Hľadať

Druhý reprezentačný ples Slovákov v zahraničí

Druhý reprezentačný ples Slovákov v zahraničí úspešne zorganizovalo občianske združenie Allegra.

Druhý reprezentačný ples Slovákov žijúcich v zahraničí – pod záštitou Prezidenta slovenskej Republiky a za prítomnosti Predsedu Talianskej Vlády Romana Prodiho, Rektora Univerzity Piera Uga Calzoriho, Vicepremiéra Vlády Dušana Čaploviča, Veľvyslanca Slovenskej Republiky v Taliansku Stanislava Valla , Riaditeľa Slovenského inštitútu v Ríme Miroslava Musila, Predsedníčky Slovákov žijúcich v zahraničí Vilmy Prívarovej a mnohých ďalších dôležitých osobností. Za mesto Bologna bola prítomná Riaditeľka pre obchod a turizmus – Maria Cristina Santandrea. Podujatie sa konalo vďaka podpore Ministerstva kultúry SR, Ministerstva zahraničných vecí SR, Svetového združenia Slovákov v zahraničí a Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorého predsedníčka Vilma Prívarová, pozdravila počas večera všetkých zúčastnených zo siedmich európskych krajín.

V ten istý deň, v ranných hodinách, sa konala na Bolognskej univerzite slávnostná ceremónia nominácie na Váženého člena Spoločnosti Alexandra Dubčeka, Predsedu Talianskej Vlády Romana Prodiho, ktorý bol profesorom Bolognskej univerzity v roku 1988 a veľmi blízko Alexandrovi Dubčekovi.

Romano Prodi a Rektor Univerzity Pier Ugo Calzolari sa večer zúčastnili Galavečera Slovákov, uctiac si týmto ešte raz nie iba Pavla Dubčeka a pamiatku jeho otca, ale aj celú jeho krajinu.

Od Prezidenta Asociácie Allegra – Zuzany Solieri a od známej slovenskej umelkyne chorvátskeho pôvodu – Gordany Turuk, prevzal dar – sošku zo skla ozdobenú cennými pigmentami zo zlata – ktorá nedávno získala prvú cenu na Medzinárodnom Festivale San Crispino.

Na pamiatku tohto večera Romano Prodi taktiež dostal elegantnú zbierku multimediálnych dvd s najlepšími slovenskými umeleckými dielami posledných desaťročí v oblasti vážnej hudby a folku, počínajúc Petrom Dvorským, cez Orchester Bohdana Warchala, Diabolské Husle až po Lúčnicu.

Na podujatí sa zúčastnili Slováci z Veľkej Británie, Nemecka, Švajčiarska, Švédska, Chorvátska, Talianska a Slovenska. Súčasťou večera boli exhibície profesionálnych muzikantov a tanečníkov i vystúpenia amatérskych folklórnych skupín Slovákov žijúcich v rôznych európskych krajinách. Večer uzatvoril DJ. Hostia odchádzajúci z Palazza Re Enzo, nezabudli vyjadriť vysokú spokojnosť, čo je samozrejme veľká pocta pre všetkých, ktorí sa snažili, aby vyšlo všetko podľa plánov. Aj Podpredseda vlády Slovenskej Republiky – Dušan Čaplovič vyjadril veľké potešenie pre výbornú organizáciu a zaujímavý program.

Článok:  Ocenenie v rukách Romana Prodiho

Asociácia Allegra si dovoľuje vyjadriť vďaku všetkým partnerom, ktorí podujatie podporili.

http://allegraweb.googlepages.com

Mohlo by sa Vám páčiť