Hľadať

Dražba tuláka za 70 000 eur

Dražba tuláka za 70 000 eur

Aukčná galéria ART INVEST pripravuje pre milovníkov a zberateľov umenia jarnú aukciu výtvarného umenia, ktorá sa bude tradične konať v priestoroch hotela Carlton, a to v sobotu 28. apríla o 13:00 hod. Zároveň všetkých pozýva priamo do galérie ART INVEST na predaukčnú výstavu diel, ktoré sa budú na plánovanej jarnej aukcii dražiť.

Účastníci aukcie sa môžu tešiť na diela viacerých významných autorít slovenskej moderny, ale aj osobností staršej, strednej a najmladšej generácie súčasného slovenského výtvarného umenia, ktoré sa budú ponúkať za mimoriadne atraktívne vyvolávacie ceny. V ponuke bude až 238 diel, medzi ktorými sa objaví aj majstrovský obraz M. Benku Jar z polovice 30. rokov. Jeho vyvolávacia cena je stanovená na 30 000 eur, odhadovaná cena obrazu je však pritom 55 000 až 65 000 eur.

Súčasťou aukcie bude aj dielo Slovenská Madona od Janka Alexyho z roku 1935, ktoré sa svojou výnimočnosťou patrí do Zlatého fondu slovenského výtvarného umenia. Ďalšou osobitou kolekciou je súbor piatich diel od Ladislava Mednyanszkeho dovezený až z Južnej Ameriky. Olej výnimočnej kvality Tulák má vyvolávaciu cenu 70 000 €.

Pre fanúšikov Galandovcov je pripravená zaujímavá maľba Únos od Vladimíra Kompánka. Ďalším pútavým dielom je obraz od Daniela Déneša, ktorý sa na slovenských výstavách objavuje zriedka. V zahraničí však jeho obraz vlastní napríklad americký režisér Ridley Scott (Votrelec, Gladiátor). Jeho tvorba bola prezentovaná na viacerých zahraničných výstavách, napríklad v New Yorku, Prahe, Viedni, Švédsku, ale aj v Južnej Kórei. Dielo s názvom Uspávanka sa bude dražiť za 4 400 €.

Atraktívnou vyvolávacou cenou 1200 eur bude lákať aj originálna farebná litografia od svetoznámeho francúzskeho maliara Ferdinanda Légera Odpočinok, odhadovaná cena tohto diela je 2 500 až 3 000 eur. „Kvalitnou kolekciou 16 diel je zastúpený Vincent Hložník. Za pozornosť stojí najmä jeho Zátišie s mandolínou z roku 1947, ktoré bolo odprezentované na výstave Vincent Hložník – Koloman Sokol v roku 2002 v galérii Slovenskej sporiteľne. Ide o dielo, ktoré by svojou kvalitou a výrazom vynikalo i na takej výstave, akou je práve prebiehajúca Pocta Picassovi v Galérii mesta Bratislava,“ uviedol Michal Volčko, konateľ spoločnosti ART INVEST.

Milovníci umenia by si nemali nechať ujsť tematicky výnimočný obraz J. T. Moussona z prvej polovice 20. rokov s titulom Večer na bulvári, ktorý namaľoval počas svojho pobytu v Ostrave (práce z tohto obdobia sú niekedy mylne považované za výjavy z Paríža). Dielo týchto kvalít a pochádzajúce z tejto etapy tvorby sa dokonca nenachádza ani v nedávno vydanej novej monografii J.  T. Moussona. Na aukcii svoje práce vystavia aj ďalší  maliari, napríklad Erdélyi, Galanda, Fulla, Hála, Laluha, Bendík, Jakoby, Feďkovič, Sigetová, Daniel Brunovský, Balko, Vyleťal, Pavle, Petrík, Komáček, Kolenčík, Benca, Bielik, Piačka, Piačková, Hýbalová, Bergerová, Baron, Záboj-Kulhavý, Balko, Roller a ďalší.

Words & Photos: Kharisma

www.artinvest.sk

Mohlo by sa Vám páčiť