Hľadať

Kulinárske umenie v New Yorku

Kulinárske umenie v New Yorku

New York sa stal nielen centrom svetového obchodu či hospodárskou metropolou, ale pre milióny ľudí predstavuje určitý životný štýl, Má v sebe magickú atmosféru, ktorej podľahli už viacerí. Tento pulzujúci, bohatý a multietnický štát má v sebe množstvo bohatstva, ktoré vám chceme predostrieť. Tentoraz rovno na tanieri! Ak sa chystáte do New Yorku, poznačte si adresy najvychytenejších reštaurácií v meste!

Najexkluzívnejšia: Le Bernardin, 155 W 51st St, New York

História tejto úspešnej značky siaha do roku 1972 v Paríži, kde ako dve zohraté symbiózy – súrodenecká dvojica Maguy a Gilbert le Coze založili dnes už medzinárodne uznávanú reštauráciu s vôňou Francúzska. V centre Manhattanu tak už od roku 1986 stojí štyrmi michelinovskými hviezdami ocenená pýcha šéfkuchára Erica Riperta, ktorý po nečakanej smrti Maguy začal v Le Bernardin svoju hviezdnu kariéru.

small_lebernardin

Trojchodové menu dostanete za 115 dolárov, degustačné menu so siedmimi chodmi za 140 dolárov a degustačné menu šéfkuchára za 190 dolárov. Reštaurácia je známa dokonalým servisom a službami, prvotriednou vínnou kartou a lahodnými morskými plodmi, na ktoré sa orientuje. Ale nebojte sa, rovnako tu môžete pocítiť aj božskú chuť Kobe!

Najdrahšia: MASA, 10 Columbus Circle, Broadway, New York

Japonská reštaurácia MASA ocenená tromi michelinovskými hviezdičkami je jednou z najdrahších reštaurácií nielen v New Yorku, ale aj na svete. Ak chcete vedieť, ako chutí špičkový gastronomický orgazmus, ktorý vám na tanieri vyčarí šéfkuchár a majiteľ v jednej osobe Masajoši Takajama, pripravte si poriadny balík peňazí. Vďaka majstrovskému umeniu tohto „dalajlámu amerického suši“ a využívaniu exotických ingrediencií a rybieho mäsa vás večera pre jednu osobu bude stáť 450 dolárov. Nemusíte si však lámať hlavu s výberom jedla – čaká na vás niekoľkochodové menu plné prekvapení.

small_masa

Naservírujú vám ryby, o ktorých ste možno doteraz počuli len na National Geographic. Môže sa teda stať, že za romantickú večeru pri pohári vína zaplatíte viac ako 1500 dolárov. Celá reštaurácia je v minimalistickom štýle, zato s dizajnovými prvkami dreva, kameňa a bambusu dovezeného priamo z Japonska. Dominantou Masajošiho reštaurácie je hladký, krásny pult vyrezaný zo vzácneho japonského dreva (cyprus tupolistý), jeho cena však nie je vôbec minimalistická – stál 60-tisíc dolárov. S rezerváciami sa poponáhľajte, reštaurácia má len 26 miest a vzhľadom na jej exkluzivitu je ťažké zohnať stôl aj niekoľko mesiacov dopredu.

Najštýlovejšia: BG Restaurant, 754 5th Ave, New York

Ak si chcete po náročnom nakupovaní oddýchnuť v jednom z najluxusnejších domov Bergdorf Goodman na Piatej avenue, vo výťahu stlačte siedme poschodie. Objavíte tam jednu z najštýlovejších newyorských reštaurácií, ktorú dizajnovala známa architektonická kancelária Kelly Wearstler. Už pri vstupe pochopíte, že ste v dobrej spoločnosti.

small berge

Na stenách visia fotografie Mary Kate & Ashley Olsenových, Victorie Beckham alebo Anny Wintour, ktoré ochutnali tamojšiu medzinárodnú kuchyňu. A výhľad na Central Park oceníte už pri prvom poháriku šampanského. Cheers!

Najobľúbenejšia: Harry’s Cipriani, 781 5th Avenue, New York

83-ročná história. Najlepšie bellini na svete. Vízia jednoduchého luxusu. Desiatky reštaurácií a barov po celom svete. Za tým všetkým stojí jedna rodina a štyri generácie, ktoré úspešne nasledujú splnený sen Giuseppa Ciprianiho. Cipriani v roku 1931 otvoril v Benátkach dnes už legendárny Harry’s bar, ktorému talianske ministerstvo pre kultúrne záležitosti udelilo status národnej pamiatky.

small_cipri

Lesk a zvuk mena Cipriani zostane vo svete gastronómie silným medzníkom. Jeho tajomstvo nie je v tom, čo možno vidieť, ale čo možno pocítiť. Je to nehmotné, ale zároveň hmatateľné. Značka sa dá patentovať, ale chuť a jedinečná atmosféra pripomínajúca talianske divadelné predstavenie nie. V New Yorku nájdete až 11 reštaurácií alebo barov zo siete Cipriani, my odporúčame malebnú reštauráciu v lobby hotela The Sherry Netherland v blízkosti Central Parku.

Jana Mutňanská
Photos: Press
www.nycgo.com

Mohlo by sa Vám páčiť