Autentické príbehy, nadčasové témy

Úvod Blog

Ako v deťoch udržiavať vnútornú motiváciu k učeniu? Máme pre vás šesť tipov

0

Pamätáte si, ako ste sa cítili večer pred tým, než ste mali ísť po prvýkrát do školy? Obrovský krok do neznáma a životná zmena dokáže namiešať koktejl strachu, nervozity, vzrušenia aj radosti. Aj keď sú deti na začiatku školskej dochádzky natešené, často sa stáva, že ich nadšenie časom opadne. Vôľa a motivácia dozvedať sa nové informácie, učiť sa ich a mať dobré známky u väčšiny z nich nevydržia do nekonečna.

Učenie sa je prirodzenou činnosťou pre každé dieťa už od narodenia. Osvojovanie si nových schopností sa dieťa túži naučiť samé od seba. Od rodičov potrebuje len pomocnú ruku. A o tom to je aj v školskom veku, kedy je dieťa potrebné podporovať, snažiť sa mu porozumieť a citlivo a empaticky ho viesť k vlastnému cieľu.

Nebojte sa spolu hovoriť

Ak máte pocit, že sa s dieťaťom pri učení trápite, pretože sa nedokáže sústrediť na to, čo mu hovoríte a pri každej zmienke o škole sa tvári otrávene, porozprávajte sa s ním. Vždy mu povedzte ciele, prečo sa má konkrétne učivo učiť, na čo mu bude dobré a kde ho využije. Dajte dieťaťu jasne najavo, že vás zaujíma, čo ho trápi, čo ho nebaví alebo prečo ho škola neteší. Buďte pre neho osobou, ktorej sa nemusí báť čokoľvek povedať. Aj keby to nemalo byť pre vaše uši príjemné. Keď si medzi sebou vybudujete dôveru, budete potom ľahšie riešiť najrôznejšie situácie, do ktorých sa dostane.

Výhodné možnosti voľby

Jedným z dôležitých tipov je dopriať dieťaťu možnosť voľby. Udržujte v ňom pocit, že si svoje záležitosti a povinnosti riadi samé, pre istotu ale buďte vždy po ruke. Dieťa sa tak naučí zodpovednosti a súčasne mu bude rásť sebavedomie. Zásadné je nepôsobiť ako najvyšší kontrolór a nešalieť kvôli maličkostiam. Majte nadhľad. Ak sa niečo nepodarí podľa vašich predstáv, spoločne si sadnite a vymyslite nápravu. Školská dochádzka častokrát učí novým schopnostiam aj rodičov, pretože sa musia nad svojimi reakciami zamýšľať omnoho viac než kedykoľvek predtým.

S odmenami opatrne

Držte sa toho, čo povedal Jan Amos Komenský už pred mnohými rokmi. Škola hrou totiž funguje. Pre malé dieťa nie je nič horšie než stereotyp. Ten potom dokáže veľmi rýchlo ubiť všetko nadšenie pre učenie. Keď sa budete učiť matematiku, skúste potomkovi zahrať na sladkú strunku. Vďaka cukríkom Haribo Primavera totiž budete môcť príklady vytvárať zo sladkých jahôdok, na ktorých si spoločne pochutíte. Na odmeňovanie za dobré výsledky v škole ale pozor. Kvôli chemickým reakciám v mozgu sa na nich totiž dieťa môže stať závislé a úlohy nebude plniť z vlastného presvedčenia a s radosťou, ale práve kvôli odmene. Naviac ho potom môže stresovať pocit, že keď sa mu niečo nepodarí, namiesto odmeny príde trest.

Voľte správne slová

Snažte sa zdržať toxických viet typu: Pokým bývaš pod mojou strechou, budeš sa učiť až sa z teba bude dymiť. Týmito hláškami v dieťati akurát vnútornú motiváciu k učeniu zadusíte a prebudíte v ňom vzdor alebo dokonca strach. Veľa detí sa bojí, že zlými výsledkami sklamú rodičov alebo učiteľov. Buďte pre svoje deti oporou, nie drábom, ktorý im neustále dýcha na chrbát s novými a novými úlohami a kritikami.

Kontraproduktívne môže byť aj porovnávanie. Rodičia majú často tendenciu pýtať sa na výsledky spolužiakov a potom s nimi dieťa porovnávať. Každé dieťa je iné, a tým pádom nemôžu všetci vynikať v rovnakých disciplínach. Snažte sa tiež vyvarovať nátlaku a trestom. Tie nie sú z dlhodobého hľadiska dobrým riešením, najmä keď chcete v dieťati vnútornú motiváciu udržať čo najdlhšie.

20 minút maximálne

Zamyslite sa aj nad tým, koľko času budete učeniu venovať. Deti na prvom stupni základnej školy neudržia pozornosť príliš dlho – maximálne 20 minút. Preto je zbytočné nútiť potomka sedieť za stolom niekoľko hodín. Rozdeľte si učenie do kratších časových úsekov a striedajte predmety. Zaujímajte sa aj o to, akým predmetom by chcel váš potomok začať, ktorý predmet ho baví viac a ktorý menej. Nechajte vaše spoločné učenie v jeho réžii. Sami si tak urobíte obraz o tom, čo v škole vaše dieťa teší.

Ideálne pracovné miesto

Pracovný stôl a miesto na učenie v izbičke je veľmi kľúčové. Výhodou je, keď malého školáka nebude na jeho mieste nič rozptyľovať. Odneste teda všetku elektroniku, ktorú môžete. Hranie videohier, chatovanie so spolužiakmi alebo počúvanie hudby je pri učení veľmi kontraproduktívne. Obmedzte preto akékoľvek pokušenie. Dajte si ale záležať na tom, aby dieťa pochopilo, že nejde o trest, ale o spôsob, ako mu pomôcť sústrediť sa.

Nie všetky deti sa ale rady učia osamote vo vlastnej izbe, kde necítia prítomnosť niekoho ďalšieho. Niekomu je skrátka lepšie, keď sú nablízku ostatní členovia rodiny. Malý školák je vďaka tomu pokojnejší a dokáže sa lepšie zamerať na konkrétnu činnosť. Zistite, čo na vaše dieťa funguje najlepšie.

Titulná fotografia ilustračná, zdroj: Shutterstock

Október v Bratislave v znamení animovaného filmu

0

Už viac ako 30 rokov každú druhú jeseň ožíva Bratislava animovaným filmom. V dňoch 3. – 9. októbra 2022 sa uskutoční 16. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava (BAB).

Najstarší festival svojho druhu na Slovensku

Ide o najstarší festival svojho druhu na Slovensku. Informuje o tom ministerstvo kultúry na svojom stránke. Z malého festivalu sa postupne stala významná celosvetová súťažná prehliadka animovaného filmu. Poslaním festivalu je prezentovať kvalitnú animovanú tvorbu. Zároveň chce aj svojich divákov vzdelávať a umožniť im nahliadnuť za oponu, teda ako sa tvorí a vzniká animovaný film.

Od svojho vzniku festival úzko spolupracuje s organizáciou UNICEF a od roku 2018 je súčasťou organizácie ECFA (Európskej asociácie filmov pre deti). Hlavným organizátorom podujatia je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti s podporou Ministerstva kultúry SR. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová a primátor Hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo.

Aktuálny ročník BAB bude prebiehať hybridnou formou. Ako, to už hovorí programový riaditeľ festivalu Tomáš Danay: „Po pandemickom ročníku v roku 2020, keď sme boli odkázaní iba na online vysielanie, sa konečne naši diváci budú môcť posadiť do pohodlných kresiel kinosál a užiť si naše animáky na veľkom plátne. Aj pandémia však priniesla isté pozitíva a my sme zistili, že vďaka online vysielaniu môžeme poskytnúť možnosť vidieť naše animované filmy komukoľvek na Slovensku. Preto sme sa rozhodli, že tento rok sa festival uskutoční naživo – v kinách, ale zároveň aj online a na obrazovkách RTVS.“ Dejiskom festivalu v Bratislave bude BIBIANA, Galéria UMELKA, kino Mladosť a Vysoká škola múzických umení. Pre divákov sú pripravené vybrané pásma aj vo viacerých partnerských mestách – Trnave, Hlohovci, Piešťanoch, Nitre, Martine, Banskej Bystrici, Poprade, Prešove a Košiciach.

Viac ako 1700 filmov z 97 krajín sveta

Na tohtoročný festival sa prihlásilo viac ako 1700 filmov z 97 krajín sveta. Výkonný výbor festivalu udelí Cenu Prix Klingsor za celoživotnú tvorbu zameranú na deti a Čestnú medailu Albína Brunovského za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu. Medzinárodná porota zložená z odborníkov z oblasti animovanej tvorby udelí: Cenu Viktora Kubala za najlepší krátky animovaný film, Cenu UNICEF za film s posolstvom OSN a Cenu Sv. Vojtecha pre režiséra animovaného filmu z krajín V4. Udelí aj samostatnú Cenu ECFA režisérovi animovaného filmu za najlepší európsky krátky film, ktorý bude zaradený do konečného hlasovania ECFA za Najlepší európsky film roka pre deti. Cena Literárneho fondu bude udelená najlepšiemu slovenskému tvorcovi. Detská porota udelí Cenu detského diváka za najlepší film. Novinkou aktuálneho ročníka je Cena Junior pre detského tvorcu animovaného filmu, ktorú udelí partner festivalu 365.bank.

Festivalové ceny budú udelené na záverečnom ceremoniáli 7. októbra

Festivalový týždeň ponúkne mimoriadne bohatý program. Súťažné a nesúťažné pásma, to najlepšie z medzinárodného festivalu animovaných filmov z Annecy, kolekciu japonských animovaných filmov každý večer obohatí premietanie celovečerných animovaných filmov. Diváci si budú môcť pozrieť filmy ako Myši idú do neba, anime Kráska a zviera, Kde je Anna Franková, Kvík pre najmenších divákov, Mnoho severov pre fanúšikov umeleckého animovaného filmu či slovenskú premiéru Websterovci vo filme.

BIBIANA pripravila aj atraktívne výstavy venované animovanej tvorbe. Výstava ANIMANIMALS je inšpirovaná rovnomenným nemeckým seriálom režisérky Julie Ocker. Výstava TRESKY PLESKY je venovaná slovenskému animovanému večerníčku Veroniky Zúbek Kocourkovej. Milovníkov počítačových hier určite poteší výstava CREAKS z dielne herného štúdia Amanita Design.

V Galérii Umelka budú ďalšie zaujímavé výstavy venované víťaznému filmu z minulého ročníka BAB – Šarkan od Martina Smatanu a jeho originálnym ilustráciám z knižky Rok dobrých správ. Na pôde Vysokej školy múzických umení je pripravená séria prednášok pod názvom Industry Forum powered by 365.bank pre študentov animovanej tvorby, ale aj pre verejnosť s významnými tvorcami animovaného filmu, ktorú prináša 365.bank. Prednášať bude napríklad legendárny japonský režisér Koji Yamamura, maďarský režisér Géza M. Tóth, nominovaný na Oskara, Julia Ocker, režisérka úspešného animovaného seriálu ANIMANIMALS, holandský režisér Hisko Hulsing. Súčasťou festivalu sú tradične aj tvorivé dielne animovaného filmu pre deti, ktoré budú viesť známi zahraniční lektori z filmového štúdia AAA z Annecy, z Media Education Centre zo Srbska či z festivalu Animánie z Plzne.

BAB prináša na plátna slovenských kín, televíznych obrazoviek a do online priestoru to najlepšie zo sveta animácie. Filmy, ktoré sa počas festivalu premietajú, sú vyberané veľmi precízne a citlivo. Súťažné i nesúťažné pásma sú zostavované v spolupráci s odborníkmi, ktorí zohľadňujú výtvarnosť, tematiku, ale najmä výpovednú hodnotu filmových diel. „Dnešné médiá a hlavne internet je zaplavený množstvom nekvalitného, niekedy priam nebezpečného obsahu pre deti. Jedným z cieľov nášho festivalu je ukázať rodičom aj deťom, že existujú aj kvalitné alternatívy,“ dodáva Tomáš Danay. Aj v tejto oblasti chce BIBIANA v zmysle svojho poslania inšpirovať, kultivovať, podnietiť deti a mládež rozmýšľať, vedieť si vybrať, samozrejme aj vzdelávať a podporovať mladých tvorcov…

Hlavným mediálnym partnerom podujatia je Rozhlas a televízia Slovenska. Autorkou vizuálu 16. ročníka BAB je Kris Saganová. Ambasádorkou podujatia je Dominika Kavaschová. Vstup na premietanie všetkých filmov je voľný.

Zdroj: festival BAB

Októbrové novinky: Toto sú tie pravé HOME SMART tipy pre vašu domácnosť

0

Aby sme si zlepšili kvalitu života v našich domácnostiach, môžeme si pomôcť rôznymi SMART „vychytávkami“. Mnohé firmy ponúkajú šikovné riešenia, ktoré sú technologicky tak vyspelé, že výrazne pomáhajú zlepšovať fungovanie v domácnosti. Dnes vám predstavíme niekoľko SMART tipov pre inteligentnú domácnosť od IKEA.

IKEA Home Smart dostane nové centrum – hub DIRIGERA, ktorý je pripravený na štandard Matter. Spolu s ním vyjde aj nová aplikácia IKEA Home smart .

Rodina čističiek vzduchu sa rozrastá o malý a cenovo dostupný model UPPÅTVIND. Policový reproduktor SYMFONISK zas môžete doplniť poličkou so zabudovanou bezdrôtovou nabíjačkou.

Srdce inteligentnej domácnosti

Nový hub DIRIGERA umožní pripojiť viac typov výrobkov aj väčší počet zariadení než pôvodná prenosová brána TRÅDFRI. Umožní tiež používanie novej a používateľsky prívetivejšej aplikácie IKEA Home smart. Zjednoduší postup pri pripájaní nových inteligentných výrobkov do inteligentnej domácnosti.

DIRIGERA bude podporovať Matter – jednotný štandard pripojenia používaný v inteligentných domácnostiach, na vývoji ktorého sa podieľa aj IKEA. Matter je založený na IP protokole a vytvára spoľahlivé a bezpečné ekosystémy internetu vec (IoT). Technológia Matter je vyvinutá tak, aby podporovala množstvo rôznych typov výrobkov a spôsobov ich využitia. Zaisťuje spoľahlivosť, bezpečnosť a kompatibilitu.

Inteligentné výrobky IKEA kúpené v minulosti sa dajú pripojiť aj k novému hubu DIRIGERA, s ktorým budú fungovať rovnako dobre. V prvej polovici roka 2023 plánuje IKEA spustiť funkciu prístupu mimo domova. Ak chcete používať hlasového asistenta, k službe Amazon Alexa, Apple Home alebo Google Home sa môžete pripojiť prostredníctvom integrácií v aplikácii IKEA Home smart. DIRIGERA hub bude k dispozícii koncom novembra 2022.

Čistý vzduch v malom

UPPÅTVIND je malá a flexibilná čistička vzduchu. Jej filter pevných častíc je optimalizovaný tak, aby odfiltroval približne 99,5 % menších častíc vo vzduchu, ako sú častice PM2,5, prach či peľ. Rukoväť vám zjednoduší premiestňovanie čističky vzduchu medzi rôznymi miestnosťami vo vašej domácnosti a na miesto, kde ju treba najviac. Položte ju na policu alebo postavte na stôl – čistička vzduchu sa dá ľahko a diskrétne umiestniť rôznymi spôsobmi kdekoľvek vo vašej domácnosti. Optimalizovaná je na miestnosti s veľkosťou 7 m2, kde sa vzduch cez čističku vzduchu prefiltruje 5-krát za hodinu.

Čistička vzduchu má 3 rýchlosti ventilátora, takže ju môžete prispôsobiť potrebám vašej domácnosti a ovplyvniť tiež hladinu hluku. Praktický organizér na káble vám umožní ľahko zasunúť kábel do jedného rohu čističky vzduchu, aby ste ho skryli a predišli frustrujúcej spleti káblov. Kontrolka sa rozsvieti, keď treba filter pevných častíc skontrolovať a prípadne vymeniť. Odporúčame ho meniť najneskôr po 6 mesiacoch. Náhradný filter pevných častíc je v predaji za cenu 4,99 €.

Polička a nabíjačka v jednom

Dobrá hudba, praktický úložný priestor a vstavaná bezdrôtová nabíjačka. Upevnite policový reproduktor SYMFONISK pomocou tejto konzoly, aby ste mali v spálni alebo obývacej izbe všetko potrebné na pohodlný každodenný život. Získate technológiu, ktorá bude hladko splývať so zbytkom zariadenia vášho interiéru.

Vyberte si čiernu alebo bielu podľa toho, čo sa k vám a do vášho interiéru najviac hodí. Má tiež USB port, kde môžete svoje zariadenia rýchlo nabiť pomocou kábla. S certifikátom Qi a kompatibilná so všetkými inteligentnými telefónmi a zariadeniami s certifikátom Qi. Max. nosnosť je 3 kg.

Zdroj: IKEA

Tým, kde a ako pracujeme, vieme planéte ublížiť aj pomôcť

0
  • Naša spoločnosť sa mení a otázka klimatickej krízy preniká do všetkých sfér nášho života, aj tej pracovnej. Odborníci sa zhodujú, že sú to technológie, ktoré môžu pomôcť zmierniť nepriaznivé dopady na životné prostredie
  • Budúcnosť práce je v generáciách, z ktorých drvivé percento preferuje prácu vo firmách kladúcich dôraz na životné prostredie. Čoraz častejšie sa využíva aj umelá inteligencia
  • O tom, ako môžeme svojou prácou znížiť množstvo odpadu či to, aké technológie nám na tejto ceste môžu pomôcť, budú diskutovať domáci aj zahraniční hostia na podujatí FTRNW 2022 – Tech For Good pod taktovkou coworkingu HubHub

Naše hospodárenie a fungovanie za posledné stáročia vystavili planétu extrémnej záťaži. Pohodlnosť nás doviedla k nakopeným skládkam, lesom bez stromov, oceánom plných plastov či ovzdušiu, ktorým sa doslova hmýri CO2. „Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, vo veľkej miere sme k tomuto stavu prispeli aj spôsobom našej práce. Dnes je preto, viac ako kedykoľvek predtým, dôležité diskutovať o tom, ako by sme mali technológie využívať v prospech planéty. Napokon, presne týmto témam sa budeme venovať aj na našom podujatí FTRNW,“vysvetľuje Filip Valušiak, Head of HubHub and Flexi Office Solution. Podujatie FTRNW s príznačným názvom TECH FOR GOOD pod hlavičkou inovatívnych coworkingových priestorov HubHub, sa bude konať už 13. októbra v eventových priestoroch spoločnosti v Bratislave.

Energetická, klimatická a ekonomická kríza. Aj takto by sme mohli opísať aktuálne dianie na Slovensku, ale aj vo svete. Dopady pritom cítime vo všetkých sférach, vrátane sveta práce a kancelárií. Ako vieme vplyv krízy minimalizovať, pomôcť pri ochrane planéty a ušetriť pritom aj nemalý balík peňazí? Dokážu aj kancelárie, v ktorých pracujeme, prispieť na našej ceste k nulovým emisiám a pomôcť pri prechode na obehové hospodárstvo? A čo je dôležité, aký to môže mať dopad na tzv. „well-being“? Podľa odborníkov môžu byť povestnou „barličkou“ práve technológie a s nimi spojené environmentálne otázky.

ČÍSLA HOVORIA JASNOU REČOU, MLADŠIA GENERÁCIA DBÁ NA UDRŽATEĽNOSŤ ČORAZ VIAC

Dáta HB Reavis, materskej spoločnosti HubHub, ktorá je medzinárodným poskytovateľom pracovných priestorov a pod jej hlavičkou vzniklo viacero inovatívnych kancelárskych priestorov (okrem coworking-u HubHub napríklad aj kancelárie Qubes), hovoria jasnou rečou. Podľa nich budú pracovné prostredie budúcnosti definovať práve technológie, sociálne a demografické aspekty či aktuálne dianie. Pre 55 %  mladej pracujúcej generácie je najväčšou prioritou práve udržanie fyzického a duševného zdravia na pracovisku. Zároveň 90 % mileniánov je ochotných si priplatiť za ekologické produkty či služby. Rovnaké percento vyhľadáva prácu vo firme, ktorá využíva vo svojich stratégiách princípy ESG agendy. Potrebu technológií podporuje, že 37 % firiem už začalo využívať umelú inteligenciu, čo je za posledné štyri 4 roky nárast o 270 %.

„Deň čo deň sa čoraz viac ukazuje, že zamestnanci preferujú firmy s udržateľnou filozofiou. Zároveň,  udržateľné budovy so zelenými certifikáciami sú v hľadáčiku čoraz väčšieho množstva investorov. Celá spoločnosť potrebuje zmenu a práve o jej potrebe budeme diskutovať v prvej panelovej diskusii tohtoročného FTRNW,“ vysvetľuje  Filip Valušiak. Dodáva tiež, že na tejto zodpovednej filozofii fungujú aj co-workingové priestory HubHub či flexibilné kancelárie Qubes.

Predošlý ročník podujatia

EXPERTI RADIA, ŽE ZAMERAŤ BY SME SA MALI NA TECHNOLÓGIE

Práve to, že pri ochrane planéty môžeme pomôcť všetci (jednotlivci aj firmy), je hlavnou myšlienkou podujatia FTRNW. Ich zodpovednosť však nie je postavená len na téme udržateľnosti. Druhou, no nie menej dôležitou, stranou mince je aj ich sociálna zodpovednosť. A práve to definuje aj aktuálne stratégie nielen súkromnej, ale aj verejnej sféry. O tom, ako na environmentálne otázky reagujú jedny z najväčších a najznámejších firiem, budú v panelových diskusiách diskutovať ich predstavitelia.

V prvom paneli budú diskutovať o tom, ako môže digitalizácia pomôcť pri pozitívnych zmenách v spoločnosti. V paneli sa stretnú Eva Pavlíková (Česko.Digital), Petra Dzurovčinová (Mesto Bratislava) a Norbert Kurilla (poradca prezidentky SR pre životné prostredie, energetiku, zmenu klímy a podnikateľské prostredie). V druhom paneli, zameranom na minimalizáciu odpadu pomocou technológií a rôznych iniciatív v praxi, budú diskutovať predstavitelia známych firiem ako je Tesco SK, CYRKL, Ikea, Disraptors či INCIEN.

Zaujímajú vás odpovede na to, ako môžeme technológiami prispieť napríklad k zníženiu množstva odpadu, ktorý produkujeme, alebo dokonca zmeniť spoločnosť k lepšiemu? Alebo ako môže digitalizácia pomáhať pri spoločensky dôležitých témach či to, aké iniciatívy a technológie pomôžu minimalizovať náš dopad na životné prostredie?

Aj o tom budú diskutovať domáci, ale aj zahraniční odborníci na podujatí FTRNW 2022 Tech For Good pod taktovkou HubHub vo vlastných priestoroch v bratislavskom Twin City C. Viac informácií o podujatí či bezplatnú registráciu nájdete na https://ftrnw.org/.

Titulná foto – ilustračná snímka, zdroj: Unsplash

Čarovné vidiecke záhrady nad Štiavnicou si zamilujete

0

Kto by ich nemiloval? Divo rastúce, pestrofarebné, voňavé. Také sú mnohé vidiecke záhrady, kde by ste len márne hľadali pravé uhly či dokonalý anglický trávnik. Všetko tu má svoje miesto, ale v divočine a príjemnej symbióze.

Skutočné Nebo nad Štiavnicou

Nádherný svet preplnený zelenou energiou, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť, ponúkajú utešené banícke domčeky na kopci nad Banskou Štiavnicou v časti Štefulov. Pôvodné dvesto až tristroročné domčeky dostali druhú šancu, ktorú im dali manželia Holtanovci. Dnes poskytujú zážitok, ale aj únik pred ruchom z mesta. Okrem nádherných interiérov vás však očarí samotný exteriér. Záhrady, ktoré sú plné života. Dnešný tip bude presne pre tých, ktorí hľadajú inšpirácie divokého vidieka.

Podľa majiteľov Beáty a Ľuba sú práve záhrady dôležitou súčasťou každého baníckeho domčeka. „Zrevitalizovať prostredie, tak, aby sme z neho energiu nielen čerpali, ale mu aj späť jeho čaro vracali. Premyslený ekologický prístup nie je len divné slovo, je to absolútna nevyhnutnosť,“ hovoria majitelia Neba nad Štiavnicou. Zelene sa neboja a nemajú ju potrebu kosiť do dokonalej výšky. „Okolie chalupy treba stále kosiť, koho by to bavilo. My nekosíme! Podporujeme tým včely a ostatný hmyz,“ vysvetľujú svoj postoj Holtanovci.

Pri rekonštrukcii záhrady treba prihliadať nielen na vizuálnu stránku, čiže ako bude navonok vyzerať. Beáta priznáva, že oveľa dôležitejšie je podchytenie všetkých ekologických princípov, ktoré s tým súvisia. „Na to dnes často pri renováciách takéhoto druhu nezostáva chuť a ani finančné zdroje,“ približuje ďalej.

Záhrady sú druhou polovicou úspechu pri renovácii pôvodných autentických domov!

Nevidíte svetlo na konci tunela? Tak sa pozrite na tento rozdiel. Buďte trpezliví a podarí sa vám všetko, čo si zaumienite.

Každá sezóna praje určitým starým druhom rastlín. Nebojte sa ich ponechať vo svojej záhrade. Orgován má svoje čaro. Chryzantémy tiež. Čo poviete?

Nebojte sa kreativity aj v záhrade. Poobzerajte sa, čo všetko viete využiť. Často sú okolo nás veci, ktoré na prvý pohľad nedokážeme vyhodnotiť a zúžitkovať. Dajte veciam ešte jednu šancu a možno objavíte skryté poklady…

Holtanovcom odvaha, chuť a zmysel dotiahnuť veci do konca rozhodne nechýba. Dôkazom toho sú aj tri inštalácie z vrbového prútia, na ktoré sa použilo sedem ton spomínaných prútov s dĺžkou šesť metrov. Vznikli tak originálne „ploty“, ktoré sú vzdušné a priestor nezahltia, ale stále krásne rozčlenia. Páči sa vám táto inšpirácia?

V skutočnosti ide naozaj o sofistikované dielo, potvrdzuje to fakt, že vŕbový“ projekt sa nesie v duchu umeleckého štýlu Land Art. 

Zdroj fotografií: Amazing Places/Nebo nad Štiavnicou

Pripravila Martina Baumann