Autentické príbehy, nadčasové témy

Úvod Blog

Ako si užiť Starý Smokovec naplno? Máme pre vás tip na skvelú dovolenku

0

Nekonečné túry, vyhrievaný bazén, úžasné prostredie, ale aj skvelá gastronómia. Takto môže vyzerať dovolenka snov na Slovensku.

Dnes si zájdeme do našich obľúbených Vysokých Tatier, ktorých nebudete mať nikdy dosť. Nebude to však žiadna drevenička alebo tradičná chalupa. Dnes sa ubytujeme v luxusnom apartmáne, kde nám nebude zaručene nič chýbať a zároveň celú prírodu budete mať ako na dlani. Vďaka skvelej lokalite budeme môcť vyraziť kdekoľvek za prírodnými krásami či za relaxom. No a na skok budeme mať aj skvelé gastro zážitky. Poďme si však najskôr predstaviť samotnú lokalitu predtým, než sa vyberieme oddychovať.

Starý Smokovec milujú rodiny s deťmi, ale aj partie kamarátov, či zaľúbené páry, ktoré hľadajú romantiku. A vedeli ste, že je zároveň aj najstaršou tatranskou osadou? Leží na úbočí Slavkovského štítu (2452 m n. m.). Rozvoj osady sa začal v prvej polovici 19. storočia, keď sa začali stavať prvé hotely, liečebné zariadenia a reštaurácie, a tak naberala táto lokalita na atraktivite. A počuli ste už o smokoveckých minerálnych prameňoch, ktoré stáli pri zrode tejto osady.

Relax vo wellnesse, prechádzka v doline, výlet na bicykli či výstup na niektorý štít? Ktomu príjemné zázemie luxusného apartmánu a vynikajúce jedlo. Aj takto môže vyzerať dovolenka v Tatrách.

Turistika pre každého

Obdivovať prírodu bez turistiky? Môžete aj to. Ale rovnako si tu môžete zájsť aj na poriadnu turistiku. To všetko podľa vašich preferencií. Oblasť ponúka nespočetne veľa trás, ktoré sú vhodné aj pre fyzicky menej zdatných turistov a naopak, tí, ktorí si radi dajú do tela, budú odchádzať domov spokojní. Nezabudnite si preto pozrieť náš výber trás podľa fyzickej náročnosti, ktorý určite oceníte.

A čo tie netradičné zážitky? Odnesiete si ich napríklad zo starosmokoveckej TrickLandie, kde sa spája umenie s vizuálnymi ilúziami. Alebo si zájdite do múzea tatranských nosičov, do galérie hračiek, galérie Pohankovo a v zime určite nevynechajte neskutočný Tatranský ľadový dóm. Ide o majestátnu stavbu z ľadu, v ktorej sa budete cítiť ako v rozprávke. Komfort vďaka technike! Vďaka pozemnej lanovke na Hrebienok, ktorú sprevádzkovali v roku 1908, sa hostia môžu vydať za Vodopádmi Studeného potoka, ktoré ich dovedú až do najnavštevovanejších dolín Veľká a Malá Studená dolina, prípadne až na Skalnaté Pleso či Slavkovský Štít.

Mimochodom, obrovskou výhodou je fakt, že hostia to budú mať len na skok k lanovke. A to vďaka strategickej polohe nášho dnešného tipu na čarovné ubytovanie, ktoré odporúča aj český projekt Amazing Places, ktorý vyhľadáva tie najkrajšie, netradičné miesta, odkiaľ si ľudia odnášajú len tie najlepšie spomienky a zážitky.

TIPY na TÚRY po okolí

  • Ľahká náročnosť na kondíciu: Bilíkova chata (Vysokohorské chaty), Rainerova chata (Vysokohorské chaty), Zamkovského chata (Vysokohorské chaty)
  • Stredná náročnosť na kondíciu: Téryho chata (Vysokohorské chaty), Poľský hrebeň (Prechody cez sedlá), Hrebienok – cyklotrasa (Cyklo trasy)
  • Ťažká náročnosť na kondíciu: Priečne sedlo – ferrata(Prechody cez sedlá), Cestou Slobody – cyklotrasa(Cyklotrasa), Sedlo Prielom (Prechody cez sedlá)

Apartmán Hrebienok z portfólia TATRANSKÉ APARTMÁNY sa môže pochváliť moderným dizajnom

Miesto, kde načerpáte energiuLuxusný a priestranný Apartmán Hrebienok nájdete v najnovšom apartmánovom hoteli HREBIENOK RESORT****. Je vybavený kompletne zariadenou kuchyňou s nápojovým a výčapným systémom pre vaše obľúbené pivo či nealko podľa vášho výberu. Na veľkorysej terase je príjemné posedenie, kde nájdete pokoj a zároveň svieži vysokohorský vzduch. No a o romantiku sa postará množstvo svetielok, ktoré po zotmení vyčaria tú pravú atmosféru. A na terase ešte zostaneme aj vďaka plynovému ohnisku. To určite nezažijete len tak hocikde. Takže, stačí sa pohodlne usadiť, naliať si pohár vína a nechať sa unášať daným okamihom.

Za zmienku určite stojí aj dizajnová spálňa s nadštandardnou a luxusnou king size posteľou. A pre tých, ktorí sa rozhodnú počas upršaného večera stráviť čas v pohodí obývačky, príde vhod širokouhlá 65 palcová 4K SAMSUNG TV s kompletným balíčkom streamovacích služieb. Presne tak, pozriete si svoj obľúbený seriál na Netflixe, alebo si zapnete Disney+, APPLE TV+, HBO MAX, Amazon Prime či YouTube Premium. Ak by ste si náhodou stále nevybrali, môžete s vašimi ratolesťami vyskúšať herné zručnosti na vstavanom XBOX-e. A to všetko v krištáľovo čistom priestorovom zvuku špičkovej značky Bang&Olufsen. Luxusnú atmosféru ďalej dopĺňa interiérový parný 3D LED krb.

Romantika na terase priamo z apartmánu? Určite…

Výhodou útulného Apartmánu je aj to, že sa nachádza v komplexe, kde vám nebude chýbať nič – od sauny, posilovne až po vyhrievaný bazén.

Originálne interiéry, ale aj znamenitý exteriér

Originalita nie je však len vo vnútri. Rovnako jedinečný je aj exteriér. A tak vyhrievaný vonkajší bazén je presne to, čo určite pri návšteve hostia nevynechajú. Láka totiž hneď po príchode každého hosťa. Ak si radi doprajete kvalitné a chutné jedlo, tak na výber budete mať až z piatich reštaurácií, ktoré sa nachádzajú priamo v rezorte. A ak milujete slovenskú kuchyňu, ale chcete ju okúsiť v modernom štýle, ste určite na správnom mieste. V rezorte sa, samozrejme, myslí aj na tých najmenších. Pre deti je tu preto k dispozícii aj detský kútik či exteriérové ihrisko a v zime sa zas celá rodina môže vybrať na ľadovú plochu. Vďaka jedinečnému miestu si tak budeme môcť oddýchnuť od každodenných starostí. Užijete si tu dostatok voľnočasových aktivít a každý návštevník si tu nájde to svoje, po čom túži…

Viac informácií o apartmáne (Apartmán Hrebienok Resort -Tatranské Apartmány) nájdete aj na stránke www.tatranskeapartmany.sk.

Pripravila Martina Baumann, zdroj: Amazing Places

Jednou z posledných filmových úloh Daniela Heribana je Alexander Dubček

0

Pred pár dňami zasiahla Slovensko mimoriadne smutná správa o úmrtí herca Daniela Heribana. Jeho komediálny talent, ale aj dramatické herectvo si získalo fanúšikov filmov, televíznych seriálov i divadelných predstavení. Jedným z posledných filmov, ktoré obľúbený herec nakrútil, je česko-ukrajinsko-litovská historická dráma Muž, ktorý stál v ceste. V skutočnom príbehu o dilemách, ktoré prinášal život v komunistickom Československu, stvárňuje Heriban Alexandra Dubčeka. Do českých kín snímka vstupuje už zajtra, teda vo štvrtok 25. mája, slovenské ju budú premietať od 12. októbra – po medzinárodných uvedeniach na svetových festivaloch, ktoré film čakajú a neumožňujú skoršiu distribúciu na našom území.

Muž, ktorý stál v ceste rozpráva skutočný príbeh lekára a politika Františka Kriegela. Snímka zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968, kedy bol Kriegel v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený. Bol jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol – dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa.

„Považujem to za veľké šťastie v mojom živote, že tá rola prišla,“ povedal Daniel Heriban o úlohe kotroverzného Alexandra Dubčeka v čase, keď ešte nevedel, že bude jednou z posledných. „Je to veľmi významná postava našich spoločných dejín a istým spôsobom je to postava dosť tragická. Ako vysoko politicky vyletel spolu so svojimi vládnymi kolegami, tak veľmi prudko dopadol na dno.“

Príležitosť pracovať aj mimo Slovenska

Herecká príležitosť, ktorú dostal Heriban od režiséra Petra Nikolaeva, bola podľa jeho vlastných slov prvou príležitosťou pracovať za hranicami Slovenska. Režisér, známy snímkami Báječná léta pod psa či Lidice, sa o jeho talente počas nakrúcania vyjadroval v superlatívoch: „Pravdupovediac, som z neho nadšený. Je nesmierne citlivý. Myslím, že postave Dubčeka vtisol pravdivosť a krehkosť.“

Dráma Muž, ktorý stál v ceste má pred sebou premiérový víkend v Českej republike, do slovenských kín ju v októbri prinesie distribučná spoločnosť Continental film.  

Zdroj: Continental film

Ako je na tom slovenský trh s priemyselnými a logistickými nehnuteľnosťami v A-štandarde?

0
  • Celková prenájmová aktivita na trhu priemyselných a logistických nehnuteľností na Slovensku v 1. kvartáli 2022 medziročne poklesla o 27 %
  • Z hľadiska prenajatej plochy sa najviac prenajalo v širšom okolí Bratislavy (51 %) a zvyšku západného Slovenska (42 %)
  • Až 69 % prenajatých priestorov patrilo do sektoru 3PL, druhé najväčšie zastúpenie mal automobilový priemysel (18 %)
  • Celková miera neobsadenosti priestorov v A-štandarde poklesla na 3,29 %, na východnom a strednom Slovensku však rástla

Celková prenájmová aktivita na trhu slovenských priemyselných a logistických nehnuteľností dosiahla v 1. kvartáli tohto roku úroveň viac ako 120 000 m2, čo predstavovalo medziročný pokles o 27 %. Celkom 71 000 m2 z týchto priestorov tvoril tzv. take up, teda prenajaté priestory očistené o predĺženia nájmov v súčasných priestoroch nájomcu. Podiel renegociácií bol na úrovni 34 %. Aj napriek poklesu nájomnej aktivity sa však, v rámci tohto segmentu realitného trhu, miera obsadenosti priestorov zvýšila. Vyplýva to z kvartálnej správy globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Z hľadiska prenajatej plochy sa najviac m2 prenajalo v širšom okolí Bratislavy (51 %), nasledovanom zvyšným územím západného Slovenska (42 %). Stredné a východné Slovensko tak nakoniec predstavovalo len 7-percentný podiel z celkovej nájomnej aktivity. Z hľadiska prenajatého množstva priestorov v m2 viedol sektor 3PL (poskytovatelia komplexných logistických služieb), ktorý tvoril až 69 %. Zvyšný objem priestorov si rozdelili automobilový priemysel (18 %), maloobchodný sektor (3 %), výroba (2 %) a zvyšné segmenty (8 %).

Podľa zistení spoločnosti CBRE, trh komerčných nehnuteľností v oblasti výrobných a logistických hál v A štandarde ku koncu prvého kvartálu pokoril hranicu 3,7 milióna m². Celková miera neobsadenosti týchto priestorov na Slovensku na konci 1. kvartálu 2023 poklesla na úroveň 3,29 %. Najnižšia miera neobsadenosti (0,61 %) bola zaznamenaná na západnom Slovensku (mimo širšieho okolia Bratislavy). Nasledovalo územie širšieho okolia Bratislavy, kde neobsadenosť klesla na 3,64 %. Na strednom Slovensku naopak narástla  na úroveň 6,54 %, rovnako ako na východnom Slovensku, kde sa vyšplhala až na  9,48 %.

Momentálne je vo výstavbe ďalších takmer 256 000 m2 priemyselných a logistických priestorov, ktorých odovzdanie je naplánované práve na rok 2023 a 33 000 m2 priestorov, ktorých výstavba by mala byť ukončená v roku 2024. V týchto projektoch bolo ku koncu marca pred-prenajatých približne 33 % priestorov, pričom ďalších približne 30 % developeri stiahli z ponuky, keďže sú v pokročilej fáze vyjednávania s budúcimi nájomcami, vysvetľuje Michal Cerulík, riaditeľ prenájmu logistických a priemyselných nehnuteľností v CBRE Slovensko.

Na snímke Bratislava, zdroj: Unsplash/Pavol Švantner

Huntingtonova choroba. Vzácne genetické ochorenie mení život pacientovi aj jeho okoliu

0

Huntingtonova choroba. Ochorenie vzácne, dlho nepoznané, stále raritné a nezvyčajné, ale významným spôsobom meniace život a jeho kvalitu postihnutého človeka a zasahujúce aj jeho bezprostredné okolie. Práve Huntingtonovej chorobe bola venovaná celoslovenská konferencia, ktorá sa uskutočnila vo Zvolene. Zúčastnili sa jej renomovaní odborníci zo Slovenka, Čiech a Nemecka, ale aj samotní pacienti a ich blízki, aby si vymenili najnovšie poznatky o tejto chorobe.

„Huntingtonova choroba je pomenovaná po americkom lekárovi Georgeovi Huntingtonovi, ktorý ju opísal v apríli 1872 vo svojom článku „On chorea“ v časopise Medical and Surgical Reporter. Ide o pomerne zriedkavú neurologickú chorobu, ktorej dominujúcim a najtypickejším pohybovým prejavom je chorea (gr. tanec),“ hovorí MUDr. Ján Necpál z Centra pre liečbu parkinsonizmu a extrapyramídových porúch Nemocnice AGEL Zvolen, ktorý stál za myšlienkou zorganizovať túto odbornú konferenciu. „Chorea sa manifestuje nepravidelnými mimovoľnými pohybmi tváre, končatín a trupu, ktoré sa objavujú náhodne v rôznom čase a vždy na inom mieste tela. Začína na koncových častiach tela na rukách a nohách a spočiatku pripomína nervozitu a neposednosť. Postupne je intenzívnejšia a pripomína skutočne ako keby postihnutý človek tancoval. Okrem toho sa choroba prejavuje aj ďalšími pohybovými problémami, hlavne zhoršovaním chôdze a stability, problémami s rečou a prehĺtaním potravy. Typická je postupne sa rozvíjajúca demencia, apatia, depresia a iné psychické poruchy. Pacienti bývajú často podráždení, impulzívni. Často nepozerajú na svoje ochorenie kriticky,“ hovorí skúsený odborník, ktorý sa popri liečbe Parkinsonovej špecializuje práve aj na Huntingtonovu chorobu.

„Huntingtonova choroba sa dá zistiť v opodstatnených prípadoch jednoduchým genetickým testom z odberu krvi. U zdravých osôb, ktorých príbuzní trpeli na túto chorobu, sa dá uskutočniť tzv. presymptomatické testovanie, ktoré určí, či sa u nich rozvinie choroba v budúcnosti alebo nie. Takéto testovanie má svoje prísne pravidlá. Jeho súčasťou musí byť neurológ, psychiater, psychológ, genetik a hlavne: dobrovoľne a pevne rozhodnutá „osoba v riziku“,“ hovorí MUDr. Necpál.

Huntingtonova choroba sa prejavuje približne u 5-10 ľudí zo sto tisíc obyvateľov. Postihuje typicky mladých ľudí od 30 do 50 rokov, teda v produktívnom veku. Ochorenie je dedičné, pričom je typické, že sa dedí tzv. autozómovo dominantným spôsobom, pri ktorom každý potomok pacienta s Huntingtonovou chorobou má 50% genetické riziko jej vzniku počas svojho života. Obe pohlavia sú postihnuté približne rovnako. „Huntingtonova choroba vzniká pri mutácii génu na chromozóme číslo 4, ktorej dôsledkom je abnormálne predĺženie časti reťazca DNA, ktorý za normálnych podmienok obsahuje menej než 35 opakovaní trojice CAG nukleotidov (nukleotidy si môžeme predstaviť ako stavebné kamene dvojzávitnice DNA). Pri Huntingtonovej chorobe sa vyskytuje počet takýchto tripletov viac ako 35, resp. pri počte 40 a viac sa prejaví počas života choroba prakticky jednoznačne. Platí, že čím väčší počet opakovaní tripletov sa vyskytuje, tým skôr a tým ťažšie sa choroba prejaví,“ hovorí MUDr. Necpál o fenoméne Huntingtonova choroba. Abnormálny počet týchto opakovaní má za následok tvorbu poškodeného, mutovaného proteínu huntingtín, čo ďalej spôsobuje rozličné efekty neurodegenerácie.

„Prejavy Huntingtonovej choroby (či už pohybové alebo psychické), sa síce môžu tlmiť rôznymi liekmi, stále však, bohužiaľ platí, že ide o nevyliečiteľné ochorenie. Experimentálne sa skúša množstvo preparátov, ktoré by dokázali opraviť mutáciu pri Huntingtonovej chorobe alebo jej dôsledky, zatiaľ však efektívnu genetickú terapiu nemáme,“ dodáva odborník zo zvolenskej nemocnice s tým, že ochorenie veľmi ťažko dolieha na príbuzných a celú rodinu. Je to totiž náhla a extrémne veľká zmena kvality života, od blízkeho okolia si vyžaduje detailné poznatky a neustálu starostlivosť na zväčša dlhšie obdobie pacientovho života. Už len zmieriť sa s diagnózou, prijať tento fakt a naučiť sa s takýmto ochorením žiť je nesmierne náročné.

Samotné ochorenie sa prejavuje veľmi pestro. Chorý jedinec väčšinou potrebuje pomoc viacerých odborníkov, a preto je vhodné, aby boli takíto pacienti manažovaní odborníkmi v tejto oblasti. Na Slovensku existujú tri centrá, ktoré sa Huntingtonovej chorobe venujú, a to v Pezinku, vo Zvolene a v Košiciach. „Multidisciplinárny tím odborníkov by mal byť nápomocný nielen pacientovi, ale aj jeho príbuzným a opatrovateľom, ktorí znášajú veľkú psychickú aj fyzickú záťaž. Rovnako nápomocné môžu byť aj rôzne pacientske organizácie, ktoré máme aj na Slovensku, a ktoré sa snažia združovať rodiny, u ktorých sa táto choroba vyskytuje, informovať ich a pomáhať im v každom možnom ohľade,“ dodáva MUDr. Necpál.

Prísľubom pre pacientov a rodiny je, že dnešná medicína už dokáže zabezpečiť, že rodičom s Huntingtonovou chorobou, resp. s postihnutým génom, sa môže vďaka umelému oplodneniu narodiť zdravé dieťa.

-Tlačová správa-

Zdroj: Agel

Titulná snímka ilustračná, zdroj: Unsplash

Banská Bystrica: Letné kino na amfiteátri začne 31. mája v rámci festivalu Dni tanca

0

OZ za! amfiteáter pozýva na svoju 9. sezónu Letného kina na Amfiteátri Paľa Bielika v Banskej Bystrici. Aj toto leto si budete môcť vychutnať filmy na obrovskom plátne pod Urpínom a hviezdami. Ako vždy, filmy z každého súdka, aby si každý našiel to svoje.

„Začíname netradične už 31. mája festivalovým filmom Pina. V rámci festivalu Dni tanca 2023 máme na programe ešte jednu tanečnú klasiku klasík: Hriešny tanec (13. júna z 35mm filmovej kópie). To aspoň raz za život na veľkom plátne jednoducho treba zažiť!“ uvádza premietač Michal Jaso.

Do programu sa dostali hneď tri tohtoročné novinky z domácej produkcie: Smolu nosíš ty, láska, Slúžka a komédia Invalid, ktorej sa podarilo nazbierať zaujímavé návštevnosti aj recenzie.

„Menším divákom sa u nás vždy páčilo, takže na nich myslíme a v programe si nájdu animáky, ako Spider-Man: Cez paralelné svety a novú Pixarovku Elementy

Pred tých väčších divákov sme zas pripravili nedele hrôzy s novinkami Evil Dead: Vzostup zla, Strašiak a Pápežov exorcista,“ dopľňa dramaturg Slavo Sochor.

Určite potešia aj ďalšie novinky, ako Rýchlo a zbesilo 10, Transformers: Monštrá sa prebúdzajú, Flash, malebná novinka Wesa Andersona Asteroid City či dlho očakávaný nový Indiana Jones a Nástroj osudu.

A na koniec mesiaca špecialitka pre milovníkov klasického filmu: absolútna kultovka sci-fi žánru Blade Runner z veľmi vzácnej pôvodnej 70mm kópie. „Ak ste jeden, či jedna z tých, ktorí si radi pozrú klasický film, určite sledujte novovzniknutú stránku festivalu [ppf]: 70mm.sk,“ uzatvára Jaso.

Online predpredaj vstupeniek je spustený na webovej stránke letnekino.bbamfiteater.sk so zvýhodneným vstupným 6€ v predpredaji. Tu je zverejnený aj kompletný júnový program,

pričom aktuálne informácie je možné naďalej sledovať na facebookovej stránke facebook.com/amfik.bb.

-Tlačová správa-