Hľadať

Doprajte si nové zážitky s The Sunset Limited

Doprajte si nové zážitky s The Sunset Limited

Na poslednom obchodnom stretnutí som mal možnosť spoznať sympatického človeka. Bol scestovaný, navyše sršal vtipom a dobrom náladou. Spomínam si na jeho rozprávanie, ktoré sa dobre počúvalo pri poháriku výberového koňaku. Môj spoločník hovoril aj o fascinujúcej ceste, vedúcej naprieč Spojenými štátmi. Absolvoval ju so svojou manželkou, ktorá túžila prežiť niečo neobyčajné a nové. Z výletu si napokon obaja odniesli mnoho pekných spomienok.

Tá úžasná cesta bola vlastne vlakovým dobrodružstvom. Nastúpite v hviezdami nabitom L.A. a vystúpite v slnečnom Orlande. Medzitým navštívite viacero vzrušujúcich lokalít. San Antonio s najväčšou základňou amerického letectva, ale tiež New Orleans, rodisko kvalitnej džezovej hudby. Okrem slávnych a rušných veľkomiest uvidíte aj veľa ďalších čarovných zákutí USA, kam ľudia príliš nechodia. Z vlastnej skúsenosti viem, že váš pohľad bude prilepený k oknu vo vlaku. Obrazy prírody, tak krásne akoby ich na sklo obloka namaľovala ruka toho najtalentovanejšieho umelca, budú vaším nemým spoločníkom. Ak si so sebou vezmete doprovod, tým lepšie. Ale aj počas cesty určite spoznáte zaujímavých ľudí. Prežiť tento neobyčajný výlet, ktorý tak očaril aj môjho obchodného partnera s manželkou, vám umožní luxusný vlak The Sunset Limited. Hoci v minulosti viedla väčšina transkontinentálnych železničných liniek z východnej časti USA smerom na západ, tento prípad bol iný. Nastupovalo sa v Kalifornii.

small_1

Počiatky činnosti The Sunset Limited siahajú do roku 1894, keď bol ešte v prevádzke servis Southern Pacific Railway’s (SP). O 4 roky neskôr začal vychádzať magazín Sunset, ktorý bol nielen propagátorom západného životného štýlu, ale aj dôvtipným promo nástrojom vlakovej linky SP. Názov periodika bol akousi spomienkou na niekdajšiu železničnú trasu „Sunset Route.“ Dokončená v roku 1874, viedla mestami Galveston, Harrisburg a San Antonio.  Počas uvedenia Southern Pacific Railway’s do prevádzky i v niekoľkých nasledujúcich rokoch využíval servis výlučne spacie vozne Pullman. Aj železničná doprava v USA si prešla obdobím vývoja a zmien. Parný pohon vystriedal elektrický, až kým nenastala éra dieselov. Hoci súčasná technická doba umožňuje využitie plejády najmodernejších noviniek, The Sunset Limited si predsa len uchoval čaro minulej éry. Závan histórie je cítiť už aj pri prehliadke jednotlivých zastávok vlaku. Nad všetkými vyniká žiarivé Los Angeles s noblesným Hollywoodom, či živelnými pohromami zmietané New Orleans, kde černošské obyvateľstvo žije džezom.

small_2

Cesta ďalej vedie známymi i menej známymi lokalitami. Tucson, San Antonio, Houston, Orlando… Tie určite poznáte. Ale počuli ste napríklad o Marfe? Nie, teraz nemyslím nevlastnú sestru rozprávkovej Nastenky z Mrázika, ale mestečko, ktoré spopularizovalo Texas medzi milovníkmi záhad a tajomstiev. Domáci obyvatelia i cudzinci totiž mali možnosť vidieť bizarné tancujúce svetlá. Zvláštny fenomén sa doposiaľ nepodarilo vysvetliť. Narozdiel od Marfy vás v ďalšom pomerne neznámom meste Sanderson nečaká nič mysteriózne. Zvyknúť si budete musieť len na všade prítomné kaktusy. Hovorí sa, že ich tam nájdete viac ako samotných obyvateľov! Okrem prírodnej zvláštnosti vošlo mesto do histórie aj kvôli vlakovej lúpeži. Hroby odvážlivcov, ktorí dostali chuť na to, čo im nepatrí, sú dnes turistickou atrakciou cintorína Santa Rita Cemetery. Pokiaľ ešte nemáte dosť Texasu, nenechajte si ujsť ani mestečko Ysleta. V 17. storočí sa stalo útočiskom španielskych dobyvateľov, františkánskych klerikov a indiánov Tigua. V oblasti bolo tiež vybudované kasíno, ktoré zatvorili na podnet Jacka Abramoffa, neskôr zapleteného do politického škandálu.

small

Veľa historických zaujímavostí a prírodných krás sľubuje okrem Texasu i Kalifornia, Arizona, Louisana a Florida. Počas cesty vlakom The Sunset Limited toho môžete vidieť naozaj dosť. Je zrejmé, že niekedy na vás doľahne aj hlad, či únava. Vďaka kvalitnému servisu poskytovanému vo vlaku sa však čoskoro budete cítiť občerstvení a oddýchnutí. Výnimočné pohodlie poskytujú spacie vozne Superliner, ktoré ponúkajú kabíny pre nočné, ale tiež denné využitie. V luxusne zariadenom kupé na vás čaká pohodlné lôžko, osviežujúca sprcha i sociálne priestory. Na požiadanie vám úslužný personál vlaku zabezpečí aj väčšie vankúše do postele. Komfortné sú tiež sedadlá so sklápacími stolíkmi pre prípad servírovania nápojov a jedál v súkromí. Pokrmy teplej kuchyne sa inak bežne podávajú v jedálenskom vozni. Šéfkuchári spoločnosti Amtrak zodpovedajúcej za prevádzku vlaku The Sunset Limited, dbajú, aby bolo menu na patričnej úrovni, pripravované z kvalitných lokálnych surovín. Pokiaľ máte chuť na niečo menšie ako napríklad sendviče, rozmanité chuťovky, prípadne nápoje, zamierte do špeciálneho kaviarenského vozňa, ktorý je tiež súčasťou vlaku. Toto miesto, kde sa stretáva spoločnosť, si nepochybne obľúbite. Sedenie pri rozmerných panoramatických oblokoch je príjemné a neformálne.

Marcel Letko
Photos: Press
www.amtrak.com/sunset-limited-train

Mohlo by sa Vám páčiť