Hľadať

Nevídaná harmónia s prírodou

Mnoho odborníkov zo sveta zeleného športu hľadí na „staré“ ihrisko v Sunningdale s neskrývaným rešpektom. Väčšina z nich sa zmieňuje o mieste, kde sa rodia nezabudnuteľné golfové zážitky, či mieste, na ktorom čas zanechal nezmazateľné, no krásne stopy. Prechádzka po zvlnenom teréne ihriska robí radosť obzvlášť v jasný a slnečný jesenný deň, vtedy sa zdá byť všetko navôkol akési príjemnejšie a živšie. Najideálnejšie je vychutnávať si čaro a atmosféru zeleného športu v spoločnosti známych a priateľov. Okolím sa razom ozýva veselá vrava i smiech, aj minúty plynú rezkejšie než zvyčajne.


Klenot na ostrovoch

Osemnásťjamkové Ihrisko v Sunningdale otvorené pre verejnosť v roku 1901, patrilo už od samého začiatku k skvostom Veľkej Británie. Po navrhnutí Williem Parkom juniorom bolo vybudované na piesočnatom teréne, ktorý nepôsobil ani vábne ani úrodne. Prenajatý pozemok patril a ešte dodnes stále patrí vzdelávacej inštitúcii St. Jones College, sídliacej v univerzitnom meste Cambridge. V úvodných rokoch fungovania klubu zastával post riaditeľa i sekretára golfový špecialista Harry Colt. Práve pod jeho vedením vzniklo v oblasti nové ihrisko (New Sunningdale Course) a zároveň sa predizajnovalo to „staré“, ktoré po rekonštrukcii nadobudlo uzavretejšiu a intímnejšiu atmosféru. I keď vďaka tomuto kroku sa od ostatného sveta mierne izolovalo, jeho spätosť s prírodou dosiahla nebývalých rozmerov. Aj v súčasnosti „staré“ ihrisko obklopujú duby, brezy, či pínie, a krásu prostredia dotvárajú úseky bujne rastúcich, farbistých porastov.

Rekordér Jones

Klub v Sunningdale mal tú česť organizovať niekoľko významných medzinárodných golfových turnajov (British Masters, Walker Cup). Absolútny vrchol však prišiel v roku 1926, keď sa počas kvalifikácie na majstrovstvá Open Championship blysol parádnym výkonom amatérsky hráč Bobby Jones. Podarilo sa mu zaznamenať fantastické skóre 66, čo je až do dnešných dní nevídaným javom. Bernard Darwin, ktorý vydal niekoľko kvalitných golfových publikácii, Američana pochválil. Úspech zo „starého“ Sunningdale označil slovami „brilantný“ a neskutočný“, pričom dodal, že už sa nevie dočkať, čo výnimočné predvedie amatérsky golfista a zároveň právnik z povolania, nabudúce. Prirodzene, Bobby Jones bol s priebehom kvalifikácie taktiež spokojný, hoci sa tak trochu obával, či sa k výkonnostnému vrcholu nedopracoval predčasne. Čakala ho totiž ešte účasť na podujatí v St. Anne. Na tamojšom ihrisku však šnúra jeho úspechov pokračovala a ďalšie víťazstvo tentokrát nad krajanom Alom Watrousom bolo na svete…


Nezabudnuteľné jamky

Ak ste už náhodou mali možnosť hrať na „starom“ ihrisku v Sunningdale, budete dobre poznať jeho prednosti. V pamäti návštevníkov často zvykne utkvieť jamka č. 10, pri ktorej si golfisti radi doprajú malú obedňajšiu prestávku, ale aj štvorparová päťka, pekne opisovaná autorom publikácie „500 najlepších jamiek na svete.“

„Jej poloha na vyvýšenom mieste je definovaná úplne presne. Fervej hraničí s tmavo zeleným lesom, zlatistou trávou a vresom, čo by na skok sú dva bunkre, malé jazierko a štyri ďalšie prírodné prekážky „chrániace“ grín. Pri päťke sa úspech hráča môže dostaviť už po dvoch čistých úderoch.“

V knihe sa autor ďalej zmieňuje o trojpárovej, 226 yardov merajúcej „pätnástke“. Mnohým golfistom však prináša radosť aj hra pri jamke číslo 7. Obklopujú ju obrovské duby a pieskové bunkre. Vresovitý porast v jej blízkosti sa zdá byť na pohľad dlhý a nekonečný.

Kúzelný clubhouse

Po kvalitnej hre vždy dobre padne chutné občerstvenie. Clubhouse v Sunningdale v tomto ohľade určite nesklame. Personál sa stará o návštevníkov s patričnou úctou, bez ohľadu na to aké je jeho pracovné zaradenie. S príjemnou obsluhou tak môžete počítať pri servírovaní večere, ale aj pri objednávaní si drinku v miestnom bare, či nakupovaní v obchode s golfovými potrebami. V útulnom clubhouse zvyknú pútať pozornosť spomienkové predmety vyhotovené zo zlata i rôzne obrazy znázorňujúce doby minulé.
Členom klubu nachádzajúcom sa približne 30 míľ západne od Londýna sa môže stať každý, stačí len prejaviť záujem o zaregistrovanie.

Marcel Letko                                            Photos: ISIFA

www.sunningdale-golfclub.co.uk

Mohlo by sa Vám páčiť