Hľadať

Maserati, storočie výnimočného štýlu a krásy

Maserati, storočie výnimočného štýlu a krásy

V septembri oslavovala značka Maserati okrúhle, sté výročie svojho vzniku. Na počesť tejto udalosti sa v Modene uskutočnilo podujatie, kam okrem množstva ľudí zavítalo aj 200 krásnych, historických vozidiel, ktoré v minulosti opustili brány talianskej automobilky. Medzi nimi sa objavili tiež modely odpredané do ďalekej Číny a Austrálie.

Vzácne dedičstvo troch bratov

Rešpektovanú značku Maserati založili v roku 1914 v Bologni bratia Ernesto, Ettore a Alfieri. Trojica prechovávala vášeň k rýchlosti i fascináciu nad zákonitosťami mechaniky. Prvé pretekárske vozidlo Tipo 26 skonštruoval tím ľudí z automobilky v roku 1926. Nasledoval cestovný voz A6 Grand Tourer, až kým sa v roku 1963 nezrodil prvý luxusný športový sedan Quattroporte, na tú dobu skutočne prelomová „mašinka“. Prínos Maserati do histórie a vývoja automobilizmu je nezanedbateľný. Vďaka výnimočnému štýlu, kvalite i výkonu vyrábaných modelov si značka za roky svojej existencie stihla vybudovať závideniahodnú povesť. Zo série cestovných áut zabodovali u klientov predovšetkým Quattroporte, Merak a Ghibli. Maserati je tiež pojmom vo svete okruhového pretekania. O športových vozoch 250F, A6 GCS a Tipo 61 „Birdcage“ sa s úctou vyjadrovali aj takí legendárni jazdci ako Juan Manuel Fangio, či Stirling Moss.

small

Záujem o značku Maserati stúpa

V auguste 2014 kalifornský aukčný dom Gooding & Company dražil práve jeden z ikonických automobilov 250F. Jednosedadlový elegán zaznamenal úspech v Majstrovstvách sveta Formule 1, keď s ním na Veľkej cene Talianska 1956 triumfoval talentovaný Stirling Moss. Inkriminovanej dražby organizovanej kalifornským aukčným domom sa britský pretekár dokonca sám zúčastnil. Model 250F sa za jeho prítomnosti predal za úžasných 4 620 000 dolárov. David Gooding, prezident a zakladateľ aukčnej spoločnosti Gooding & Company uviedol, že je svedkom zvyšujúceho sa záujmu o produkty značky Maserati aj o ďalšie krásne športové autá z 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Kedysi boli tieto raritky v hľadáčiku len úzkej skupiny zberateľov, no dnes už dokážu pritiahnuť pozornosť širšej, dokonca medzinárodnej klientely. Okrem toho, že majú reprezentatívny vzhľad, sú v súčasnosti ľuďom oveľa prístupnejšie.

small_1

Aukčný rekord drží Bonhams

Aj keď Goodingova spoločnosť sprostredkovala naozaj dychvyrážajúcu kúpu, ešte väčší husársky kúsok sa podaril v roku 2013 aukčnému domu Bonhams. Nového majiteľa vtedy získal načerveno nalakovaný model Maserati 300S Sport-Racing Spider. V roku 1955 sa v ňom predstavili pretekári Bill Spear a Sherwood Johnston na dvanásťhodinovke v americkom meste Sebring. Akú sumu ponúkol záujemca za kúpu historického voza? Šialených 6,5 milióna dolárov. Za predaj akéhokoľvek automobilu Maserati je to doposiaľ aukčný rekord. Na model 300S Sport-Racing Spider si veľmi dobre spomína aj Sir Stirling Moss. „Bolo to jedno z mojich najobľúbenejších Maserati s motorom umiestneným vpredu. Jedno z najľahších, najkrajších a najvyváženejších áut aké kedy boli vyrobené.“ Od ostrieľaného pretekára, ktorý mal v minulosti možnosť porovnávať, skutočne pôsobivé hodnotenie.

small_2

Silný konkurent legendárneho Ferrari

Za najväčšieho zberateľa vozidiel Maserati je považovaný kalifornský biznismen David Magnon. Pre svoje štvorkolesové klenoty dokonca vyčlenil unikátne múzeum v meste Riverside. Bohatá kolekcia obchodníka obsahuje 100 nádherných automobilov, z ktorých rovných 30 má značku Maserati. V rozsiahlej zbierke nájdete každý dôležitý model v minulosti dostupný na americkom trhu. Z úžasného množstva spomeniem aspoň typy 3500GT, MC12, ale hlavne 1951 A6G2000 Pininfarina Coupe (jeden kus z deviatich vyrobených) a 1971 Frua Quattroporte Prototipo (jeden exemplár z iba dvoch vyrobených).

„Ako som postupne rástol, čoraz viac sa prejavovala moja náklonnosť voči elegantným automobilom Maserati. Čím viac informácií som vedel, tým radšej som mal značku z Modeny, prezrádza Magnon, ktorý automobilku založenú trojicou bratov považuje dokonca za unikátnejšiu ako Ferrari.

Marcel Letko
Photos: ISIFA
www.maserati.com

Mohlo by sa Vám páčiť