Hľadať

New York, New York

New York, New York

New York je mesto s veľkým M, no nie je to skutočná Amerika – aspoň to tvrdia obyvatelia Spojených Štátov, ktorí tu nežijú. A vraj ak ju chcete zažiť, máte ísť napríklad do Chicaga. Ale práve o to ide, vy chcete zažiť New York a len New York, ten veľký sen, ktorý ste kedysi začali snívať pri pozeraní starých filmov a pri skladbe Franka Sinatru, predstavujúc si, aké by to asi bolo, stať sa aspoň na chvíľu jeho súčasťou. Američania tiež tvrdia, že ak ste raz žili v New Yorku, ktorý sa na istý čas stal vašim domovom, už žiadne iné mesto vám nebude nikdy dosť dobré. A to možno tak trochu platí aj pre vás, aj keď New York zažijete iba ako turista.


Poobzerajte sa

Energia tohto mesta je taká zvláštna, ale dobre zvláštna. Je úplne jedno, kam idete, pretože mesto objavujete stále s tým špecifickým pocitom veselosti a akýmsi vnútorným úsmevom. New York vám dovolí slniť sa v jeho povestnej sláve, tak si to vychutnajte naplno. Prechádzajte sa koľko len budú vaše nohy vládať, takto sa zoznámite s mnohými štvrťami a všimnete si detaily, ktoré by vám cestou metrom alebo taxíkom ušli. Je úplne jedno, aké je ročné obdobie – New York je stále čarovný. V zime si niečo želajte pod gigantickým vianočným stromčekom na Rockfeller Plaza a zakorčuľujte si na klzisku v Central parku. Je úplne jedno, koľko máte rokov, je to úplne iný zážitok ako zakorčulovať si na zamrznutom jazere u nás. Jar si spestrite tak, ako väčšina domácich – dlhými prechádzkami v Central Parku, nakŕmte kačky a vychutnajte si všadeprítomných umelcov, ktorý rozozvučujú tento obrovský park hrou na saxafóne, gitare alebo harfe. V lete sa ráno vyberte na farmársky market a doprajte si vynikajúce organické raňajky. Leto je tiež obdobie, kedy sa mesto hemží rôznymi eventami, a bola by škoda to nevyužiť. Na jeseň vstaňte za tmy a stihnite východ slnka z Brooklyn Bridge Park na opačnej strane rieky Hudson. Rovnako si to vychutnajte, keď bude slnko zapadať. Pohľad na Manhattan je vtedy neopísateľný, odraz mäkkého svetla na mrakodrapoch vytvára obraz krajší ako na plátne.

Alebo sa prevezte loďou, možnosti sú neobmedzené, cez deň aj v noci. Plavby sú skvelou príležitosťou vidieť mesto opäť z inej perspektívy a voda má pre mnohých vždy také zvláštne čaro, je na nej niečo upokojujúce. Ak sa chcete vyhnúť turistom, ktorí priveľmi na váš vkus cvakajú spúšťami na fotoaparátoch, a radšej spojiť zábavu s dobrým jedlom, skúste brunch plavbu cez víkendy (loď vyráža z Chelsea pier 62). A že to nie je len obyčajná loď, ale luxusná jachta z roku 1920, kde vám počas takmer trojhodinovej plavby naservírujú samé delikatesy a prevezú vás sa okolo všetkých new yorských vychytávok.

New York si tiež môžete vychutnať z výšok. Asi každý automaticky zamieri na Empire State Building, pretože tak to robia všetci. A to je práve ten problém. Áno, výhľad je úžasný, ale kým prejdete všetkými radmi, ktorých je dokopy päť, nebudete mať pravdepodobne už naňho náladu. Je to trochu ako v zábavnom parku, kde čakáte na jednotlivé atrakcie, avšak s tým rozdielom, že Empire State Building nie je vôbec taký zábavný. Vyberte sa radšej na Top of The Rock na Rockefeller Plaza, kde máte rovnako dobre zaručený výhľad zo 70. poschodia. Cena je rovnaká, rady oveľa kratšie a celkový zážitok viac radostný.


Rozmaznajte sa

New York je nakupovacie nebo. Samozrejme, ak na to máte. Avenues sú prehliadkou luxusných či menej luxusných obchodov, (vždy) nádherných a originálnych výkladov a ľudí rôzneho druhu. Toľko chutí a štýlov, každý si príde na svoje, či už je to móda, knihy, alebo jedlo. 5th avenue nesmiete vynechať, aj keby ste si tu zrovna nič nekúpili. Zážitok je to tak či onak. Ako napríklad ked sa postavíte pred Tiffany & Co., a predstavujete si Audrey Hepburn pred výkladom a celý zážitok znásobíte v samotnej predajni, ktorá má viacero poschodí. Každá žena, ktorá má rada šperky, sa tu istotne cíti ako Alica v krajine zázrakov. Otázne je, ako sa asi cítia muži, keď vyťahujú kreditnú kartu, aby túto parádu zaplatili. Tiffany však navštevuje aj veľa mužškej klientely, aby si dopriali kúsok luxusu. Predavači sú nesmierne milí a vždy ochotní poradiť a pomôcť. A nechajú vás pozerať sa ako dlho chcete – ach! Okrem Tiffany sa nezabudnite zastaviť aj v klenotníctve Harry Winston, ktoré je rovnako úžasné a veľmi vyhladávané.

Saks, Bloomingdale´s a Barney sú ďalšou povinnou zastávkou. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a ostrými lakťami, hlavne v časoch zliav a v predvianočnom období. Na Macy´s v tomto čase rovno zabudnite, je to šialenstvo. Nehovoriac o obchodoch, ktoré sú veľmi populárne – Abercrombie & Fitch či Hollister, dovnútra púšťajú ľudí po skupinkách, takže si to vonku pekne odstojíte. Aj tak to už nosia všetci, radšej sa zamerajte na iné značky. Muži by nemali vynechať  The Art of Shaving, tieto obchody sú absolútne úžasné, ponúkajú veľa voňavých produktov, majú krásnych mužských zamestnancov v kvalitných, na mieru šitých oblekoch (čo ocenia hlavne ženy, ktoré sem zavítajú), a viaceré predajne majú vlastné luxusné holičstvo. Byť tak na jeden deň mužom, neváham. Našťastie, popri všetkých komerčných značkách, ponúka aj Amerika niečo pre pravých džentlmenov, a to niečo je značka Brooks Brothers, ktorá existuje na trhu už 194 rokov a obliekala 39 zo 44 amerických prezidentov. Zastavte sa v predajni na Madison Avenue a nechajte sa obskakovať. Dokážu to ešte lepšie ako v scéne z filmu Pretty Woman.


New York po gurmánsky

Nakupovať jedlo v NewYorku je ďalším veľkým zážitkom. Nemám na mysli Whole Foods, ale vychytené predajne, ktoré bežný turista nepozná. Pre hotové jedlo a tie najlepšie cestoviny sa zastavte v Citarelle, ochutnajte širokú pounuku syrov v Murray´s, v najstaršom a najlepšom obchode so syrmi v New Yorku, kaviár si doprajte v Zabar´s Grocery a zastavte sa aj na Grand Central Station, je tam malebný mini market, ktorý ústi do hlavnej haly.

Byť gurmánom v meste, ktoré nikdy nespí, sa naozaj oplatí. Raz a navždy zabudnite na fastfoody, vyhraďte si čas na dobré jedlo a stolujte ako králi. Mnohí považujú reštauráciu Le Bernardin za tú najlepšiu v Spojených Štátoch, a keď chcete vedieť, čo znamená pojem „the art of dining“, určite ju nevynechajte. Rovnako ako reštauráciu Per Se, ktorá okrem vynikajúceho jedla ponúka krásny výhľad na Central Parku. Ďalšími reštauráciami, ktoré sa rovnako ako predošlé dve, pýšia tromi michelinovskými hviezdami, sú Daniel, Jean Goerges (v mimoriadnej obľube ju má Donald Trump) alebo Masa.

Ak sa vám po dobrom jedle žiada dobrá káva, rovno zabudnite na Starbucks alebo iné coffee reťazce. Už vás nemajú čím prekvapiť, postojíte si v ďalšej rade s ľuďmi, ktorí postávanie a vysedávanie v Starbuckse očividne berú ako rekreačnú aktivitu, a buďme úprimní, až tak veľmi si nepochutíte. New York nie je miesto pre obyčajné a opozerané veci, pozdvihnite pre to aj šálku kávy na umenie. Spravte si peknú prechádzku z Manhattanu cez Brooklyn Bridge a zamierte do Tea Lounge v Brooklyne. Táto kaviareň bola vyhlásená za jednu z desiatich najlepších v NYC, a pôsobí ako útulná obývačka s veľkými kreslami, kde si môžete vybrať cez 20 rôznych príchutí (nie typov) kávy. Večer tu vystupujú blue grass kapely alebo sa koná čítanie poézie. Ak však túžite po niečom viac „posh“, tak Stumptown Coffee Roasters v štvrti Chelsea je tá správna adresa. Baristi vyzerajú, ako keby prešli minimálne piatimi kolami pohovorov, všetko pôsobí luxusne a koláčiky sú naaranžované za sklom ako v múzeu. A čo je na tom všetkom najlepšie? Ceny sú rovnaké ako v Starbuckse, ak nie dokonca nižšie. Sladký život!

A teraz trochu kultúry

Byť v New Yorku a vynechať kultúru je veľká škoda. Mesto je presiaknuté gelériami, a to hlavne štvrť Chelsea na 20.ulici medzi 10th a 11th avenue. Vstup do všetkých je zdarma, a je len na vás, či sa chcete iba rozhliadnuť, nechať sa inšpirovať alebo si odniesť zaujímavý kúsok. Vernisáže sa konajú väčšinou vo štvrtok večer. Galérií je veľa, preto vyberajte pozorne a navštívte hlavne tie, ktoré majú zbierky od slávnych umelcov alebo vychádzajúcich osobností umenia, ktorých meno budete potrebovať poznať zajtra.
A ďalej, múzeá. Je ich toľko, že pozrieť si všetky je absolútne nemožné. Počas kratšej návštevy je rovnako nemožné pozrieť si aj dve, ak to chcete urobiť naozaj poriadne a vychutnať si všetky exponáty. Každý máme záľubu v niečom inom, ale väčšina turistov dáva prednosť tým najznámejším – MoMa, Guggenheim museum alebo National History Museum (veď viete, to z toho filmu s Benom Stillerom, kde všetko v noci ožíva). Počas prechádzky (alebo skôr predieračky) na Times Squares hľadajte očami pútače na aktuálnu tématickú výstavu pod záštitou Discovery, je to raj pre každú bádateľskú dušu. Vďaka aktuálnych výstavám sa môžete dozvedieť všetko o špiónstve alebo sa stať súčasťou kúzelného sveta Harryho Pottera (ak ste čítali knihy alebo aspoň videli fim, určite si to nenechajte ujsť, úžasné!). Pripravovaná jarná výstava nesie názov Body Worlds, takže ak ste nestihli Human Body u nás, tak si to môžete vynahradiť.

Na Times Square ešte chvíľu zostaneme. Je to miesto, ktoré je neustále živé, bez ohľadu na dennú či nočnú hodinu, a je úžasné aspoň na chvíľu stať sa jeho súčasťou, ale naozaj len na tú chvíľu. Po tej krátkej chvíli sa totiž námestie mení na úľ ľudí, ktorí sú naozaj všade. Na ulici, v obchodoch, v reštauráciách. Určite sa tu nepokúste nakupovať (ak tu nechcete stráviť pol dňa) a nenechajte sa zlákať ani na live comedy shows. Ak chcete zažiť dobré divadlo, zamierte opäť do Chelsea do Upright Citizens Brigade, kde už vystupovali také hviezdy ako Mike Myers, Robin Williams, Will Ferrell alebo Tina Fey. Koľko stojí lístok? Osem dolárov! Od Broadway-u vás odrádzať nemienim, svoju slávnu povesť získal oprávnene, no aj tu je riziko, že pri toľkých predstaveniach môžete prestreliť a vybrať si zle. Predpokladaným hitom divadelnej sezóny 2013 sú predstavenia ako Jekyll & Hyde, Diner, The Big Knife, King’s Speech, Houdini and Little Miss Sunshine.


Všetko ostatné

Je veľmi ťažké zhrnúť toto úžasné mesto do jedného článku. New York treba zažiť, nadýchať sa ho a doslova sa ním nechať opantať. Svet v ňom vám príde akýsi viac veselý, kedy sa budete s úsmevom prechádzať ulicami. A ak sa náhodou aj niekde zamotáte, vždy, naozaj vždy sa vám pokúsi niekto pomôcť, aj keď ho nemusíte priamo požiadať, stačí, že vytiahnete mapu. Je tu celý zoznam zaujímavých miest, ktoré by si zaslúžili spomenúť, no niečo musím nechať aj na vás – budúcich alebo staronových objaviteľov čarovných zákutí, ktoré New York ponúka. Ak vraj do tohto mesta zavítate prvýkrát, o rok sa budete chcieť vrátiť. Myslím si, že keď už v ničom inom, aspoň v tomto majú Newyorčania naozaj pravdu. Aspoň v mojom prípade. Po predvianočnom New Yorku mám náladu na ten jesenný. A vy?

Rebecca Šafariková                                                           Photos: Rebecca Šafariková

www.nycgo.com

Mohlo by sa Vám páčiť