Hľadať

Luxus a Jules Verne v jednej línii / INTERVIEW

Jules Verne je totožný s luxusom. Jeho hrdinovia sú totiž bohatí a kultivovaní. „Veď aj cestovatelia  Fergusson a Kennedy z Piatich týždňov v balóne majú so sebou v koši aj sluhu. Myslíte, že celých tých päť hodín nejakým spôsobom pracovali? Ani náhodou.“

Tvrdí to český spisovateľ a novinár Ondřej Neff, ktorého Verne už desaťročia fascinuje – ako osoba i dokonalý majster slova. Diela legendárneho Francúza upravuje do modernej literárnej formy, napísal jeho životopis a venuje sa tiež adaptáciám „Verneoviek“ na rozhlasové hry. „V Ceste na Mesiac sa nezabudlo na šampanské a stroskotanci na Tajuplnom ostrove si varili pivo a balili chutné cigary. Tak to má byť,“ hovorí Neff v exkluzívnom rozhovore.

Aký je váš vzťah k Julesovi Vernovi?
Je to moja celoživotná fascinácia. Začala v detstve a vydržala mi až do, dajme tomu, zrelého veku. V detstve som v jeho knihách obdivoval romantiku a dobrodružstvo, v súčasnosti zas dokonalé rozprávačské remeslo, a tiež životný štýl 19. storočia. Štýl dôstojný, sebavedomý, štýl silných cieľavedomých ľudí, ktorí si dokázali užiť život. Vernemu vytýkajú „nedostatok rozorvanosti“. Práve to však na ňom obdivujem najviac.

Napísali ste jeho životopis, jeho diela teraz upravujete do modernej podoby. Čím vás Verne fascinuje najčastejšie?
Napísal som okrem životopisu aj množstvo rozhlasových adaptácií a na jar som dokončil literárnu adaptáciu Piatich týždňov v balóne. Je to pre mňa veľká výzva: fascinuje ma verneovský duch, avšak príbeh, na základe toho, ako je koncipovaný a prerozprávaný, je už priveľmi „zasunutý“ do 19. storočia. Snažím sa prerozprávať tie príbehy nanovo, samozrejme, ale v rozmeroch vtedajšej doby.

Aký je podľa Vás jeho odkaz pre súčasnú generáciu?
Verne zostáva literárnou „megastar“, stal sa súčasťou klasického odkazu. To však neznamená, že aj bude čítaný. Jeho meno je symbolom vizionárstva – či už právom, alebo neprávom. Hovorí sa, že „všetko predpovedal“. Pravý opak je pravdou, doslova nepredpovedal prakticky nič, ale to vôbec neprekáža: doba potrebuje nálepky a je jej jedno, či sú oprávnené.

Myslíte si, že mladá generácia dostatočne pozná jeho diela a tvorbu?
Dlho by sme museli diskutovať, čo znamená „dostatočne“ Táto generácia aspoň vie o jeho existencii. Vzhľadom na to, koľko úžasných hodnôt je pod prahom zabudnutia, pokladám túto skutočnosť za úspech.

František Kvarda                       Photos: ISIFA

www.neff.cz

Mohlo by sa Vám páčiť