Autentické príbehy, nadčasové témy

Úvod Blog

Projekt s čarovnými miestami: Na začiatku startup, dnes úspešná značka

0

Prvé tri roky nemal ambície zarábať, išlo len o to, aby vybudoval „love brand“. Altruizmus v podobe projektu, ktorý spája príbehy a krásne miesta. Miesta s dušou, netradičné a so zárukou zážitkov. Pred pár rokmi si Petr Kotík povedal, že chce hľadať a spájať tieto miesta pod jednou „strechou“. Mnohí nechápali, čo z toho bude mať a prečo by to vôbec niekto robil bez toho, aby na tom hneď zarábal a zameriaval sa na zisk. Postupne sa k nemu pridali ľudia, ktorí tvoria tím odborníkov a nadšencov cestovania. Projekt prežil, narástol, teší sa obrovskej popularite a dnes sa mu darí. Amazing Places pomáha prevádzkam pozdvihnúť štandard služieb a potrieb zákazníka. Dnes má totiž súčasný zákazník vysoké požiadavky a je ochotný si za zážitok zaplatiť aj viac.

Ľudia túžia objavovať nové destinácie a nemusí ísť výlučne len o exotické miesta, luxusné dovolenky pri mori či niekde ďaleko za oceánom. Ukazuje sa, že práve domáce lokality skrývajú veľa nepoznaného a že postupne pribúda čoraz viac ubytovacích zariadení, ktoré sú niečím výnimočným.

V Česku sa projekt teší obrovskej popularite, najmä na sociálnych sieťach je mimoriadne úspešný. Na Slovensku si postupne nachádza tiež svojich fanúšikov. Pre porovnanie facebookovú stránku Amazing Places v ČR sleduje viac ako 250-tisíc ľudí, na Instagrame má podobné čísla (vyše 200-tisíc), slovenská verzia FB stránky prekonala 53-tisíc sledovateľov a rastie ďalej. A to je len malý odvar toho, že záujem ľudí o netradičné, zážitkové a čarovné miesta je čoraz väčší.

Poďme na začiatok, keď vôbec vznikol spomínaný projekt. Pred siedmimi rokmi prevádzkovateľ dvoch pražských hotelov Petr Kotík založil start-up. O tom, že by mal na tom zarábať, nerozmýšľal. V podstate sníval iba o tom, že sa z jeho projektu stane „love brand“ a nástroj, ktorý zmení pohľad na ubytovanie nielen v očiach hostí, ale i samotných majiteľov týchto zariadení. A v neposlednom rade to bude nástroj pre všetkých, ktorí si na jednej platforme môžu nájsť neobyčajné miesta, miesta s dušou, príbehom, dávkou netradičnosti, občas možno i zdravej drzosti, miesta, ktoré inde takto „pokope“ nenájdu – jednoducho ako z názvu vyplýva „amazing“ miesta.

A tak neboli to peniaze či zisk, čo ho posúvalo dopredu. Naopak, bola to myšlienka prinášať inšpirácie. S reakciami ľudí, ktorí nechápali, prečo by nemal projekte zarábať, sa stretával neustále. „Je priam neskutočné, čo sa nám za ten čas podarilo. Od začiatku si ideme svojou vlastnou cestou, a aj keď nám nikto veľmi neveril, ukazuje sa, že to bola správna voľba. Prvé tri roky sme nemali absolútne žiadne ašpirácie zarábať peniaze. Čo vyvolávalo nechápavé reakcie prakticky od všetkých vrátane našich priateľov a kolegov, ktorí sa na projekte podieľali. Typická otázka tej doby bola: Máte to krásne, ale nechápeme, na čom ten projekt zarába,“ vysvetľuje Petr Kotík, zakladateľ projektu Amazing Places. Dnes však vie, že to tak bolo správne.

Petr Kotík zrejme pred siedmimi rokmi ani netušil, čo jeho nápad prinesie jednotlivým miestam.

Na prvom mieste spokojnosť ľudí

Aby sa tejto myšlienke darilo viac ako pár týždňov či mesiacov a prežila toľko rokov, bolo treba dávku nielen odvahy, ale aj vytrvalosti. Prvoradým cieľom bolo uspokojiť partnerov projektov a teda hotely, penzióny a všetky ostatné ubytovacie zariadenia, ktoré sa zapojili. Rovnako dôležití však zostali aj ľudia, ktorí sledovali sociálne siete a webovú stránku. Bez ich záujmu by sa predsa nedalo pokračovať ďalej. A udržať stály záujem ľudí si vyžaduje aj obrovskú mieru kreativity. S postupom času si však uvedomili, že  čistý altruizmus nestačí a treba začať myslieť aj na finančnú stránku projektu. Projekt rástol a zvyšovala sa nielen ponuka miest, ale i náklady na prevádzku celého projektu.

Jednoducho povedané, bolo treba začať zarábať peniaze, ktoré by sa investovali do ďalšieho rozvoja firmy, nových služieb a inovácií a čo je veľmi dôležité, investovali by sa do kvalitných zamestnancov. „Každý rok je pre nás novým míľnikom s celým radom noviniek. Tou najdôležitejšou z posledného roku je rozhodne nový web s vlastným rezervačným systémom, ktorý má hlavne za cieľ ľuďom ponúknuť nielen výber toho najzaujímavejšieho miesta priamo pre nich, ale hlavne dostupnosť, ktorá nám dlho chýbala,“ hovorí ďalej Petr Kotík.

Prečo je projekt jedinečný?

Podľa Kotíka ide od samého začiatku najmä o dôveryhodnosť a autenticitu. A čím ju dosiahnuť? Jedine tým, že si každé miesto na vlastnej koži vyskúšate a teda sa presvedčíte, či je naozaj unikátne, jedinečné a také, aby si zaslúžilo patriť pod označenie Amazing Places. A preto musíte mať dostatok ľudí, aby ste zvládli manažovať veľký počet zariadení.

Ak má prevádzka záujem sa stať členom Amazing Places, musí sa pripraviť na „zážitkový a pocitový audit“ svojho zariadenia. Nestačí len záujem, parametre sú dôležité a tie dôkladne preverujú. „Je to kombinácia niekoľkých aspektov, ale ide predovšetkým o prístup majiteľa alebo prevádzkovateľa. Takéto čarovné miesto musí byť krásne, funkčné, prespať v ňom musí byť zážitok. Kladieme aj dôraz na to, kde sa nachádza. Každého nového partnera osobne navštevujeme, chceme miesto zažiť na vlastnej koži, pretože veríme, že iba tak o ňom dokážeme nielen písať, ale predovšetkým ho vedieť odporučiť,“ vysvetľuje Vašek Vítek, výkonný riaditeľ Amazing Places.

Ako to funguje v praxi? Navštíviť počas roka toľko prevádzok nie je jednoduché a aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať len ako zábava či výlet, je to náročné na čas a zároveň to so sebou prináša aj obrovskú zodpovednosť. Ide o serióznu prácu, ktorá však má príjemný benefit – ľudia sa na rozdiel od niektorých iných profesií do tej svojej práce neskutočne tešia.

Tím, ktorý každý rok vyberá aj víťazov medzi jednotlivými prevádzkami.

Pod drobnohľadom? Áno,prevádzky osobne preveria

Niekto z tímu sa na dané miesto osobne vyberie, aby všetko vyskúšal, ochutnal, aby sa hodiny rozprával s majiteľmi a nasal atmosféru. Práve tu atmosféru potom sprostredkúvajú svojim fanúšikom na sociálnych sieťach a na webe. „Naše tipy na čarovné miesta fungujú na princípe osobného odporúčania. Na druhej strane je to pre nás ohromný záväzok si túto dôveru nielen udržať, ale aj zaslúžiť. S tým súvisí aj to, že značka Amazing Places pre mnoho ľudí predstavuje love brand. Princíp výberových kolekcií, ako napr. Kam s deťmi, Plavky so sebou, Na samote pri lese alebo Celý deň v župane, ktoré nájdete na webe, prináša praktické rady a tipy, ale aj prvky nadsadenia a zábavy, čo nás rovnako vystihuje,“ približuje Kotík.

Takéto „testovanie“ a overovanie má aj pozitívny dopad na samotný sektor hotelierstva. Tým, že odborníci na zážitkové a čarovné miesta, dávajú aj spätnú väzbu a robia takýto výber, tak počas svojej existencie pomohli pozdvihnúť aj český štandard ubytovania. Súčasný zákazník je totiž už dnes oveľa náročnejší. Už mu nebude stačiť umakartová napodobenina vidieckeho nábytku, slabé raňajky alebo neochotný personál. Dnešný zákazník chápe, že za dobré služby a krásne miesta nemôžu byť v rovnakej cenovej kategórii, a tak si rád za nadštandard priplatí. Ale za to očakáva aj niečo navyše. „To, čo robí z ordinárneho extraordinérneho, je to malé „extra“ a bez neho dnes žiadny prevádzkovateľ ubytovania neuspeje,“ prízvukuje Amazing Places často svojim partnerom.

Prevádzky môžu odborne rásť a inšpirovať sa

Projekt však slúži aj na vzdelávanie a tým aj možné zlepšovanie služieb samotných prevádzok. Platforma totiž ponúka partnerom odborné semináre, diskusie a užitočné informácie v pravidelných newsletteroch. A preto už dlhodobo spolupracujú aj s mnohými známymi tvárami. Na sociálnych sieťach potom okrem členov tímu predstavujú čarovné miesta  ambasádori, osobnosti a influenceri a to prostredníctvom fotografií, videí, článkov a rôznych príspevkov, ktoré sa potom šíria medzi ostatných.

Pýtate sa, koľko tipov môžete nájsť na webe projektu? Môžete si vybrať z ponuky 350 čarovných miest od glampingových domčekov v korunách stromov, plávajúcich chatiek na vode, rozprávkových chalúp, cez rodinné penzióny a statky, až po luxusné hotely a rezorty.

Projekt však nehľadá krásne miesta len v Česku, vybral sa aj za hranice. „Už druhým rokom môžete nachádzať úžasné miesta na Slovensku, najnovšie i v Rakúsku, pretože tamojšie zariadenia dokážu ponúknuť ešte o stupeň lepšie zážitky a iné možnosti,“ tvrdí ďalej zakladateľ projektu. A aké sú plány do budúcna? “V budúcnosti sú v hre aj Nemecko a chceme sa tiež zamerať na poľský trh,“ uzatvára Petr Kotík.

Amazing tím a kopec driny

Aby projekt mohol ísť dopredu, je dôležitá tímová práca. A teda často až dlho do večera sa  v pražských kanceláriách Amazing Places ešte svieti. Pretože, čo sa môže zdať ako práca snov a báječné cestovanie po úžasných miestach, je v skutočnosti rehoľa a drina. Chcú totiž tvoriť niečo výnimočné, čo prináša ostatným unikátnu skúsenosť a čistú radosť zo zážitku. A sú to zážitky, ktoré nenahradí žiadna vec…nie nadarmo sa riadia v tíme heslom: „Darujte zážitky, nie veci!“

Projekt Amazing Places

Platforma AMAZING PLACES vyhľadáva v Česku, na Slovensku a v Rakúsku miesta a prevádzky s nezvyčajnou atmosférou v nádhernom prostredí, pričom kladie dôraz na kvalitu služieb. Osobitne sa drží tradícií, ale okrem toho je veľmi dôležitý aj celkový dizajn a kvalitné jedlo.

Pripravila Martina Baumann, zdroj fotografií: Amazing Places

Netradičné preteky na svahu a známi športovci

0

Športové podujatie Red Bull Zjazd na doraz prinesie kopec adrenalínu a rozprúdi zábavu v troch lyžiarskych strediskách na Slovensku – prvýkrát už v sobotu, 22. januára 2022 na Donovaloch. O týždeň na to sa uskutoční v Jasnej a túto mini sériu zakončí 5. februára Tatranská Lomnica. Účastníci, medzi ktorými bude aj kajakár Jakub Grigar či ďalší úspešní slovenskí reprezentanti, budú naraz vybiehať zo štartovej brány, snažiť sa čím skôr dostať k svojim lyžiam alebo snowboardu a prísť do cieľa, kde ich bude čakať dobrá nálada a hudobný set v podaní DJa EKG.

BOK PO BOKU S ÚSPEŠNÝMI ŠPORTOVCAMI

Akcia Red Bull Zjazd na Doraz sa na Slovensku konala v priebehu rokov 2012, 2013 a 2014 dvakrát v Tatranskej Lomnici a dvakrát v Jasnej. V zime 2022 bude mať toto podujatie hneď tri zastávky a okrem spomenutých dvoch overených zahája celú sériu vo veľkom štýle Donovaly.

Na štart sa chystá postaviť strieborný medailista z olympiády v Tokiu – Jakub Grigar, náš najlepší freestylový snowboardista – Samuel Jaroš, alebo 6-násobná majsterka sveta vo wakeskatingu – Zuzka Vráblová. Spolu s nimi sa na trať vydajú amatéri a nadšenci zimných športov – medzi ktorými budú aj populárni video makeri Matej „Selassie“ Slažanský či Miroslav Bača – a pokúsia sa zabojovať o to, kto príde do cieľa ako prvý. „Red Bull Zjazd na doraz beriem hlavne ako zábavu a teším sa, že si po dlhej dobe zapretekám v niečom, kde sa nemusím báť o to, či budem prvý alebo posledný, a bude to čisto o tom, aby som si to užil,“ komentoval Kubo.

zdroj: Red Bull Content Pool/Keni Rezia

VYHRÁVA RÝCHLOSŤ, ALE AJ ŠTÝL

Výhru získavajú najrýchlejší traja v cieli v každej zo štyroch kategórií – ženy lyže, muži lyže, ženy snowboard a muži snowboard. Okrem toho však porota ocení aj jednu špeciálnu kategóriu, ktorou je najlepší kostým. Víťaz tejto súťaže bude mať navyše zaručené, že zaboduje aj počas après-ski párty, ktorú okrem spomínaného DJa EKG rozprúdi aj Jozef Eľko a.k.a. Bongoman Elizz.

AKO SA PRIHLÁSIŤ?

Každý účastník pretekov sa musí zaregistrovať na webe redbull.sk/zjazdnadoraz alebo v deň ich konania priamo na mieste medzi 10. a 15. hodinou. Registrácia je záväzná a neprenosná, pričom registrovať sa môžu iba osoby staršie ako 16 rokov. Ten, kto je mladší ako 18 rokov, musí mať podpísaný súhlas o účasti od svojho zákonného zástupcu.

DÔLEŽITÉ: Podujatie sa riadi aktuálnymi hygienickými opatreniami vlády, takže maximálna kapacita je 100 účastníkov a za pravidiel režimu OP (očkovaní + prekonaní), čo sa v prípade nových nariadení môže meniť. Všetky info nájdete TU.

VŠETKY ZASTÁVKY

22. januára – Donovaly

29. januára 2022 – Jasná

5. februára 2022 – Tatranská Lomnica

Titulná fotografia, zdroj: Red Bull Content Pool/Lukyn Wagneter

Tradičná horská architektúra? Chalúpka Borové pod lesom

0

Poklad ukrytý na konci dediny. Srdcom chalúpky a zároveň i zdrojom príjemného sálavého tepla je tradičná kachľová pec – presne taká, akú kedysi mali naši starí rodičia. Bola obľúbeným miestom v dome, kuchyňu robila útulnejšiu a zohriať sa pri nej v zimných mesiacoch bol jednoduchý, ale pritom skvelý oddych po ťažkom dni na poli.

Chalupy, ktoré sú zasadené do krásnej prírody, sa tešia svojej popularite. A aj keď máme radi moderné technológie a nevieme si bez nich predstaviť súčasný život, tak raz za čas nám dobre padne nejaký ten únik z reality. Na Slovensku vyrastajú krásne zariadenia či už útulné dreveničky, chaty, chalúpky, zruby, ale aj rodinné penzióny a mnohé ďalšie prevádzky. Na druhej strane je príjemné sledovať, ako sa mnohé z nich snažia prispôsobiť lokálnej architektúre.

Krásne zariadená luxusná chata s nádherným výhľadom a moderným vybavením.

Dlhé večery priam volajú po tom, aby ste si zahrali partičku kariet, zohriali sa pri horúcom víne a rozhorúčenej peci, vychutnali si dobrú a najmä pomalú večeru. Cez pracovný týždeň je takáto idylka takmer nemožná, treba stihnúť domáce úlohy s deťmi, niečo nakúpiť, medzitým upratať a ešte sa aj venovať celej rodine. Toto obdobie by sme si však mali užiť – nezabúdať na to, aký dôležitý je relax, jednoducho spomaliť a rozjímať. Veď tie starosti môžu chvíľku aj počkať, ale zážitky…tie nepočkajú!

Dokonalý výhľad

„Na samote u lesa“…

Chalúpky ako vystrihnuté z rozprávky sú presne to pravé (nielen) počas zimnej sezóny. Vrátiť sa v čase, zaspomínať si na históriu a zažiť na vlastnej koži, ako sa bývalo v tradičných slovenských dreveniciach môžete v jednom z tých najmalebnejších kútov Slovenska.

A kde nájdete tento poklad? Chalúpka Borové na konci dedinky Malé Borové leží na rozhraní Liptova a Oravy v tesnej blízkosti Národného parku Západné Tatry-Roháče. Pohodlne ubytuje maximálne osem ľudí v štyroch izbách. Majiteľom záležalo na tom, aby vybudovali zdravé bývanie v zdravom prostredí so zachovaním tradičnej horskej architektúry. A môžeme len potvrdiť, že sa to podarilo! Výhradne prírodné materiály dodávajú chalúpke ten správny šmrnc. Základ tvorí zrubová konštrukcia z masívnych smrekových trámov, strecha je pokrytá dubovým šindľom a ako izolácia poslúžila ovčia vlna a konope. V zime vynikajúco poslúži veľká červená kachlová pec – tá je podľa majiteľov srdcom chalupy.

„Kvalitu vnútorného prostredia zdokonaľujú hlinené omietky, kaseinové farby a prírodné oleje, ktoré zabezpečujú ideálnu vlhkosť a ekologickú nezávadnosť.“

Veľmi príjemne pôsobia aj tri kúpeľne, vkusne zariadené a s čistým dizajnom. Všetko tu má svoje miesto, vkusne zvolené farby a materiály tak spolu vytvárajú ten správny celok. Vybrať si môžete aj to, či si doprajete rýchlu sprchu alebo dlhú a najmä príjemne horúcu vaňu. Je tu totiž oboje.

Všimli sme si

  • Základ tvorí tradičná zrubová konštrukcia z masívnych smrekových trámov.
  • Strechu pokrýva dubový šindeľ.
  • Ako izoláciu použili ovčiu vlnu a konope, ktorá umožňuje stavbe dýchať.
  • Vykurovanie objektu zabezpečuje tradičná kachľová pec, ktorá je srdcom chalupy a zdrojom príjemného sálavého tepla.

Kuchyňa, kde sa vám bude chcieť variť…s láskou

Priestranná a plne vybavená kuchyňa už len čaká, kedy sa stane centrom diania – a vďaka otvorenému priestoru môžete variť a stále byť v kontakte s ostatnými. Navyše ich pokojne zapojte do prípravy chutného obeda či večere a úlohy si spravodlivo podeľte. Jeden mieša, druhý čistí zeleninu, deti ochutnávajú napečené dobroty a na všetko dohliada hlava rodiny – tú si už domyslite…A aj keď si najskôr poviete, že ste na dovolenke a žiadny relax pri hrncoch sa vám nežiada – určite neodoláte. A urobíte dobre, takto ste si totiž pri varení určite ešte neoddýchli.

A nebojte sa, ak potrebujete na varenie svoj priestor. Stále ho môžete mať a deti či nedočkavý manžel, ktorý nazerá pod pokrievku a snaží sa zistiť, čo to tak rozvoniava, vám nebudú prekážať. Kuchyňa je vzdušná, rovnako ako celá dolná časť chalúpky a poskytujú toľko priestoru, koľko je treba. 

Rovnaký komfort nájdete však aj v komfortných izbách, ktoré na prvý pohľad vítajú hostí svojou čistotou a útulnosťou. Pohodlné postele zaručia, že sa na druhý deň zobudíte svieži a oddýchnutý. Už len keby vám niekto pripravil tie raňajky do postele. Čo poviete?

Na zážitky by vám nestačil ani týždeň

A čo sa tu dá robiť? Keď povieme všetko, nebude sa vám to chcieť veriť. Ale je to tak. Nemusíte nič a môžete všetko – každý podľa vlastného gusta. Plne vybavená chalúpka ponúka také útočisko, že nemusíte vyrážať nikam. Veľkorysá terasa volá po tom, aby ste tu strávili aspoň pár hodín a len tak si vychutnávali čerstvý vzduch, výhľady a absolútne ticho. A aj keď už je vonku chladno, ak budete mať šťastie a vykukne spoza oblakov aj slnko, tak chvíľku tu vydržíte – ten výhľad totiž stojí jednoznačne za to.

Ale ak sa ste neposedný typ, tak po raňajkách sa môžete vybrať na dlhé túry. Z postele vás už pravdepodobne skoro ráno vytiahne hneď niekoľko lákadiel – či už prírodné krásy, alebo turistické chodníčky. Ak nie ste práve v tej najlepšej fyzickej forme, určite sa vyberte na nenáročné prechádzky po okolí. 

Zasnežená rozprávka a okolie, ktoré láka na romantickú prechádzku

Turistika? Najskôr pohyb, potom oddych…

Veľmi obľúbenou trasou je Kvačianska dolina a jej náučný chodník. Takýto výlet vám bude trvať približne päť hodín a výhodou je, že čo sa týka náročnosti, tak sa sem môžu vybrať aj rodičia s malými deťmi či dôchodcovia. Trasu zvládne každý. V Kvačianskej doline si nenechajte ujsť dva vodné mlyny Horný mlyn – gejdošovský a Dolný mlyn – brunčiakovský. Oba sú súčasťou núčučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina. Stačí len sledovať turistické značky a dorazíte na správne miesto.

Ráztocká dolina je vetvou tej Kvačianskej – je síce kratšia, ale o to pôsobivejšia. Nájdete tu očarujúci vodopád v kamennej tiesňave. Padá z výšky približne osem metrov a v lete býva i dosť obrastený zeleňou. Keď sa sem vyberiete v zime, môžete ho vidieť v podobe ľadovej kaskády.

Zaujímavou zastávkou môže byť netradičná turistická rozhľadňa v dedinke Veľké Borové a budete odtiaľ vidieť Roháče, Chočské vrchy, Skorušinské vrchy a Oravskú pahorkatinu. Ruinu továrenskej haly železiarne z roku 1836 známu ako Františkova huta (domáci tomu hovoria jednoducho len Hámor) zas nájdete na kraji obce Podbiel. Určite si urobte fotografiu, toto miesto má v sebe svojské čaro.

Turistických a aj tých cyklistických trás je tu množstvo, ťažko ich snáď  porátať. Ak chcete stráviť deň aktívne, vyberte sa napríklad  na Sivý vrch, Bielsku skalu, choďte do Prosieckej doliny. Príjemná atmosféra Čerenovej skaly, ale aj skalnatého vrchu Pravnáč a, samozrejme, Brestová, vás tiež očarí.

Tento región ponúka veľa možností aj v rámci histórie a pamiatok  – sakrálna pamiatka Tajomný kostol na Orave,  pôvodná ľudová architektúra Bobrova raľa, Bresovská jaskyňa, Gotický drevený kostol v Tvrdošíne, ale i Stredovekú Dedinu Sokoliarov v Oravskom Podzámku. A takto by sme mohli pokračovať ďalej.

V zime svahy, v lete voda

V lete je tu možnosti na pohybové aktivity skutočne neúrekom, môžete si tu napríklad vybehnúť na kone. Ak milujete adrenalín, tak sa pripravte na atrakcie – vyskúšajte, aký je to pocit, ak by ste sa rozhodli skočiť z lietdla, v skutočnosti to však nemusíte. Stačí vám vyskúšať voľný pád v Hurricane Factory.  Môžete si zalietať na motorovom rogale nad Oravou. A čo tak trosku adrenalínu na Liptovskej Mare? MaraFUN, Katamarány plné zážitkov, vyhliadková plavba Loďou Mária a mnohé iné.

No a v zime máte na výber z niekoľkých lyžiarskych stredísk – Roháče, Nižná, Zuberec, Racibor? Stačí si len vybrať.

Pripravila Martina Baumann

Zdroj fotografií: Amazing Places

POZRITE SI AJ ZVYŠNÉ FOTOGRAFIE:

Pošta vydá známky k zimným olympijským a paralympijským hrám v Pekingu

0

Slovenská pošta vydá v stredu 19. januára 2022 poštovú známku „XXIV. zimné olympijské hry v Pekingu“ s nominálnou hodnotou 0,75 €.

Poštová známka rozmerov 44,1 × 26,5 mm, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 20 známkami. Známka vychádza na tlačovom liste spolu s poštovou známkou č. 758. Známku vytlačila  technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Motívom poštovej známky sú monoboby, ktoré budú na ZOH v Pekingu zaradené ako nová športová olympijská disciplína.

Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 19. 1. 2022 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače na FDC obálku je hokejistka. Na FDC pečiatke je zobrazená športová disciplína – slalom. FDC vytlačila technikou oceľorytiny spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je akad. mal. Marián Komáček. Autorom rytiny prítlače na FDC je František Horniak.

Medzinárodný olympijský výbor oznámil 7. júla 2014 mená troch kandidátskych miest na usporiadanie XXIV. zimných olympijských hier 2022: Almaty (Kazachstan), Oslo (Nórsko) a Peking (Čína). V priebehu kandidátskeho procesu odstúpilo po verejnej diskusii v krajine Oslo. Na 128. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru 31. júla 2015 v Kuala Lumpure právo na usporiadanie zimných olympijských hier získal Peking, keď o štyri hlasy zdolal kazašské Almaty. Peking bude prvé mesto v histórii, ktoré hostilo obe verzie hier. Hry XXIX. olympiády sa tu konali v roku 2008, zimné olympijské hry sa uskutočnia od 4. do 20. februára 2022, v čase osláv čínskeho nového roka, ktorý bude rokom tigra. Organizátori vstupujú do prípravy hier s hlavnou myšlienkou vytvoriť „radostné stretnutie na čistom ľade a snehu“ s cieľom vzbudiť v krajine záujem o zimné športy.

Aj keď mesto vybudovalo rad nových športovísk, využije zároveň existujúce objekty postavené pre hry v roku 2008. Otvárací aj záverečný ceremoniál sa bude konať na Národnom štadióne v Pekingu, známom pod názvom „Vtáčie hniezdo“. V Pekingu sa uskutočnia súťaže v halových športoch (curling, ľadový hokej, korčuľovanie) a v súťažiach Big Air.

V Jan-čching, v meste 80 km vzdialenom od hlavného mesta, sa predstavia alpskí lyžiari, akrobatickí lyžiari, bobisti, sánkari, snoubordisti  a skeletonisti, biatlonisti, bežci na lyžiach, skokani na lyžiach a severskí kombinátori v známom zimnom stredisku Čang Ťia-kchou. Celkový počet medailových súťaží v siedmych športoch a pätnástich športových disciplínach je 109. Na zvýšenie rodovej rovnosti hier sa základnou súčasťou olympijského programu stali zmiešané podujatia. V  Pekingu ich bude celkove deväť, z toho štyri nové, medzi nimi aj ženské monoboby, čím sa tieto hry stanú rodovo najvyváženejšími zimnými olympijskými hrami v doterajšej histórii.

PhDr. Zdenka Letenayová

Slovenská pošta vydá v stredu 19. januára 2022 poštovú známku „XIII. zimné paralympijské hry v Pekingu“ s nominálnou hodnotou 0,75 €.

Poštová známka rozmerov 44,1 × 26,5 mm, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 20 známkami. Známka vychádza spolu na tlačovom liste s poštovou známkou č. 757. Známku vytlačila  technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Motívom poštovej známky je paralympijský hokejista. Spoločným motívom oboch známok je hlava tigra.

Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 19. 1. 2022 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC obálky sú ruky paralympijských lyžiarok držiacich ocenenie. Motívom FDC pečiatky je kresba curlingového športovca. FDC vytlačila technikou oceľorytiny spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je akad. mal. Igor Piačka. Autorom rytiny FDC je akad. mal. Rudolf Cigánik.

V roku 2022 sa športovci stretnú v Pekingu na hrách, ktoré sa budú po prvýkrát uvádzať pod spojeným názvom „Olympijské a paralympijské hry Peking 2022“. V týchto intenciách uzreli svetlo sveta aj známky olympionikov a paralympionikov. Po prvýkrát v histórii došlo k spojeniu dvoch emisií poštových známok do jedného celku prostredníctvom motívu roku tigra podľa čínskeho kalendára. Práve počas neho sa spomínané podujatie uskutoční. Spojenie dvoch emisií poštových známok je ďalším pokračovaním zintenzívňujúcej sa spolupráce a vzájomného približovania medzi SPV a SOŠV. 

V Pekingu budú zimní paralympionici súťažiť už po trinástykrát. V dňoch 4. – 13. marca sa predstaví 736 športovcov v 6 športoch (paraalpské lyžovanie, paraseverské lyžovanie – beh na lyžiach a biatlon, parasnoubord, curling na vozíku a parahokej) a v 82 medailových disciplínach. Slovenskí športovci budú v Pekingu obhajovať 11 medailí, z toho 6 zlatých, ktoré vybojovali na predošlých hrách v Pjongčangu 2018. Všetky získali paraalpskí lyžiari a v tomto športe dokonca Slovensko zvíťazilo aj v celkovej bilancii krajín. Zrakovo znevýhodnená Henrieta Farkašová sa so štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou stala ako prvá športovkyňa zo Slovenska najúspešnejšou účastníčkou hier!

Aj v Pekingu sa medailové nádeje Slovenska budú upierať hlavne k paraalpským lyžiarom. Po tretíkrát za sebou budú na ZPH štartovať curleri na vozíku a prvýkrát v histórii sa predstavia parahokejisti, ktorí si právo účasti vybojovali v kvalifikačnom turnaji. Práve postava parahokejistu dominuje na poštovej známke venovanej paralympionikom. Slovensko bude mať po prvýkrát na ZPH zastúpenie v dvoch kolektívnych športoch.

Od roku 1994 vybojovali slovenskí paralympionici pod samostatnou slovenskou vlajkou na doterajších 14 PH a ZPH spolu 125 medailí, z toho 39 zlatých, 42 strieborných a 44 bronzových. Veríme, že aj v Pekingu sa im podarí rozšíriť túto úctyhodnú zbierku.

Ing. Roman Végh

Danube Music Day: Legendárna skupina Arrested Development v MMC

0

Hip hop s názorom a s vynikajúcim hudobným sprievodom. Do MMC zavíta jedna z najoceňovanejších hiphopových skupín, víťaz Grammy, Arrested Development. V Bratislave 14. mája 2022 predstavia svoje dva najnovšie albumy aj známe hity, ktorými vytvárali pozitívny obraz o afroamerickej kultúre. Koncert je súčasťou novej koncertnej série Danube Music Day.

Americká hiphopová group Arrested Development vznikla v roku 1988. Od zvyšku scény sa už od začiatku líšila. Jej dvaja zakladatelia – MC Speech a turntbalista Headliner – sa stretli na umeleckom inštitúte v Atlante, kde študovali a popritom organizovali rôzne rečnícke podujatia. Okolo nich sa vytvorila komunita, ktorá odmietala vplyv gangsta rapu na život mladých ľudí. Namiesto kultúry konzumu, míňania peňazí, drog a násilia, dávala do popredia vzdelanie a hodnoty, ktoré mali zabezpečiť mladým ľuďom slušný život. Z toho vyplynul aj ich názov Arrested Development, ktorý mal odkazovať na to, že hiphop a rap nie sú iba doménou nebezpečných ulíc. Ich názory formoval spirituálny vodca, aktivista a dlhoročný člen tohto kolektívu, Baba Oje. Hlas afroamerickej kultúry sa šíril éterom potom, čo vydali debut 3 Years, 5 Months and 2 Days in the Life Of…, z ktorého predali štyri milióny nosičov. Získali zaň množstvo ocenení, ako prví hiphopoví umelci Grammy v kategórii Best New Artists. Nachádzajú sa na ňom dodnes obľúbené hity ako Mr. Wendal a Tennessee. Ten bol nominovaný na „Best rap single“ a bol zaradený do The Rock and Roll Hall of Fame’s 500 Songs that Shaped Rock and Roll list.

Sláva ich nezomlela, kontakty a získané peniaze investovali nielen do svojho rozvoja, ale vrátili ich naspäť komunite, ako aj zmysluplným projektom. Z tohto obdobia sa ráta aj spolupráca s režisérom Spikom Lee na filme Malcom X, do ktorého prispeli skladbou Revolution. Prvá éra kapely trvala od roku 1988 do 1996, kedy sa uzavrela albumom Zingalamaduni. Potom si dali na istý čas prestávku a členovia kapely sa venovali svojim sólovým projektom alebo rodine. Návrat prišiel v roku 2000 s nahrávkou Heroes of the Harvest.  Arrested Development sú rešpektovanou koncertnou kapelou, ktorá vypredáva kluby a  sály po celom svete. Prichádzajú s pozitívnym vibom a myšlienkami, pričom búrajú stereotypy a klišé o hiphopovej kultúre. Najmä v posledných rokoch sú usilovní aj v štúdiovej práci. V rokoch 2020 a 2021 vydali albumy Don’t Fight Your Demons a For the FKN Lov. Opätovne tým pripomenuli, že Atlanta, z ktorej pochádzajú, má v hiphope pevné miesto podobne ako New York, Detroit, Chicago či Kalifornia.

Koncert Arrested Development sa uskutoční pod značkou Danube Music Day, ktorá chce prinášať na Slovensko prelomových a priekopníckych interpretov, ktorí výrazným spôsobom  formovali hudobnú scénu (v oblasti zvuku, formy aj estetického vnímania), no napriek tomu u nás ešte nikdy nevystúpili, alebo len veľmi sporadicky.