finančnej stability. Prieskum Focusu pre PARTNERS ukázal, že viac ako polovica (58 %) respondentov nemá žiadne úvery alebo pôžičky na splácanie. Zvyšných 42 % vynakladá časť svojho mesačného príjmu na splácanie úverov a väčšine ľudí na to stačí menej ako 30 % príjmu. Len 3 % ľudí musia na pôžičky vynaložiť viac ako 40 % príjmu.

4. Konzultujte s finančným odborníkom

Ak nemáte správne finančné návyky, môže byť užitočné konzultovať s finančným odborníkom. Odborník môže poskytnúť odborné rady a usmernenia, ktoré pomôžu lepšie spravovať príjem a výdavky, čím sa zvýši schopnosť sporiť. „Ak nemám správne návyky, potrebujem finančného odborníka, aby ma usmerňoval. Chyba je, že si sami radíme,“ hovorí Marek Butala.

5. Rozlišujte medzi rezervami a krátkodobými úsporami

Ľudia si podľa odborníka často mýlia rezervy na neočakávané situácie so sporením na krátkodobé ciele. Je dôležité mať oddelený fond na neočakávané výdavky, ako sú opravy auta alebo domáce spotrebiče, a nesiahnuť na tieto peniaze kvôli krátkodobým potrebám, ako sú dovolenky alebo darčeky.

A tip na záver?

„Nikdy nezabudnem na klientku, ktorá v tom čase zarábala 650 eur v čistom a mala rezervu 20 000 eur. Vytvorila ju už počas vysokej školy a využila, že bývala u rodičov. Aktuálne býva bez úveru a pravidelne ďalej investuje,” hovorí Marek Butala, odborník na financie z PARTNERS.

Foto: Unsplash


[1] Focus reprezentatívny prieskum pre PARTNERS, jún 2023, vzorka: 1 012

Svetoznámy púštny blues na nábreží Dunaja – Tamikrest na Pink Whale

0

Nekončiace duny, v ktorých sa nesie tradícia predkov a naráža do vĺn blues rocku. Pojem púštne blues preslávila päťčlenná kapela Tamikrest, v ktorej sa stretli hudobníci zo štyroch krajín. Saharská púšť na Dunaji – výnimočné spojenie už 1. júna 2024 na bratislavskom Pink Whale.

Spolu s ich predchodcami Tinariwen patria k najznámejším predstaviteľom tzv. púštneho blues, ktorý sa rozptýlil do celého sveta. Zmes národností a etník z Mali, Nigeru, Alžírska a Francúzska vytvára originálny mix hudobných inšpirácii. To všetko sa stretlo v kultovej blues rockovej & world music skupine Tamikrest, ktorej názov znamená v reči Tuaregov spojenie. Odkazujú tým na svoju tuaregskú identitu a svojou rebelantskou hudbou bojujú proti nenávistnému fundamentalizmu. Zhrnuté do týchto slov: „púšť nás hostí, jazyk nás zjednocuje a kultúra nás spája“.

Tamikrest spievajú o slobode a o mieri, ktorý tak zúfalo chýba na hraniciach Sahary. Vojnový konflikt vyhnal niektorých členov kapely z ich domoviny. Striedavo žili vo Francúzsku aj Alžírsku, kde sa pozerali na život aj z pohľadu migrantov.

Ich posledný štúdiový album Tamotaït vznikol vo Francúzsku pod producentským drobnohľadom Davida Odluma, ktorý nakrúcal aj so spomínanými Tinariwen. Ako hostia sa na nahrávke predstavila marocká speváčka Hindi Zahra a tradiční hudobníci z Japonska. Renomovaný časopis Mojo zhodnotil tento album ako „púštny blues pre fanúšikov odchovaných na Pink Floyd či Can“. Vyšiel v prestížnom vydavateľstve Glitterbeat, ktoré šíri tie najlepšie mená z world music. Tamikrest treba zažiť naživo – neskutočný príliv energie prehovára univerzálnym jazykom – hudbou.

Aby toho nebolo málo, objaví sa aj potkan na palube – Vladimír Potančok alias DJ Potkan zahrá rôzne tanečné štýly zo Západnej Afriky od afrobeatu, funaná a highlife až po konžskú rumbu, kuduro a soukous.

Stretnutie kultúr sa uskutoční 01. júna a to symbolicky na brehoch Dunaja – na Dvořákovom nábreží – Pink Whale, ktorý po minulotýždňovom požiari je opäť otvorený a schopný znovu hostiť koncerty.

Titulné foto: Shida Masataka