Hľadať

Paríž a pánska móda budúcej sezóny

Móda a Paríž, to je kombinácia, ktorá nikoho neprekvapuje. Pozitívnym prekvapením však bol práve sa končiaci Parížsky týždeň pánskej módy pre kolekcie jar a leto 2010. Pre inšpiráciu vám ponúkame malú fotogalériu a prierez tvorbou dvoch svojských návrhárov.

Svoje skvelé kolekcie vo francúzskom hlavnom meste a svetovej mekke módy zároveň predstavili dvaja excentrickí návrhári. Prvým bol Američan Rick Owens a druhým Damir Doma, mladý návrhár chorvátskeho pôvodu. Obaja páni majú niečo spoločné – mužom ponúkajú úplne nový „look“, vytvorený nadmerne veľkými súčasťami inak útlej siluety. Tak Doma, ako aj Owens sa nebojí takých prvkov, akými sú odhalené ramená či pánske sukne. Ich modely vytvárajú dojem romantikov, ktorí ale trošku naháňajú strach.


Damir Doma

Tento rodený Chorvát vyrastal a strávil svoju mladosť v Nemecku. V Mníchove a Berlíne študoval módne návrhárstvo; titul získal v roku 2004. Mladý dizajnér sa potom presunul do holandských Antverp, kde spolupracoval s Rafom Simonsonom a Dirkom Schoenenbergom. Spolupráca s nimi mu zabezpečila to, že jeho tvorba sa len a len zlepšovala. Ich mentorstvo spôsobilo, že jeho modely sa stali jemnejšími a citlivejšími.

Svoju vlastnú značku rozbehol v roku 2006, profesionálny debut na móle zažil o rok neskôr v Paríži. Bol úspešný, jeho modely sa dostali do butikov a komerčný úspech značky Damir Doma pokračuje.

Rick Owens

Američan narodený v roku 1962. Jeho „ostrá“ móda je preferovaná najmä rockovými spevákmi. Vyrastal v strednej Kalifornii, študoval umenie v Los Angeles. Štúdium však zanechal a začal pracovať pre bežnú, konfekčnú firmu produkujúcu športové oblečenie a dokonca i napodobeniny známych značiek.

„Na vlastné nohy“ sa postavil relatívne neskoro, v roku 1994, kedy sa mu podarilo rozbehnúť vlastnú módnu značku. V roku 2001 presunul produkciu oblečenia do Talianska. Pozornosť si začal získavať, keď sa na obálke magazínu Vogue objavila Kate Moss v jeho modeli. Prvú veľkú a kompletnú kolekciu predstavil v roku 2002 na prehliadke v New Yorku. Rok 2007 pre neho znamenal obrovský úspech v podobe ceny Cooper-Hewitt National Design Award.

NIPOS/ISIFA                                            Photos: ISIFA

www.modeaparis.com
www.fashionweekparis.com

Mohlo by sa Vám páčiť