Hľadať

Gallardo Spyder od Lamborghini

Spyder nie je len otvorenou verziou Coupé, ale je pripravený pokračovať v tradícii značky, ako sme to mohli sledovať pri modeloch Murciélago Coupé a Roadster, ktoré boli vytvorené ako samostatné, jedinečné vozidlá.

Dizajnérom z oddelenia Centro Stile Lamborghini sa podarilo vytvoriť športové „telo“ s rozmermi ideálneho športového automobilu. Toto športové vozidlo strednej veľkosti, ktoré meria 4, 30 m (dĺžka), 1, 90 m (šírka) a 1, 19 m (výška), vzbudzuje dojem skrytej sily už od momentu, keď ho uvidíte stáť zaparkované na ulici.

Dizajn, inšpirovaný súčasnými konštrukciami lietadiel, je jednoducho rozoznateľný. Vzhľad charakterizujú hrany a rovný hladký povrch. Prednú časť charakterizujú dva nápadné vzduchové privádzače a veľké, rovnobežné, svetelné jednotky, ktoré obsahujú výkonné, oválne reflektory.

Tak ako Gallardo Coupé, aj kokpit Spyderu je navrhnutý so strmým, skloneným predným sklom, čo mu dodáva dynamický vzhľad. Pri Spyderi je zabezpečené prúdenie vzduchu v oblasti strešnej línie tak, ako u kupé. V tomto prípade dosahuje aerodynamické riešenie špičkové vlastnosti v prípade zatiahnutej „mäkkej“ skladacej strechy. Zadnú časť charakterizuje výrazný previs, ktorý dodáva zadnej časti vozidla dojem robustnosti. Dizajn bol starostlivo navrhnutý s cieľom dodržať vysokú úroveň, akú dosiahli inžinieri pri Gallardo Coupé.

Ďalšiu špecialitu predstavujú skryté bezpečnostné oblúky, ktoré zabezpečujú bezpečnosť posádky pri prevrhnutí vozidla.  Tie sa aktivujú automaticky v prípade nebezpečenstva.
Dizajnéri a inžinieri úzko spolupracovali na vývojovej fáze nového Lamborghini Gallardo Spyder. Auto má integrovaný dizajn a technická úroveň obsahuje štylistické elementy, ktoré spĺňajú všetky moderné požiadavky. Ako príklad je možné uviesť tvar karosérie s profilom obráteného krídla. Jej cieľom je zabezpečiť optimálny tok vzduchu. Zaujímavé je aj riešenie zadného spojleru, ktorý sa aktivuje pri rýchlosti 120 km/h a deaktivuje pri rýchlosti 90 km/h.

Skladacia strecha

Skladaciu strechu pri Gallardo Spyder prezentuje jednoduché ovládanie so spínačom na stredovej konzole. Automatické otváranie, alebo zatváranie trvá približne dvadsať sekúnd. Spyder fabrika ponúka štandardne so strechou čiernej farby, ale je možné si vybrať z modrej, sivej
a béžovej farby.

Motor

Gallardo poháňa motor v tvare V – v uhle 90°, ktorý pochádza z modelu 2006 – Lamborghini Gallardo a Gallardo SE. Desať valcová pohonná jednotka s objemom – 4 961 ccm a výkonom 520 bhp (382 kW) pri 8 000 vpm – zabezpečuje športové výkony.
Najvyššiu maximálnu rýchlosť výrobca uvádza 314 km/h pri zatvorenej streche. Pri otvorenej streche je to o niečo menej – 307 km/h.
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h dosiahne za 4,3 s.

Words & Photos: Lamborghini Press

www.lamborghini.com

Mohlo by sa Vám páčiť