Autentické príbehy, nadčasové témy

Úvod Blog

Apartmán, ktorý ocení každá citlivá duša s láskou k architektúre

0

Nevšedné, s dušou, dych berúce, úžasné. S unikátnym dizajnom a citom pre nielen zladený interiér, ale aj originálny exteriér. Ruiny ako v starobylom Ríme. Presne takto by sme opísali dnešnú zastávku.

Príklad unikátnej architektúry a veľký kus originality pretavený do štýlového dizajnu. Reč je o neobyčajnom dome so záhradou, kde to dýcha pokojom a harmóniou. Miesto, kde sa aj podľa majiteľov dokážete napojiť jeden na druhého a kde môžete sledovať nekonečné nebo plné hviezd, užívať si relax vo vyhrievanom sude, či len tak si užívať sladké ničnerobenie.

Premyslený interiér

Stojí tu už 120 rokov a čas mu pridal na kráse. Citlivou rekonštrukciou majitelia vyzdvihli ohromný potenciál domu a urobili naozaj dobre. Vo vnútri ponúka veľkolepý otvorený priestor, ktorý je plný svetla. Knižnica a okno s výhľadom je výrazným prvkom, ale zďaleka nie jediným. Spomínané okno je výnimočné aj miestom na sedenie s vankúšmi pre čo najväčšie pohodlie. Originálne pôsobí aj rebrík, vďaka ktorému sa môžete dostať k vybranej knihe.

Ďalším zaujímavým prvkom je osvetlenie. Vo vysokom strope by sa nenápadne stratilo, a tak nezvyčajný výber vidieť aj na takýchto doplnkoch. Čierna farba sa do tohto priestoru hodí a aj nezvyčajné koľajničky. Vynikajúce riešenie na ukladací priestor pod schodami taktiež púta pozornosť.

Prírodné materiály a biela farba je vždy skvelou voľbou, piecka zas dodáva komornejší pocit. Rovnako nádherná je aj kúpeľňa obložená pieskovcom. Čierny radiátor tu pôsobí rovnako originálne. Poschodie ako podkrovie ponúka priestor na oddych, pohodlná posteľ a policový systém na odloženie vecí tento priestor príjemné dopĺňa, a tak aj táto časť domu pôsobí sviežo.

Exteriér, ktorý ponúka priestor na myšlienky

Vonkajšia časť je rovnako originálna. Interiér je s exteriérom prepojený aj vďaka presklenej časti. Francúzske okná v tomto priestore boli vynikajúcou voľbou a priniesli kúsok záhrady tak dovnútra. Posedenie na záhrade a k tomu už spomínané ruiny, zákutie s kvetmi a kríkmi a celkový vzhľad pôsobí na zmysly. Podvečer sa miesto premieňa ešte na romantickejší kútik, kde pod hviezdnym nebom hosťom nemôže nič chýbať.

Pripravila Martina Baumann, zdroj: AMAZING PLACES, foto: Peter Fabo, Štěpán Lohr

Torty, z ktorých odpadnete! Inšpirujte sa pri pečení tej vašej

0

Čokoládová, ovocná, farebná či jednoduchá smotanová. Trojposchodová alebo v tvare autíčka? Pre deti, ženy, mužov! Na narodeninovú oslavu, svadbu alebo len tak pre radosť. Torty! Kto z nás by ich nemiloval?

Torta je skvelým darčekom k narodeninám alebo meninám. Často ju pečieme len tak, aby sme si osladili víkend, keď sa chystáme niekam na návštevu alebo chceme urobiť radosť v práci kolegom. Vianočné i veľkonočné, rovnako aj osviežujúce letné torty. Môžu byť sladké, ale v posledných rokoch sa často pripravujú i slané torty. Tie sú vhodné pre tých, ktorí netúžia oblizovať z lyžičky krém alebo čokoládu a nie sú práve veľkými milovníkmi sladkého. Správne, torta nemusí byť vždy len sladká bomba, môžete ju pripraviť na rôzne spôsoby a tak, aby chutila každému. Viac alebo menej osladené, zdravšie, krémové, s marcipánom, orieškami alebo bez krému.

Svadobná

Každá nevesta túži mať dokonalú svadbu. K nej určite patrí aj vynikajúce jedlo a v neposlednom rade i torta, ktorú mladomanželia svojim hosťom nakoniec rozkrájajú. Aby nielen skvele chutila, ale aj dobre vyzerala, už dohliadnu profesionáli – cukrári a cukrárky, ale my sme našli tiež pár tipov, ako na to.

A AJ KEĎ SVADOBNEJ VŽDY KRAĽUJE BIELA, TAK OBČAS MÔŽETE VSADIŤ AJ NA NEOBYČAJNÉ KOMBINÁCIE – ČI UŽ PÔJDE O OZDOBY, ALEBO VYNECHÁTE BIELU POLEVU A VSADÍTE NA NUDE PREVEDENIE. Alebo Urobíte malé tortičky, ktoré naukladáte na seba. Efektné!

Biela je síce fajn, ale pozrite sa, ako môže vyzerať na vašej svadobnej torte aj iná farba. Nebojte sa farieb a chutí.

Narodeninová

Priznajte sa, že ste aspoň raz v živote nejakú tú narodeninovú tortu pripravovali. Alebo ste si ju dali upiecť. No a práve pri týchto tortách sa môžete úplne vyblázniť pri zdobení. Môže mať rôzny tvary a farby, príchute a môžete kombinovať kvety, ovocie, čokoládu a akékoľvek sladkosti. Obľúbené sú aj kvetinové torty – tie ocenia najmä dámy.

Narodeninová torta môže byť aj jednoduchá, ak ju doplníte o zaujímavú farbu, bude vyčnievať z radu. Ak pečiete počas sezóny, keď v záhrade rastú jahody a iné ovocie, siahnite aj po tom. A ak má oslávenec rád zmrzlinu, nebojte sa jej.

A čo tak mini tortička? Ak nechystáte párty a chcete rýchlo prekvapiť svoju kamarátku, partnera alebo niekoho blízkeho, netrápte sa s prípravou obrovskej torty. Postačí aj niečo takéto.

Pre deti

Určite najradšej pripravujeme sladké prekvapenie pre tých najmenších. Práve torty pre deti môžu byť najfarebnejšie, plné rozprávkových motívov, zvieratiek a milých postavičiek.

Niekedy si stačí pomôcť iba dobrým nápadom a lentilkami. Tie mnohé deti milujú.

Slané

Sú medzi nami aj takí, ktorí sladké vôbec nevyhľadávajú. A čo s nimi, ako si poradiť? Pripravte im slanú pochúťku – koláč či tortu so zeleninou, mäsom, syrom. Už dávno boli populárne torty zo sendviča, ktoré ste nakombinovali so šunkou, rôznymi druhmi salám, olív, slanej plnky napríklad z vajíčka alebo cesnaku. Možnosti je veľa, ale tentoraz môžete byť o niečo originálnejší a pripraviť im nevšednú kombináciu, ktorá môže vyzerať aj takto.

Vybrali ste si z dnešnej ponuky?

-redakcia-

Zdroj fotografií: UNSPLASH

Azerbajdžan a Uzbekistan: Bohatá minulosť, krásna príroda a pamiatky

0

Kaukazský Azerbajdžan a stredoázijský Uzbekistan. Krajiny, ktoré zaznamenali po rozpade Sovietskeho zväzu nebývalý pokrok a v danom regióne sú najvyspelejšie. Majú bohatú minulosť, hodnotné pamiatky, krásnu prírodu i výbornú kuchyňu. 

Vedeli ste, že Azerbajdžan znamená v preklade krajina ohňa? Je to v dôsledku aktívneho geologického podložia, vďaka ktorému sa na viacerých miestach objavuje láva a oheň.

Azerbajdžan má najvyšší počet bahenných sopiek na svete a bohaté náleziská ropy a zemného plynu. Krajina je zaujímavá aj svojimi klimatickými zónami. Vyskytujú sa tu polopúšte i veľhory. V 7. storočí bolo obyvateľstvo krajiny islamizované, v 18. storočí sa začal prejavovať vplyv cárskeho Ruska, o storočie neskôr bola krajina rozdelená medzi Irán a Rusko. Je to prvá islamská krajina, kde bola zákonom cirkev oddelená od štátu a ženy mali právo voliť od roku 1918. Stáročia tu spoločne v mieri žijú moslimovia, židia a kresťania, ženy nechodia zahalené.  

V posledných rokoch zažíva krajina nebývalý rozmach vo všetkých oblastiach hospodárstva i života ľudí, má jeden z najvyšších prírastkov HDP na svete. V hlavnom meste Baku sa nachádza historická zástavba, ale aj architektonické skvosty, ktoré by ste očakávali skôr niekde v Dubaji.

Zájazd do tejto nádhernej krajiny v termíne od 29.6.-8.7.2023 nájdete TU.

Uzbekistan je najľudnatejšou krajinou Strednej Ázie s rozlohou deväťkrát väčšou, ako je rozloha Slovenska. Na juhu sa do výšky vyše 4 000 m vypínajú vrcholy pohoria Ťanšan. Krajina má bohaté zásoby zemného plynu, približne 80% obyvateľstva žije v horských dolinách. Podstatnú časť krajiny zaberá púšť Kyzylkum a na druhej strane delta rieky Amudarja. Viaceré stavebné pamiatky sú pod ochranou UNESCO a pripomínajú obdobia rozmachu tohto regiónu aj z čias vlády Timura. Tieto pamiatky silne pripomínajú krásne stavby v Iráne a radia sa medzi najkrajšie v regióne.

Už v 4. storočí pred Kristom dobyl toto územie Alexander Veľký, v 8. storočí bolo obyvateľstvo islamizované, v 13. storočí si ho podmanili Mongoli a od 16. storočia bolo pod vplyvom cárskeho Ruska. Spomedzi stredoázijských krajín ide o najzaujímavejšiu a najviac navštevovanú krajinu.

Zájazd do tejto nádhernej krajiny v termíne od 18.8.-1.9.2023 nájdete TU.

Pripravil Peter Michalka

Nové zábery z filmu Slúžka: Zuzana Smatanová zverejnila videoklip k piesni Tajomstvo

0

Len pred pár dňami vstúpila do éteru slovenských rádií nová pieseň Zuzany Smatanovej. Tajomstvo vyprevádza na cestu do kín historickú drámu Slúžka režisérky Mariany Čengel Solčanskej. Čerstvý videoklip práve teraz prináša divákom a diváčkam aj doteraz nezverejnené zábery z filmu.

„S režisérkou filmu Marianou Čengel Solčanskou a jej štábom sme natáčali videoklip v Banskej Štiavnici, blízko známej kalvárie, kde vznikali aj samotné zábery do filmu,“ vysvetľuje Zuzana Smatanová výber lokácie. Nakrúcanie nebolo jednoduché, potrápil ju najmä kostým v kombinácii s počasím. „Mala som na sebe dobový kostým, ťažkú, asi päť kilovú sukňu so spodnicou a ľahký kabátik s kratšími rukávmi. Bola mi strašná zima, preto sme sa snažili točiť zábery čo najrýchlejšie. V klipe so mnou hrajú dve dievčatká, ktoré zosobňujú priateľstvo dvoch herečiek z filmu Slúžka.“ Jedným z dvojice dievčat predstavujúcich predobraz nevinnosti filmových postáv, je aj režisérkina dcéra.

So Zuzanou Smatanovou sme sa zoznámili pred dvanástimi rokmi, keď som ju poprosila o zloženie titulnej piesne k filmu Legenda o Lietajúcom Cypriánovi. Slúžka  je naša tretia spolupráca. Videoklip Tajomstvo strihal opäť Ondrej Azor, s ktorým sa osobne nepoznajú, napriek tomu, že strihal aj jej úplne prvý videoklip pred dvadsiatimi rokmi,“ prezradila režisérka.

Mariana Čengel Solčanská zvolila pre nakrúcanie videoklipu Banskú Štiavnicu, pretože práve v nej sa príbeh filmu začína. Ako naznačujú aj zábery použité vo videoklipe, pätnásťročná Anka zo stredoslovenského mesta odchádza  v turbulentnom období prvej svetovej vojny do Prahy, kde ju čaká práca slúžky vo vile vysokopostavenej rakúsko-uhorskej rodiny. Získa si tam spriaznené duše v radoch služobníctva, no nájde aj úhlavnú nepriateľku. Stane sa ňou jej rovesníčka Resi, svojhlavá dcéra panskej rodiny. Počiatočná nevraživosť medzi mladými ženami sa postupne premení na sympatie a silné puto pomôže obom hrdinkám prežiť aj príkoria v čase, kedy ženy nemali ešte ani volebné právo, nieto ešte právo na život podľa vlastného výberu.

Kostýmy do videoklipu poskytla RTVS, ktorá je koproducentom filmu. Výrazným prvkom sú šperky slovenskej dizajnérky Petry Tóth, ktorej patrí vďaka za ich zapožičanie. Banskoštiavnický Penzión na kopci poskytol štábu a účinkujúcim zázemie počas nakrúcania.

Drámu Slúžka pri jej uvedení do kín sprevádza hneď dvojica piesní. Okrem Smatanovej Tajomstva vznikla pred necelým rokom aj pieseň Verba, v ktorej spojili sily spevák Štefan Štec s hudobníkom Jurajom Líškom z projektu Fallgrapp. Diváci a diváčky môžu filmovú novinku Mariany Čengel Solčanskej hľadať v programoch svojich kín od 2. februára.

Producentmi Slúžky sú slovenská spoločnosť Bright Sight Pictures a česká spoločnosť CINEART TV Prague, koproducentom filmu je Česká televízia, Rozhlas a televízia Slovenska, Studio 727 a Trigon Production. Realizáciu filmu finančne podporil EURIMAGES, Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie a Pardubický kraj. Partnerom ekologickejšej výroby filmu je SodaStream.

Snímku do slovenských kín uvedie distribučná spoločnosť Continental film.

Zdroj: Continental film

Bahenný kúpeľ alebo zábal? Toto sa deje s vaším telom

0

O blahodárnych účinkoch morského bahna sme už písali v minulosti. Dnes nám špeciálne Monika Spolníková, obchodná riaditeľka Blackmud, prezradila viac o tejto prírodnej a liečivej kozmetike. Prečítajte si jej skúsenosti a dôvody, prečo sa o seba starať.

Mikročastice

Morské bahno obsahuje mikročastice, ktoré prenikajú do pokožky a vyvíjajú mierny tlak na tkanivá. Takto stimulujú obehové procesy v bunke a aktivujú krvný obeh. Výsledkom je odstraňovanie škodlivín a toxínov z tela. Oceníte, ak chcete detoxikovať alebo odstraňovať celulitídu a opuchy z tela.

Minerálne látky

Pokožka zároveň absorbuje z bahna minerálne látky (vo veľkej miere horčík). Vďaka tomu telo regeneruje, zlepšuje sa činnosť imunitného systému, ale aj kardiovaskulárneho systému a dýchacieho systému. Kým vy si “bahníte“ telo, nervový systém si “bahní“ v horčíku. A ako to spoznáte, že sa to skutočne deje? Zníži sa, prípadne úplne odstráni, pocit bolesti.

Pohyb a bolesti

Pohybový aparát tiež neobíde naprázdno. Ak už si tykáte s nejakou tou artrózou alebo osteochondrózou, bahno vám pomôže. A takisto všetkým tým, čo majú bolesti krížov, svalov, poranenia svalov, natrhnutia, vyvrtnutia a rôzne problémy z preťaženia svalov. Športovci (a nie len oni) by vedeli rozprávať…

Kožné ochorenia

Liečivé bahno má skvelé účinky pri kožných ochoreniach. Ekzém, psoriáza, plesne. Lieči všetko doradu. A o štiepení tukov, bielkovín a lipidov nemusíme vôbec hovoriť. Alebo viete čo? Predsa len vám povieme viac. Zrýchlenie metabolizmu je bonus, na ktorý aj samotná Monika zvykne pozabudnúť pri menovaní účinkov morského bahna. Ale telo nie, to nezabúda. Doprajte mu.

Na titulnej fotografii Monika Spolníková.