Hľadať

Miesto, do ktorého som sa zamiloval

Najzaujímavejšie sú miesta, o ktorých sa vám ani nesnívalo, objavili ste ich náhodou a nakoniec ste sa do nich zamilovali. Priznám sa, že do Glendale ma priviedla náhoda počas môjho pobytu v Los Angeles. Hneď po príchode do mesta anjelov som totiž zistil, že nabíjačka môjho mobilného telefónu v batožine chýba. Nezostávalo mi nič iné, len hľadať značkové predajne, ktoré sa nachádzali v čo najbližšom okolí. Vďaka zabudnutej nabíjačke som sa tak zoznámil s The Americana at Brand.


Kde som sa to ocitol?

Prvé dotyky s The Americana at Brand, ktorá má v názve slogan – jedinečné miesto pre nákupy, posedenie a zábavu, boli nesmelé, ako počas prvej mileneckej schôdzky. Keď sa mi otvoril pohľad na toto miesto, vnímal som ho ako niečo, čo v skutočnosti asi nemôže existovať. Pohľad na zaujímavé okolie, fontánu a zlatú sochu ma prekvapil. Čo to do pekla je? Čakal som, že sa budem predierať preplnenými ulicami, riešiť problémy s parkovaním, stokrát sa pýtať ľudí na adresu, a teraz toto. Pokojné, zaujímavé miesto, o ktorom som vôbec nemal potuchy.


Čo je to The Americana at Brand?

Toto miesto ešte pred pár rokmi prakticky neexistovalo. Ide o koncept obchodno-zábavného centra, ktoré sa však netesná pod strechou, ale je situované pod holým nebom. V roku 2008 ho vybudovala spoločnosť Caruso Affiliated a predstavuje špeciálnu komunitu, ktorá spája moderné nákupy a zábavu s luxusným bývaním. Jedinečnosť tohto projektu predstavuje zmysel pre detail a umiestnenie v príjemnom mestskom prostredí južnej Kalifornie. Je situované na 15,5 akroch v srdci mesta Glendale, pričom ponúka široký výber obchodov, reštaurácií a zábavy vo vonkajšom prostredí, ktoré sa vyznačuje zmesou rôznych architektonických štýlov, nádherne upravenou krajinkou s dominantou –  úchvatnou fontánou. Centrum The Americana at Brand stojí na mieste niekdajšej zúboženej časti mesta Glendale (tretie najväčšie mesto v oblasti Los Angeles) a stalo sa katalyzátorom pre urýchlenie revitalizácie miestnej komunity. Nachádza sa tu viac ako 75 rozličných obchodov, 100 bytov a 238 apartmánov, ktoré ponúkajú zaujímavé bývanie v srdci nákupného centra.

V prvom rade ma zaujala hudba, ktorá v celom priestore hrala. Bola nenútená, príjemná a skôr prinášala dobrý pocit. The Americana at Brand som objavil v novembri, no v tomto ročnom období, keď u nás na Slovensku vládne nepríjemné neskoré jesenné počasie, ma láskalo príjemných 25 stupňov a nádherné slnko. Jediným spojivkom s pokročilým ročným obdobím, bol gigantický vianočný stromček, ktorý práve osádzali. Z bohatej ponuky obchodných prevádzok som si najviac vychutnal atmosféru obchodného domu Barnes & Noble, kde som zotrval asi hodinu, pretože som sa nedokázal nasýtiť bohatej ponuky množstva knižných titulov a časopisov, o ktorých môžem u nás len snívať. Samozrejme som odišiel obťažkaný novými prírastkami.

Keď som konečne vyšiel z kráľovstva kníh, hudobných médií či magazínov, nasmeroval som si to k zaujímavej časti The Americana at Brand. Dominoval jej obrovský luster nad ulicou, ktorý visel na lane natiahnutým na jej oboch stranách. V našich končinách sa s niečím podobným nestretnete. Priznám sa, že som nevedel, čo má tento netradičný výstrelok znamenať. Na ľavej strane budov sa na poschodí vypínali palmy. Predpokladal som, že to môže byť asi súčasť nejakého luxusného hotela, keďže na ceste stál muž v modernej rovnošate. Hádal som, že ide o hotelového poslíčka. Až doma som si uvedomil, že som sa mýlil, na na druhej strane som sa veľmi nevzdialil od mojich predpokladov. Na tomto mieste sa nachádzajú luxusné apartmány, ktorých obyvatelia si užívajú služby ako v prestížnom hoteli. Stačí, keď svoje luxusné autá zastavia na ulici a zamestnanci ich zaparkujú bezpečne v garáži. Namiesto toho, aby sa zaťažovali s prevádzkovými problémami či rezerváciami miest v prestížnych reštauráciách, alebo zabezpečením vstupeniek na koncerty, zavolajú na recepciu, kde im vo všetkom pomôžu. Pokiaľ zatúžia po pohybe, stačí keď zídu o pár poschodí nižšie a ocitnú sa v nádhernej záhrade s bazénom. (To bolo miesto s palmami, o ktorom som si myslel, že je súčasťou nejakého hotela.) O pár krokov ďalej vstúpia do dobre vybavenej posilňovne. No nie je to skvelé? Dokonalé bývanie s concierge službami a všadeprítomným luxusom. Kto by po takom niečom netúžil?

Až doma, keď som počas prehliadania fotografií z mojej cesty som si uvedomil, že som sa aspoň na pár chvíľ ocitol v skutočnom raji v srdci mesta. A bez akýchkoľvek zábran by som si tu vedel predstaviť život. Veď život je krásny a The Americana at Brand také lákavé miesto.

Obchodno-zábavné centrum The Americana at Brand začalo svoju púť na začiatku mája 2008 a okamžite sa zaradilo medzi najpríťažlivejšie miesta na svete. So sochami, vodnými prvkami, príjemnou parkovou výsadbou získalo jedinečný vzhľad.
Napriek rôznym architektonickým štýlom, ktorými sa reprezentujú predajne známych obchodných značiek, tu vládne očividná súdržnosť.
Nevšedný zážitok ponúka hra svetiel a tancujúcich stĺpov vody, ktoré spolu s hudbou vytvárajú krásnu kulisu pre návštevníkov tohto čarovného miesta. Fontánu navrhli v štúdiách Wet Design, ktoré sa podobné skvosty budujú na celom svete. Medzi najznámejšie realizácie patria fontány v hoteli Bellagio v Las Vegas.
K atraktívnym prvkom The Americana at Brand patrí aj romantická električka. Je postavená v starom južanskom štýle. Jazda okolo nákupného centra sa tak stane dokonalým zážitkom.
Luxusné miesto na bývanie. Cieľom spoločnosti Caruso bolo okrem zábavy a nákupov priniesť nové, nezvyčajné možnosti bývania. Byty a apartmány sú situované na poschodí jednotlivých budov, pričom ponúkajú obyvateľom možnosť žiť v živom, vyhľadávanom a luxusnom mestskom prostredí. Caruso však ponúka oveľa viac, než obyčajné bývanie. Nebývalá rozmanitosť s viac ako päťdesiat navrhnutými pôdorysmi ponúka úžasnú flexibilitu a osobitosť. Concierge služby by mohli obyvateľom The Americana at Brand závidieť mnohí návštevníci najluxusnejších hotelov.

The Americana at Brand
889 Americana Way
Glendale, CA 91210

Peter Fritz
Photos: Peter Fritz, The Americana at Brand Press

www.americanaatbrand.com

Mohlo by sa Vám páčiť