Hľadať

Karl von Habsburg navštívil Bratislavu

Potomok slávneho panovníckeho roku otvoril výstavu „Od Jastrabieho hradu po zjednotenú Európu, Habsburských 1000 rokov v hlavnom prúde“ na Paneurópskej vysokej škole.

Karl von Habsburg – Lothringen, potomok slávneho panovníckeho rodu (vnuk posledného rakúsko-uhorského cisára Karola I.), je rakúskym politikom a dlhoročným prezidentom rakúskej pobočky Paneurópskej únie. Je tiež činný v biznise, istý čas mala jeho investičná skupina v portfóliu aj dva najvýznamnejšie bulharské denníky. Ako politik pôsobil vo farbách rakúskych ľudovcov (ÖVP) aj v Európskom parlamente.

 „Som zástancom myšlienky jednotnej Európy, ale tiež úzkej spolupráce krajín Strednej Európy, ktorá má historické korene a je úplne logická. Som rád, že aj Slovensko má nositeľa tejto myšlienky napríklad aj v Paneurópskej vysokej škole,“ vyjadril sa K. von Habsburg, ktorý tiež odpovedal na otázku, či si vie predstaviť seba opäť na tróne: „Riešim tak veľa iných problémov, že nemám čas sa zamýšľať, či by som mohol, alebo nemohol byť panovníkom. Z minulosti sa musíme poučiť, ale nemôžeme sa k nej s nostalgiou vracať.“

Slovensko podľa Habsburgových slov patrí medzi jeho srdcové záležitosti. Na oficiálne otvorenie výstavy Paneurópskej vysokej školy zavítali okrem K. von Habsburga aj niektoré ďalšie osobnosti, medzi nimi nechýbali napríklad kandidát na prezidenta Ján Čarnogurský, europoslakyňa Anna Záborská, či exminister vnútra V. Palko.

Words: Paneuróspka vysoká škola/ Empory & Moore

Photo: Paneurópska vysoká škola

www.paneurouni.com

Mohlo by sa Vám páčiť